Dominacja smartfonów z Androidem i iOS-em

Smartfony z systemem Android i iOS zdominowały praktycznie całkowicie rynek telefonów zarówno w czwartym kwartale jak i całym 2014 roku kalendarzowym.

Wysyłka smartfonów w latach 2010-2014 wg systemu operacyjnego

Pięć lat temu rynek smartfonów był bardzo rozdrobniony. W 2010 roku telefony BlackBerry miały jeszcze silną pozycję na rynku, a mobilny system operacyjny Symbian był obecny na milionach telefonów Nokii i Samsunga. Ten ostatni eksperymentował także z własnym systemem operacyjnym Bada.

Obecnie istnieją w zasadzie tylko dwie platformy systemowe na smartfony. Jak wynika z danych opublikowanych przez IDC, urządzenia z systemem Android i iOS stanowiły łącznie ponad 96% globalnych przesyłek smartfonów w 2014 roku. Istnieje jeszcze jedna platforma, która zaznacza swoją obecność. Jest to Windows Phone, ale Microsoft z pewnością myślał o innych statystykach, gdy wypuszczał Windows Phone 7 w 2010 roku.

Poniższy wykres pokazuje globalne wysyłki smartfonów w latach 2010-2014, według systemu operacyjnego.

iCharts

 

źródło: Statista – Smartphone Duopoly Pushes Competition to the Fringes, IDC – Android and iOS Squeeze the Competition, Swelling to 96.3% of the Smartphone Operating System Market for Both 4Q14 and CY14, According to IDC