#BezObrazków – Przepraszam Samsungu, ale coś Ci nie wyszło

#BezObrazków, czyli nie obrażaj się Samsungu, ale nowe smartfony Samsung Galaxy S6 i S6 edge na razie mnie rozczarowują…

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów zatytułowany #BezObrazków, w którym będziemy zamieszczać własne subiektywne a także krytyczne i entuzjastycznie pozytywne opinie na temat technologii i rozwiązań mobilnych skierowanych wyjątkowo personalnie. Wiemy, że obrazek to 1000 słów, ale tutaj nasz obraz (punkt widzenia) zamieniamy w „tysiąc słów”.

W odróżnieniu od pozostałych newsów zamieszczanych w naszym serwisie, treści otagowane #BezObrazków, nie bedą zawierały grafik. materiałów wideo i będą nacechowane naszymi odczuciami na temat nowych urządzeń mobilnych, aplikacji, które wydawane są przez gigantów, od których mamy prawo wymagać dużo! Treści w tym cyklu nie mają na celu nikogo obrazić, stąd nazwa cyklu, ale jedynie przedstawić nasze wrażenia, jako konsumentów, którzy nierzadko płacą duże sumy za technologie. Ale ale, nie będziemy tylko narzekać, nie zabraknie także pochlebnych opinii. Cel jest jeden: #BezObrazków!

Tak się akurat złożyło, że pierwszy krótki tekst poświęcamy Samsungowi i jego nowym smartfonom, które jeszcze nie są dostępne w sprzedaży, ale już wiemy o nich sporo. Nie jest to recenzja, ale wrażenia na temat co już wiadomo i co pokazano na konferencji Samsunga. I ktoś mógłby powiedzieć, że to takie typowo polskie: patrząc na tytuł można odnieść wrażenie, że jesteśmy niezadowoleni, że nic nie jest w stanie nas uszczęśliwić, że narzekamy… Nie – to spostrzeżenia, które niestety mamy. Ciekawi jesteśmy także Waszych opinii i spostrzeżeń na tematy poruszane w tych artykułach, więc śmiało piszcie w komentarzach! Dzięki! To tyle wstępu, a teraz do rzeczy.

Samsung (Un)packed 2015

Nowy Samsung Galaxy S6 i Samsung Galaxy S6 Edge zostały zaprezentowane 1 marca na targach MWC 2015 w Barcelonie (zobacz także: Oto są: Samsung Galaxy S6 i Galaxy S6 edge). Sala była pełna, oprawa wydarzenia zapierała dech w piersiach i wszystko przygotowane było z rozmachem i wielką pompą. Na koniec odniosłem wrażenie, że całość przedsięwzięcia przyćmiła niestety sam produkt, czyli nowe smarfony. Ciekawe What’s next?

Przyznam, że czekałem z niecierpliwością na tę prezentację i traktuje Samsunga jako jedną z lepszych firm, które biorą udział w tworzeniu innowacyjnych produktów, dzięki którym nasze życie staje się lepsze, wygodniejsze i piękniejsze. Moje dotychczasowe doświadczenia z tabletami i smartfonami Samsunga nie były najlepsze, ale nie zraża mnie to w żaden sposób do produktów Koreańczyków. Wręcz przeciwnie, jako pasjonat urządzeń mobilnych, dopinguję i liczę na to, że dzięki silnej konkurencji jest o co się bić i starać o to by tworzyć najlepsze urządzenia! Bo przecież na końcu wybór i tak zawsze należy do nas.

#1 Wzornictwo lub design jak kto woli, czyli o gustach się dyskutuje

Samsung może czerpać z dobrych praktyk konkurencji, tak samo jak konkurencja może czerpać z dobrych rozwiązań Samsunga, ale trzeba pamiętać o jednej podstawowej rzeczy – jakości. Wydaje mi się, że tym razem Samsung nie podkradł jakości a jedynie ładnie ubrał swoje smartfony. Możecie powiedzieć, że o gustach się nie dyskutuje, ale wręcz przeciwnie. Dobry design, jakość materiałów, z których wykonane jest urządzenia oraz ergonomia składają się na ogólne doznania fizyczne i percepcyjne użytkownika.

Czy umieszczenie czytnika linii papilarnych z tyłu, tuż przy aparacie to optymalne miejsce? Nie trzeba być specjalistą od wzornictwa przemysłowego, czy też analitykiem badań użytecznościowych, żeby popaść w lekką konsternację. No ale cóż, ktoś zapewne podjął autorytarną decyzję, że nie można wykorzystać dobrych wypróbowanych rozwiązań i nie można tego zrobić jak Apple.

