#BezObrazków – Powody, dla których możesz nie kupić Apple Watcha

Apple Watch to jedno z najbardziej wyczekiwanych urządzeń mobilnych w tym roku, zobacz jakie są powody, dla których możesz wstrzymać się od zakupu tego gadżetu.

Już dzisiaj o 18.00 czasu polskiego odbędzie się konferencja Apple’a Spring Forward, podczas której prawdopodobnie dowiemy się więcej na temat nowego smartwatcha Apple Watch. Zobacz: Gdzie i jak oglądać konferencję Spring Forward Apple’a na żywo?

Apple zaprezentowało już swój nowy produkt jesienią zeszłego roku, a w sieci możemy znaleźć tysiące wpisów na temat daty, ceny i baterii tego urządzenia. Apple na pewno będzie chciało nas czymś zaskoczyć i podczas dzisiejszej konferencji może być tradycyjne: there is one more thing… Ale czy na pewno będzie się to odnosiło do zegarka? Opierając się na dotychczasowych oficjalnych informacjach oraz doniesieniach, możemy mieć drobne wątpliwości, czy pierwsza generacja Apple Watcha jest nam do czegokolwiek potrzebna? I czy na pewno powinniśmy kupować gadżet naręczny za ponad 1300 złotych?

Zobacz 7 powodów, dla których powinieneś wstrzymać się z zakupem Apple Watcha.

Już w kwietniu, nie zdziwię się gdy w okolicach trafienia do sklepów smartfonów Galaxy S6 Samsunga, pojawi sie w sprzedaży inteligentny zegarek Apple Watch. Ciężko podejmować decyzję o zakupie produktu, którego jeszcze nie ma w sprzedaży, ale nie jest to zapasowa para słuchawek i już należałoby odłożyć do świni skarbonki. Dlatego warto wziąć pod uwagę kilka argumentów za i przeciw zanim zdecydujemy się mieć to cacko.

#1 Po pierwsze musisz mieć iPhone’a

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Apple Watcha, to pamiętaj, że musisz być posiadaczem przynajmniej iPhone’a 4s, a najlepiej najnowszego iPhone’a 6. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się wszystkimi funkcjonalnościami zegarka. Oczywiście z czasem pojawią się aplikacje, które będą komunikowały smartfony działające pod Androidem z zegarkiem Apple’a, ale nie będzie to takie doświadczenie jak w przypadku iPhone ↔ Apple Watch działające pod iOS-em. Poza tym dla smartfonów z Androidem znajdziesz równie funkcjonalne zegarki działające pod Android Wear.

Jeśli nie posiadasz odpowiedniego modelu iPhone’a nie zastanawiaj się nad zakupem samego zegarka, nawet jeśli to będzie hit! To byłoby tak jakbyś kupował odtwarzacz DVD, a nie miał urządzenia z ekranem, na którym oglądałbyś filmy.

#2 Pierwsza generacja zegarka Apple Watch 

Apple Watch jest jednym z większych debiutów od czasów iPada i będzie to pierwszy smartwatch firmy Apple. Podobnie jak w przypadku poprzednich produktów pierwsze generacje cieszyły się ogromną popularnością, ale posiadały wiele niedociągnięć, sprawiając, że użytkownicy mogli się zrazić do urządzeń Apple’a (nie mam na myśli fanboyów Apple’a). Pierwszy smartwatch Apple’a, wbrew temu czego oczekiwalibyśmy, nie będzie wcale idealny i już teraz widoczne są pewne wady i uchybienia dotyczące zegarka.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie problemy zostaną w końcu rozwiązane, ale w przyszłych wersjach urządzenia. Ten kto oczekuje superzegarka od Apple’a już teraz, może być rozczarowany. Ten kto chce mieć urządzenie nowej generacji i cieszyć technologią, przez najbliższy rok na pewno kupi będąc świadomy wad, które posiada urządzenie pierwszej generacji.

