Zobacz, którędy płynie internet?

Czy wiesz, którędy płyną dane internetowe? Zobacz na jednej mapie wszystkie podwodne kable internetowe na świecie.

Podwodne kable internetowe (TeleGeography)

W 2015 roku aż 95% przepływu danych internetowych na świecie dokonywanych jest pod oceanami. Dla porównania pod koniec ostatniej dekady 99% danych wymienianych było właśnie tą drogą. Wydawałoby się, że łączność bezprzewodowa/satelitarna dominuje na tyle, że kable odchodzą do lamusa. Niestety wciąż nasze e-maile, muzyka, gry internetowe, czy rozmowy wideo wędrują przez światłowody, które rozmieszczone są na dnach mórz i oceanów.

Serwis TeleGeography przygotował mapę w stylu vintage, prezentującą połączenia i rozmieszczenie ponad 300 kabli internetowych na dnie mórz i oceanów. Na mapie zaznaczono również kable, które będą aktywne do końca tego roku.

Długość wszystkich podmorskich kabli internetowych (światłowodów) to prawie milion kilometrów!

Mapa przygotowana została podobnie jak stare mapy szlaków handlowych, ale to szlaki informacyjne (informatyczne/internetowe) są tutaj na pierwszym planie. Finalnie mapa przedstawia widok na globalną sieć kabli podmorskich widziany przez pryzmat minionych epok żeglugi morskiej. Efekt końcowy jest bardzo estetyczny, a na mapie znajdziecie dużo dodatkowych informacji, między innymi:

 • zagrożenia morskie, w tym te które znano w średniowieczu (potwory morskie dodają smaczku mapie nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej)
 • opóźnienia internetowe między kontynentami w milisekundach,
 • proces instalacji kabli na dnie mórz i oceanów

elementy mapy

Ciekawe liczby związane z podwodnymi kablami internetowymi

 • około 300 internetowych kabli podmorskich: 278 w eksploatacji i 21 planowanych do końca 2015 roku
 • Europa połączona jest z Ameryką Północną ok. 15 kablami transatlantyckimi
 • tylko 1 kabel łączy Afrykę (Angola) i Ameryką Południową (Brazylia)
 • mało połączeń z resztą świata wciąż ma Australia i Nowa Zelandia, gdzie od lat szuka się inwestorów podwodnych infostrad – łącznie mają na razie niewiele więcej internetowych nitek niż Islandia
 • dwie potęgi północy, Rosja oraz Kanada, korzystają głównie z połączeń lądowych z sąsiednimi krajami
 • Polska posiada 2 morskie (bałtyckie) połączenia internetowe w Kołobrzegu i Mielnie
 • duże zagęszczenie kabli znajduje się na dnie Morza Czerwonego, które służą bardziej kontaktom europejsko-azjatyckim niż wymianie danych na Bliskim Wschodzie
 • jedynym kontynentem, który nie posiada połączenia podmorskiego to Antarktyda – tutaj komunikacja internetowa odbywa się w 100% drogą satelitarną – ale nie jest to przejaw nowoczesności tego obszaru :)
 • pomimo że rozmiary podmorskich kabli wydają się zaskakująco niewielkie, to te rozłożone na płytszych wodach mają średnicę porównywalną do średnicy puszki po coli.
 • kable w głębokich wodach oceanicznych są dużo cieńsze niż puszka po napoju i składają się z 8 warstw

Interaktywna mapa w stylu vintage: Submarine Cable Map 2015

Jak łatwo się domyślić rozbudowa podmorskich kabli to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Na swojej drodze napotykają na różne przeszkody takie jak podwodne wulkany, rafy koralowe, zatopione okręty i różne siedliska zwierząt oceanicznych w tym niszczycielskie rekiny, które przegryzają nasze internety!

Podwodne kable internetowe w Polsce, Europie 2015

Zobacz także prostą interaktywną mapę połączeń podwodnych kabli internetowych na świecie, aktualizowaną na żywo pod adresem: submarinecablemap.com

Wbrew kosztom, niebezpieczeństwom i konkurencji ze strony komunikacji satelitarnej, globalna sieć kabli będzie się w najbliższym czasie coraz bardziej rozwijać. W rozwój sieci podwodnych światłowodów inwestują nie tylko firmy teleinformatyczne, ale między innymi tacy giganci jak Facebook czy Google, którym najbardziej zależy na podnoszeniu przepustowości sieci.

Podczas gdy wiele regionów świata wciąż czeka na szybkie połączenie z resztą globu, istnieją na naszej planecie trzy miejsca, które otacza niezwykła plątanina kabli. Pierwszym jest Europa, następnie Azja Południowo-Wschodnia i Karaiby.

Rozmieszczenie podwodnych kabli internetowych w Europie

Podwodne kable internetowe - Europa

Rozmieszczenie podwodnych kabli internetowych w Azji Południowo-Wschodniej

Podwodne kable internetowe - Azja Południowo-Wschodnia

Rozmieszczenie podwodnych kabli internetowych na Karaibach

Podwodne kable internetowe - Karaiby

Pobierz mapę podwodnych kabli internetowych w formie tapety na swój Pulpit w rozdzielczości 1200×1600 px (mapa do pobrania).

źródło: TeleGeography – Submarine Cable Map, Polityka – Wszystkie podwodne kable internetowe na jednej mapie