Nie miałem jeszcze okazji pobawić się nowymi Samsungami, więc moje doznania są jedynie optyczne i przepraszam Samsungu, ale na ten moment nie zaskoczyłeś i nie urzekłeś mnie nowymi smartfonami. Nie są to co prawda „plastikowe” i sprawiające wrażenie tanich urządzenia, ale brakuje im tego czegoś co sprawiłoby, że chciałbym je mieć już na pierwszy rzut oka. Jak mawiał Steve Jobs, brakuje tego co wytwarzałoby więź między użytkownikiem a urządzeniem. I niestety nawet wykorzystanie szkła do wykonania obudowy tego nie zmieniło.

Złoty kolor ma wielu wielbicieli, ale podobnie jak złote lub białe iPhone’y tak i złote Samsungi nie są w moim typie. Czy zakrzywiony wyświetlacz jest cool, trendy, glamour? Na pewno jest unikatowy i innowacyjny, ale szczerze? Nie kładę swojego smartfona wyświetlaczem do powierzchni trących (sic!), nawet jeśli jest to Gorilla Glass, a kolor na krawędzi wyświetlacza zupełnie nie jest potrzebny do rozpoznawania kto dzwoni. Fajny feature, ale dla mnie zupełnie zbędny.

#2 Wyświetlacz upss

Serwis Cult of Android zamieścił artykuł pt. Sorry Samsung, the Galaxy S6 may have a major hardware faultw którym zwraca uwagę na poważny błąd związany z działaniem wyświetlacza w Samsungu Galaxy S6. Według doniesień z Azji, nowo wydany Samsung Galaxy S6 i SG S6 edge posiadają poważny błąd przy krawędziach wyświetlacza. Nie wiadomo, czy dotyczy to wszystkich urządzeń, czy określonych partii. Podobno wokół ramki telefonu występuje problem z reakcją na dotyk, a w zasadzie brak reakcji. Jeśli rzeczywiście tak to wygląda, to biorąc pod uwagę to, że wiele aplikacji mobilnych wymaga machnięcia palcem aż do krawędzi ekranu, to ten defekt może wiele kosztować Samsunga. Podobne mankamenty miały już poprzednie generacje smartfonów.

Prawdopodobnie błąd jest sprzętowy, a nie związany z oprogramowaniem, co oznacza, że Samsung może nie zdołać go wyeliminować prostą aktualizacją przed datą kiedy urządzenia mają trafić do sprzedaży 10 kwietnia. Jeśli to prawda, to Samsung może jeszcze naprawić tę wpadkę, ale dopiero w kolejnych partiach urządzeń.

Mam jednak nadzieję, że te doniesienia nie są prawdą, w przeciwnym razie zakrzywiony wyświetlaczu tylko świeć.

#3 Za wysoka cena

Z pierwszych doniesień o cenie Samsunga Galaxy S6 i S6 edge wynika, że będzie on droższy o 50 dolarów od iPhone’a 6! Srsly Samsung? Rozumiem, że smartfon napakowany jest najnowocześniejsza technologią, super aparatem, ale 700 dolarów to naprawdę bardzo dużo! HTC One M9 ma kosztować 600 dolarów, czyli aż o 100 dolarów mniej!

Jeśli komuś wydawałoby się, że to maksymalna cena, to jest jeszcze podstawowa wersja galaxy S6 edge, która kosztować będzie ok. 850 dolarów. A co z wersją 128 GB? Może być wyceniona nawet na 900 dolarów w przypadku S6 i 1050 dolarów w przypadku SG S6 edge.

To bardzo dużo kasy! Z pewnością jest to dobra nowina dla Apple’a oraz chińskich producentów smartfonów, którzy powoli zaczynają podbijać rynek mobilny.

#4 TouchWiz…

Pani wiceprezes ds. UX z Innovation Team Samsung Electronics Hyun Yeul Lee była bardzo podekscytowana podczas prezentowania stuningowanej nakładki TouchWiz, która do tej pory była zmorą wszystkich urządzeń Samsunga. Podczas wystąpienia entuzjastycznie opowiadała o nowej filozofii projektowania, której celem jest tworzenie produktów i aplikacji przyjaznych użytkownikom i stworzonych na podstawie sugestii klientów. Samsung skupiał się na najdrobniejszych szczegółach a jak wyszło? Podobno nowa nakładka TouchWiz została napisana od początku, została uproszczona i zmieniono zupełnie jej wygląd inspirując się Material Design. Ale drogi Samsungu czemu nowy Android ze wszystkimi dodatkami zajmuje aż 7,5 GB!?