Jeśli lubisz nowinki technologiczne i gadżety nie czytaj dalej i śmiało zamawiaj Apple Watcha w dniu dostępności, jeśli oczekujesz dopracowanego i użytecznego smartwatcha przemyśl i weź pod uwagę kolejne powody, dla których warto poczekać. Daj firmie z Cupertino trochę czasu, a gadżeciarzy i miłośników nowych technologii, takich jak ja, potraktuj jako testerów, którzy przez ten rok wyłapią wszelkie niedróbki, aby kolejna generacja była lepsza. To zawsze dodatkowy czas, żeby uzbierać niemałą sumkę na zegarek.

#3 Żywotność baterii może być słaba

Apple nie ujawniło jeszcze jaką żywotność baterii będzie miał Apple Watch, ale dotychczasowe plotki wskazują na to, że zegarek będzie trzeba codziennie ładować… Kolejne urządzenie do podłączenia. Jeśli producenci nowych urządzeń nie wymyślą sposobu na dłuższy czas działania, to może nam grozić deficyt wolnych gniazdek w mieszkaniu.

Niektórzy twierdzą nawet, że przy intensywnym użytkowaniu oraz niekorzystnych warunkach zewnętrznych (np. temperatura) Apple Watch może rozładować się już po 2,5 godz. To jest skrajny przykład, ale jeśli tak ma być to za przeproszeniem, nie chcę nosić biżuterii.

Tak małe urządzenie to nie lada wyzwanie, żeby do komputera o rozmiarach mniejszych niż pudełko zapałek dostarczyć energii na cały dzień. Apple podobno optymalizuje wersję systemu iOS przeznaczoną dla Apple Watcha, aby zaoszczędzić jak najwięcej baterii. Prawdopodobnie zegarek będzie mógł przechodzić w tryb uśpienia podczas nieużywania.

Jak będzie z tą baterią, dowiemy się wkrótce, ale nie spodziewajcie się, że będzie działał tak jak czytniki Amazona czy proste zegarki Pebble wykorzystujące e-ink. Apple Watch ma być pełnoprawnym smartwatchem, czyli zegarkiem z funkcjami urządzeń mobilnych.

#4 Jak zwykle cena 

Spójrzmy prawdzie w oczy, Apple jest znane z wysokiej jakości produktów, za które należy słono zapłacić. Zegarek nie będzie wyjątkiem. Szczegółowe przedziały cenowe nie są jeszcze znane. Wiemy natomiast na pewno, że będą zaczynały się od 349 dolarów, czyli około 1330 zł za podstawowy model Apple Watcha ze standardowym paskiem.

Koszt zegarka będzie piął się w górę w zależności od modelu i bransoletki. Dla miłośników złota również znajdzie się opcja w cenie powyżej 1000 dolarów. Jeśli nie masz odłożonego przynajmniej 1500 zł, poczekaj z decyzją zakupu i sprawdź czy stać Cię na odrobinę szaleństwa zakupu kosztownego gadżetu.

Apple Watch, podobnie jak pierwszy iPod może być bardzo popularny i modny w swojej kategorii, ale pamiętajcie, że Apple nie jest jedyną opcją. Pebble niedawno wprowadziło na rynek swój produkt drugiej generacji, smartwatcha Pebble Time (Pebble Time z kolorowym e-papierowym ekranem). Co prawda nie jest to Apple i nie posiada zapierających dech w piersiach bąbelków, ale spełnia swoją rolę, a najdroższy model z nieplastikową bransoletką kosztuje 299 dolarów.

Zarówno Apple Watch jak i Pebble Time będą synchronizować się z urządzeniami działającymi pod iOS-em, dzięki czemu będzie można z nadgarstka odczytać powiadomienia o połączeniu lub wiadomości, zarządzać muzyką, aplikacjami i wiele więcej. W zależności od potrzeb, to właśnie tańsze alternatywy mogą okazać się odpowiednie dla Twojej koeszeni, a przede wszystkim potrzeb.

