Pierwsze darmowe Wi-Fi na Kubie

Na Kubie uruchomiono pierwszy darmowy hotspot Wi-Fi.

Darmowe Wi-Fi na Kubie

Publiczny i bezpłatny dostęp do internetu na Kubie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w tym kraju. Państwowy dostawca telekomunikacyjny ETECSA świadczy po raz pierwszy darmowy dostęp do Wi-Fi.

Kubańczycy, którzy znajdą się w okolicach centrum kulturalnego w Hawanie mogą korzystać z ogólnodostępnej sieci DSL bez ograniczeń. Internet udostępniany jest przez lokalnego artystę Kcho (Alexis Leiva Machado). Połączenie ma zaledwie 2 Mb/s, ale dla wielu mieszkańców to jedyna możliwość połączenia się z internetem a darmo.

Nie należy się spodziewać, aby szybko tego typu hotspoty rozprzestrzeniły się po kraju. Hotspot jest dostępny tylko dlatego, że Kcho dobrowolnie udostępnił swoją sieć bezprzewodową za aprobatą rządu kubańskiego!

Niemniej jednak to duży krok w tym kraju. Dostęp do internetu na Kubie jest rzadkością, nawet w miejscach publicznych, a co dopiero w domu – niemniej wielu mieszkańców będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw internetu mógł się pierwszy smak Netflix i innych usług, które prawdopodobnie brać za pewnik.

Kcho
„Kcho Attersee 03” by Anteros01 – Own work. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

źródło: Engadget – Cuba approves its first free public WiFi via The Verge – Cuba has allowed the launch of the country’s first free, public Wi-Fi, zdjęcia w nagłówku z serwisu planetscape.pl