Czy nowy TouchWiz tym razem będzie ułatwiał użytkowanie smartfona? Jednoznaczną opinię będzie można formułować dopiero jak ją przetestuję. Nie jestem jednak zwolennikiem zbędnych elementów, które wpływają negatywnie na działanie sprzętu i mój optymizm jest umiarkowany. Dlaczego tak piszę? Bo moje wszystkie dotychczasowe urządzenia z nakładkami z Androidem, po niespełna 2 miesiącach użytkowania, zaczynały się bardziej lub mniej dławić. Wyjątkiem są oczywiście urządzenia, które nie mają zaśmieconego Androida.

Jednocześnie, jako użytkownik także iPhone’a, czekam z utęsknieniem momentu, gdy Android będzie tak samo współgrał ze wszystkimi smartfonami, jak iPhone współgra z iOS-em.

#5 EarPods w wersji Samsunga

Podczas gdy Greg Joswiak z Apple’a po raz pierwszy prezentował słuchawki EarPods na premierze iPhone’a 5 w 2012 roku, powiedział, że „wyglądają jak żadne inne słuchawki na świcie”.  Samsung nie mógł powiedziec tego samego o swoich nowych słuchawkach, ponieważ są klonem słuchawek Apple’a…

Dotychczasowe słuchawki dołączane do smartfonów Samsunga nie wyróżniały się niczym specjalnym. Nie były ani przesadnie ładne, a przede wszystkim nie posiadały dobrego brzmienia.  Czy nowe klony EarPodsów to zmienią? Na konferencji było cicho na ten temat.

#6 Bateria (dziadek się śmiał i to samo miał…)

Niewyjmowana bateria była przedmiotem kpin ze strony Samsunga i to całkiem niedawno Właściciele iPhone’ów przytulają się do ściany w najnowszej reklamie Samsunga, a tu proszę nowe modele Samsunga mają to samo. Oby tylko, tak jak zapowiada Samsung, trzymała zdecydowanie dłużej to puścimy te kpiny w zapomnienie!

Niestety dzisiejsze akumulatory nie nadążają za technologią i musimy liczyć się z częstym ładowaniem, jednak najnowsze komponenty powinny być coraz mniej energożerne i wydajniejsze. Według informacji, nowa bateria w smartfonach Samsunga ma być zdecydowanie lepsza. Naładowanie w ciągu 10 minut ma wystarczyć smartfonom na 4-godzinne działanie! To imponujące, szczególnie gdy na lotnisku będzie trzeba przytulić się do ściany :-)

W tych modelach nie ma rewolucji i pojemności baterii są bardzo zbliżone do modelu S5 a nawet mniejsze w przypadku S6. Jedno pełne naładowanie ma wystarczyć na 11 godzin przeglądania internetu pod LTE, 13 godzin oglądania wideo i prawie 50 godzin słuchania muzyki. Są to dane laboratoryjne podane przez Samsunga.

Podsumowanie

Samsung Galaxy S6 i S6 edge mają sporo nowości i zalet. Sporo ponarzekałem na nowe urządzenia, no ale #bezobrazków napisałem Wam co budzi moje największe zastrzeżenia. Może mam zbyt duże oczekiwania, ale Samsung nie jest startupem i monopolistą, a konkurencja nie śpi!

Wśród wszystkich dzisiejszych urządzeń mobilnych bateria jest najsłabszym ogniwem. Moim zdaniem długo trzymająca bateria będzie obecnie miała największy wpływ na wybór wielu użytkowników. Szczególnie tych, dla których urządzenie ma przede wszystkim działać, a nie działać i dostarczać dodatkowych doświadczeń. Jak będzie się sprawdzała bateria nowych Samsungów? Testy, a przede wszystkim użytkownicy wydadzą werdykt.

Do 10 kwietnia jeszcze trochę czasu i oby większość z wymienionych przeze mnie wad okazało się tylko złudzeniem! Na ten moment jestem rozczarowany i począwszy od designu po cenę, nie ma nic co przekonałoby mnie do zakupu nowych Galaxy. A szkoda :( Ale to tylko moje wrażenia, a wyniki sprzedaży będą najlepszą miarą sukcesu nowych flagowców Koreańczyków.

Powtórkę z tegorocznego Samsung Unpacked możesz obejrzeć u nas na stronie: Oglądaj Samsung Galaxy Unpacked 2015 lub na oficjlanym kanale YouTube: Samsung Galaxy Unpacked 2015 Livestream (Official Replay).

źródło: mobiRANK