#5 Apple Pay

System płatności Apple Pay na razie nie jest dostępny w Polsce, a jest to jedna z najważniejszych funkcji, która umożliwia dokonywanie płatności mobilnych bez potrzeby wyciągania karty, czy smartfona.

Dopóki Apple Pay nie będzie dostępne w naszym kraju, jedna z podstawowych nowości i funkcjonalności zegarka będzie niedostępna. Niestety pomimo tego cena w polskim Apple Storze nie będzie odpowiednio niższa, nie łudźcie się!

#6 Design i wymiary

Apple słynie z doskonale wykonanych produktów, które urzekają jakością i wyglądem. Wszystkie dotychczasowe produkty Apple’a, które używałem i używam są naprawdę solidne i mogę to śmiało powiedzieć – najładniejsze.

Apple Watch to jednak nie jest miniaturowy smartfon czy tablet, a jednak go przypomina . Pomimo, że na pewno będzie bardzo ładnie wykonany, to jednak nie chcę nosić takiego zegarka. Przepraszam Jony, ale pierwszy raz nie podoba mi się Twój projekt. Na rynku znajdziemy o wiele ładniejsze inteligentne zegarki, no ale pewnie o innych parametrach.

Założę się, że kolejne generacje Apple Watcha będą wyglądały zupełnie inaczej i nie będą przypominać topornych kwadratowych pudełek do zapałek przyczepionych do bransoletki. Rozumiem, że w tym maleńkim urządzeniu trzeba zmieścić technologię, o której nam się nie śniło, o parametrach jakich nie miały nawet komputery, ale kto jak kto ale Apple przykładało zawsze największą rolę do designu właśnie!

Przyznaję zegarek wygląda ładnie, ale na okładce pisma, zdjęciu, na własnym ręku mówię na razie „nie”.

To kolejny powód, żeby nie kupować pierwszej generacji Apple Watcha, niestety :(

#7 Czy naprawdę potrzebujesz smartwatcha?

To najważniejsze pytanie, na które każdy powinien sobie sam odpowiedzieć. Czy rzeczywiście potrzebujesz smartwatcha z obecnymi funkcjonalnościami? Czy chcesz go mieć, żeby zaimponować kolegom? Apple Watch na pewno będzie ułatwiał nam życie w wielu sytuacjach: będziemy mieć szybki podgląd powiadomień, informacje na temat połączeń przychodzących, bez potrzeby spoglądania na telefon. Zegarek będzie także monitorował nasze funkcje życiowe i będzie przydatny dla osób uprawiających jogging lub wspinaczkę.

Z drugiej strony będzie to kolejne nie najtańsze urządzenie. Niestety nie jest wodoodporne, więc pływanie czy kąpiel w zegarku odpada! Pamiętaj też zabrać ze sobą ładowarkę (sic!), żeby nie zapomnieć podłączyć Apple Watcha na noc! Zastanów się, czy wygoda i posiadania nowoczesnego gadżetu naręcznego warte jest Twojego czasu i pieniędzy.

Podsumowanie

Musisz sam zdecydować, czy potrzebujesz smartwatcha, czy obecny smartfon jest samowystarczalny i nie potrzebujesz kolejnego gadżetu. Oceń sam i poczekaj na moment, gdy urządzenia typu wearables będą naprawdę potrzebne, lub bez zastanowienia kup nowego Apple Watcha i ciesz się funkcjami, które będzie oferował w pierwszej generacji.

Ja zapewne kupię Apple Watcha, głównie ze względu na swoje zainteresowania nowymi technologiami, niestety już boli mnie wydanie tej niezłej sumki za… po prostu gadżet, którego zapewne nie będę używał na co dzień :(

Moja decyzja jest prosta, a czy Ty potrzebujesz smartwatcha?

Bardzo jestem ciekawy Waszych opinii i spostrzeżeń, czy kupicie Apple Watcha pierwszej generacji?
Daj koniecznie znać w komentarzach.

źródło: iPhoneHacks