Język śląski na smartfonach Samsunga

Samsung wprowadza do wybranych modeli smartfonów język śląski do menu telefonów.

Język śląski w menu smartfonów Samsunga

Ślōnskŏ gŏdka w smartfonach Samsunga, to wyjątkowa funkcja językowa, która została w całości opracowana przez inżynierów pracujących w polskim centrum R&D Samsung wspieranych językowo przez pasjonatów z Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy.

Ślōnskŏ gŏdka w smartfonach Samsunga

Samsung Electronics Polska zaprezentował w Katowicach pierwsze smartfony wyposażone w menu w mowę śląską. Mowa śląska po raz pierwszy stała się głównym językiem, w którym jest wyświetlane menu oraz w którym są obsługiwane wszystkie funkcje smartfona.

Śląsk to nie tylko najliczniej zamieszkały region Polski, ale przede wszystkim wyjątkowa tradycja i kultura, której jednym z najbardziej znanych elementów jest język śląski. Wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniami o możliwość stworzenia menu naszych urządzeń w tym języku i niedawno, siłami polskich informatyków pracujących w lokalnym centrum badań i rozwoju Samsung oraz przy wsparciu działaczy Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy udało nam się ten cel zrealizować.  ­- powiedział Jarosław Szponar, starszy specjalista ds. aplikacji w Samsungu, który koordynował przygotowanie nakładki w mowie śląskiej.

Nieocenionym wsparciem w zakresie lingwistyki oraz kultury i tradycji śląskiej okazała się pomoc ekspertów Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy. Towarzystwo, które wydało m.in. Gōrnoślōnski ślabikŏrz – pierwszy śląskojęzyczny elementarz dla uczniów szkół podstawowych a przez zaangażowanie się w liczne projekty popularyzujące mowę śląską, jest jedną z najbardziej uznanych tego typu organizacji w Polsce.

Cieszymy się, że mogliśmy się zaangażować w tak ciekawy projekt z firmą Samsung. Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem przyczyniamy się do popularyzacji śląskiej mowy. To szczególnie istotne pod kątem młodych ludzi, którzy codziennie korzystają z nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, a możliwość dotarcia do tej grupy osób jest dla nas bardzo ważna. Współtworząc menu smartfonów Samsung w naszym języku, chcemy pokazać, że ślōnskŏ gŏdka jest językiem żywym i świetnie sprawdza się również w połączeniu z najnowszą technologią. – powiedział Rafał Adamus, prezes Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy.

Na jakich smartfonach Samsunga będzie dostępny język śląski?

Gama modeli wyposażonych w tę funkcję będzie stopniowo rozszerzana. Jako aktualizacja lub jako zainstalowane fabrycznie oprogramowanie, język śląski będzie dostępny między innymi na smartfony: Galaxy A3, A5, S5, S6 oraz Note 4.

Android w języku śląskim Interfejs w języku śląskim Samsung

Przygotowanie interfejsu w języku śląskim jest pierwszym tego typu projektem na polskim rynku. Podobne pakiety językowe zostały opracowane przez Samsung dla klientów pochodzących z takich regionów, jak Szkocja, czy Katalonia. W przygotowaniu interfejsu w języku śląskim brał udział zespół programistów pracujących na co dzień w polskim centrum R&D Samsung.

źródło: informacja prasowa Samsung Polska – Ślōnskŏ gŏdka w smartfonach Samsung