Ile kosztują smartfony w Europie?

Zobacz jakie są ceny najpopularniejszych smartfonów w Polsce i innych krajach europejskich.

W ciągu minionych tygodni miały miejsce liczne premiery nowych flagowych smartfonów wiodących marek. Często urządzenia tego typu to nie lada wydatek. Konsumenci pragnący jako jedni z pierwszych zakupić Samsunga Galaxy S6 Edge, muszą przygotować się na wydatek rzędu 3 500 zł. (zobacz także: Samsung Galaxy S6 stanieje o 28% w ciągu pół roku)

Jeśli jednak nie musi być to najnowszy z najnowszych spośród modeli, wiele popularnych smartfonów można kupić korzystniej w sklepach internetowych. Często oszczędzić można także rzucając okiem na oferty w innych krajach. Porównywarka cen idealo sprawdziła, jakie smartfony są najpopularniejsze wśród mieszkańców Europy i w jakiej cenie można nabyć je w poszczególnych państwach.

W tym celu spośród danych zebranych podczas wyboru 50 najpopularniejszych smartfonów* w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii sprawdzono, ile kosztują one w poszczególnych krajach oraz w którym z nich konsumenci mogą zaoszczędzić najwięcej decydując się na zakupy zagranicą.

Ceny najpopularniejszych smartfonów w Europie

Smartfony najtańsze we Włoszech, w Polsce i Wielkiej Brytanii droższe

W poszczególnych europejskich krajach zaobserwować można znaczne różnice między cenami tych samych modeli na poszczególnych rynkach. Smartfony oferowane są w zdecydowanie najniższych cenach we Włoszech. Aż 33 z 50 zbadanych produktów, w tym iPhone’a 6, znaleźć tam można najtaniej. Średnia cena 50 najpopularniejszych smartfonów wynosi na Półwyspie Iberyjskim zaledwie 285,98 euro (ok. 1 194,53 zł), zaś aż 33 ze zbadanych modeli oferowanych jest najtaniej. Najdrożej oferowane są one natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie 21 z 50 zbadanych urządzeń dostępnych było w najwyższej cenie. Średnia cena w Zjednoczonym Królestwie jest aż o równowartość 167,54 zł wyższa niż we Włoszech.

Stosunkowo drogie smartfony znaleźć można także w Polsce. Nad Wisłą za statystyczne europejskie urządzenie zapłacić trzeba 1 321,31 zł. Oznacza to, że Polacy mogą oszczędzić na zakupie nowego telefonu komórkowego w Niemczech, Francji, Hiszpanii lub we Włoszech.

Dotyczy to w szczególności jednej trzeciej zbadanych smartfonów, które w Polsce oferowane są w najwyższej cenie. Decydując się na zakup nad Wisłą konsumenci oszczędzają natomiast wybierając jeden z zaledwie czterech modeli, wśród których wymienić można Sony Xperia Z3 Compact lub Nokię Lumia 1020. Poniższa tabela ilustruje różnice w kosztach kilku popularnych modeli.

Ceny najpopularniejszych smartfonów w Europie (tabela 2015)

Międzynarodowe porównanie cen się opłaca

Analiza idealo dowodzi, że między poszczególnymi krajami zaobserwować można znaczne różnice w cenach smartfonów. Decydując się na zakup nieco starszych modeli i porównując ceny w Europie, można zaoszczędzić przy zakupie nowej komórki. Na stronach poszczególnych produktów na idealo.pl oprócz najkorzystniejszych ofert polskich sklepów internetowych można także znaleźć informację o tym, jak wysoka jest cena danego modelu na innych portalach idealo.

Średnia cena smartfona wg kraju
Średnia cena smartfona wg kraju

*) W badaniach uwzględnionych zostało 50 najpopularniejszych smartfonów posiadających oferty na stronach idealo.pl, idealo.de, idealo.co.uk, idealo.fr, idealo.it oraz idealo.es. Modele niedostępne na każdej ze stron nie zostały uwzględnione. Ceny smartfonów w polskich złotych obliczono według kursu średniego euro i funta szterlinga Narodowego Banku Polskiego z 19.02.2015. W badaniach uwzględniono ceny wariantów poszczególnych modeli z najmniejszą pojemnością pamięci.

źródło: informacja prasowa idealo.pl – Ile kosztują najpopularniejsze europejskie smartfony?