Żywotność baterii tabletów coraz gorsza…

Baterie tabletów działają coraz krócej, zobacz jak zmieniała się średnia żywotność baterii popularnych marek.

Według badań przeprowadzonych przez serwis Which? średni czas pracy tabletów na jednym ładowaniu baterii nie wzrasta, a w przypadku niektórych producentów nawet spada…

Przebadano modele tabletów poszczególnych producentów tych urządzeń i odkryto, że średnia żywotność baterii tabletów spadła od 2012 roku w przypadku takich firm jak: Apple, Google, Microsoft i Tesco. Wszystkie urządzenia tych producentów oferują mniej czasu na oglądanie filmów i przeglądanie stron internetowych niż rok wcześniej.

Tylko Amazon i Samsung odnotowały wzrost czasu używania ich produktów na jednym ładowaniu. Na poniższej infografice znajdziesz pełne wyniki badania. Ustawiliśmy producentów od najlepszego do najgorszego pod względem średniej żywotności baterii w 2014 roku.

Średni czas pracy baterii tabletów (2012-2014) - mobiGRAFIKA

Microsoft z tabletami z najsłabszą baterią

Dla dużych tabletów bardzo istotny jest długi czas działania. Według ankiety serwisu Which? z zeszłego roku, przeprowadzonej wśród 4500 respondentów, aż 63% z nich stwierdziło, że żywotność baterii jest dla nich najważniejszą cechą tabletu przed jakością wyświetlacza a nawet ceną.

Microsoft powinien wstydzić się z podanego wyniku testu laboratoryjnego akumulatora swojego nowego tabletu Surface 3. Średnio akumulator wystarcza do 6 godzin. Jest to szczególnie rozczarowujące, ponieważ tablety zostały zaprojektowane, tak aby służyć w pracy ze specjalnie wyprodukowaną klawiaturą i rysikiem.

Wydajność iPada wpływa na szybsze zużycie baterii

iPad Air 2 to niewątpliwie jeden z najładniejszych tabletów, ale żywotność baterii jest wielkim rozczarowaniem. Wydany w 2012 roku iPad z wyświetlaczem Retina Apple’a wytrzymuje o 4 godziny dłużej na jednym ładowaniu niż najnowszy tablet Apple’a! Przed aktualizacją do systemu iOS 8, żywotność baterii iPada była dłuższa o 15%. Użytkownicy iPada z wyświetlaczem Retina mogli oglądać filmy i przeglądać strony internetowe przez prawie 13 godzin.

Tak Leander Kahney opisuje w biografii Jony’ego Ive’a moment rozpoczęcia prac nad iPadem – moment kiedy można było zastosować odpowiednią baterię do tabletu:

(…) W 2008 roku podczas jednego z tych spotkań na szczycie Ive zasugerował, że odpowiedzią Apple na netbooki mógłby zostać tablet, którego prototypy znajdują się w jego pracowni. Jony postrzegał tablet jako niedrogi, pozbawiony klawiatury laptop. Koncepcja ta przypadła Jobsowi do gustu i Jony otrzymał zgodę na przekształcenie swoich modeli w rzeczywisty produkt.

Kluczowe znaczenie dla tej decyzji miał postęp, jaki dokonał się w technologii mobilnej od czasu premiery iPhone’a. w porównaniu z tym, na co pozwalały najświeższe rozwiązania, prototyp 035 z 2004 roku był duży i nieporęczny, ale teraz wszyscy zdawali sobie sprawę, że można go znacznie odchudzić, stosując nowoczesne baterie i ekran. W końcu jednym z głównych powodów, dla których iPad nie ujrzał światła dziennego wcześniej, było właśnie to, że nie istniały dla niego odpowiednie matryca ani bateria. Jak stwierdził  pewien były pracownik szczebla kierowniczego Apple’a, „musieliśmy poczekać na technologię”. (…)

Dlaczego bateria iPada trzyma krócej? Coraz szczuplejsze tablety mają coraz mniej miejsca na duży akumulaor, a technologia nie nadąża za potrzebami na energię, którą potrzebują lepsze ekrany i podzespoły.

Według doniesień Apple pracuje nad kolejną wersją systemu iOS 9, która ma znacząco poprawić wydajność i doświadczenia użytkowników urządzeń mobilnych firmy z Cupertino.

Miejmy nadzieję, że nowy system będzie pozytywnie wpływał na dłuższy czas pracy baterii, a technologia dogoni potrzeby wymagających urządzeń, tak jak to miało miejsce w przypadku pierwszych iPadów.

Podsumowanie

Najnowsze tablety mogą zrobić znacznie więcej niż kiedykolwiek, ale krócej niż kiedyś! To jest prawdziwy problem, jeśli chcemy uaktualnić nasz nowy sprzęt musimy się liczyć z tym, że szybciej się będzie rozładowywał…

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach nie obejdziemy się z zewnętrznego akumulatora, albo wyłączenia tych funkcji, dla których kupilismy nowszy lepszy sprzęt… Zobacz co może pomóc wydłużyć czas pracy urządzeń mobilnych z systemem iOS i Android:

Zobacz także nasze inne wykresy i infografiki w dziale mobiGRAFIKA.

źródło: Which? – Tablet battery life is getting worse