Infografika: 45 lat internetu

Internet ma już około 45 lat, zobacz infografikę przedstawiającą przełomowe daty w technologii internetowej i mobilnej.

45 lat dostępu do Internetu

W ciągu ostatnich 45 lat połączenia internetowe zmieniły się nie do poznania. Poprawiła się nie tylko technologia i dostępność, ale sama prędkość wzrosła do takiego poziomu, że wielkie pliki możemy pobrać w zaledwie kilka sekund nawet na telefon komórkowy.

Możemy komunikować się z przyjaciółmi i rodziną na całym świecie, nawet przesyłać wideo w czasie rzeczywistym na duże odległości. Rzućmy okiem na to, jak dostęp do internetu zmienił się z czasem, odkrywając nieograniczone możliwości.

Początki Internetu wiążą się z powstaniem sieci rozległej ARPANET i sięgają końca lat 60. XX wieku. Powszechnie uważa się, iż potrzeba jego stworzenia była konsekwencją prac amerykańskiej organizacji badawczej RAND Corporation, która prowadziła badania nad możliwościami dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie uzyskanych raportów podjąć miano prace projektowe nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować mimo jej częściowego zniszczenia. Charles Herzfeld, dyrektor ARPA w czasach powstania ARPANET, obala jednak tak rozumiany mit genezy Internetu zauważając, iż od początku chodziło wyłącznie o zwiększenie potencjału naukowego przez połączenie oddalonych od siebie placówek badawczych wyposażonych w komputery.

 • 1969 – ARPANET i dial-up (połączenie wdzwaniane, komutowane przez telefonię stacjonarną): maksymalna prędkość 50 kB/s (ściągnięcie filmu zajęłoby 6-7 dni)
 • 1979 – mobilne usługi szerokopasmowe 1G – nie można jeszcze wysyłać wiadomości tekstowych, ale można wykonywać bezprzewodowo połączenia głosowe
 • 1988 – ISDN (z ang. Integrated Services Digital Network, czyli sieć cyfrowa z integracją usług). Technologia sieci telekomunikacyjnych mająca na celu wykorzystanie infrastruktury PSTN do bezpośredniego udostępnienia usług cyfrowych użytkownikom końcowym (bez pośrednictwa urządzeń analogowych): maksymalna prędkość 128 kB/s (ściągnięcie filmu zajęłoby 3 dni)
 • 1991 – druga generacja mobilnych usług szerokopasmowych 2G – można wysyłać wiadomości tekstowe i e-maile przez sieć komórkową
 • 1997 – DSL (ang. Digital Subscriber Line) – cyfrowa linia abonencka, rodzina technologii szerokopasmowego dostępu do Internetu. Standardowa maksymalna prędkość odbierania danych waha się od 8Mb/s do 52 Mb/s oraz od 1Mb/s do 5Mb/s dla prędkości wysyłania w zależności od stosowanej w danym kraju technologii DSL.
 • 1997 – Wi-Fi (wym. [ˈwaɪfaɪ]) – potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilku kilometrów i przepustowości sięgającej 300 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11. (w tym czasie było 2% internautów na świecie)
 • 1998 – kablowy Internet szerokopasmowy – internet dostarczany przez telewizje kablowe do domów abonentów (w tym czasie było 3% internautów na świecie)
 • 2000 internet szerokopasmowy – coraz częściej pojawia się w domach, szybszy niż internet przez modem telefoniczny, można szybciej ściągać zdjęcia i wideo. (7% użytkowników internetu na świecie)
 • 2003 – internet satelitarny – stosowany w miejscach, w których naziemny dostęp do Internetu jest nieosiągalny oraz tam gdzie wymagany jest mobilny dostęp do sieci. Internet drogą satelitarną dostępny jest globalnie, również dla statków na morzu oraz poruszających się pojazdów naziemnych. (12% użytkowników internetu na świecie)
 • 2003 – sieć komórkowa 3G – telefonia komórkowa trzeciej generacji (3G) – telefoniczna sieć cyfrowa telefonii komórkowej bazująca na rozwiniętych w stosunku do 2.5G standardach i trzeciej generacji rodziny standardów IMT-2000. Dzięki poszerzonej pojemności sieci umożliwia ona wprowadzenie dodatkowych usług wykorzystujących transmisję wideo oraz transmisję pakietową (komutacje pakietów). Telefonia 3G bazuje na standardzie UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System, pol. Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej). (pobranie filmu fabularnego zajmuje 1,5 dnia)
 • 2012 – telefonia komórkowa czwartej generacji (4G i LTE) – standard telefonii komórkowej, następca 3G. Polega na przesyłaniu dźwięku i danych za pomocą komutacji pakietów opartej na IP. Posiada uproszczoną architekturę sieci szkieletowej oraz polepszoną przepływność w sieci radiowej w stosunku do poprzednich standardów.Polska jest czwartym krajem na świecie, gdzie uruchomiono transmisję w tym standardzie. (pobranie filmu zajmuje już tylko 5 minut, 36% internautów na świecie)
 • dzisiaj – szybki internet światłowodowy – internet o prędkości do 300 MB/s, pobranie filmu zajmuje mniej niż 1 minutę (40% internautów na świecie)
 • przyszłość: błyskawiczne połączenie internetowe oraz 5G – np. Google Fiber, prędkość do 1000 MB/s, ściągniecie całego filmu fabularnego zajmie zaledwie sekundę.

Historia Internetu w Polsce

 • 26 września 1990 r. – zostało uruchomione pierwsze internetowe łącze analogowe o prędkości 9600 bit/sek. Pierwsza transmisja internetowa w Polsce miała miejsce w listopadzie 1990 roku i jest związana z osobą dr. Grzegorza Poloka z Instytutu Fizyki Jądrowej (IFJ) PAN w Krakowie, który ściśle współpracował z CERN (Międzynarodowy Ośrodek Badań Jądrowych) w Genewie
 • 20 grudnia 1991 r. – oficjalny dostęp do internetu w Polsce
 • 30 kwietnia 1991 r. – w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Kopenhaskiego zarejestrowano krajową domenę najwyższego poziomu .pl
 • 17 sierpnia 1991 r. z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zestawiono pierwsze, trwające 1 min, połączenie internetowe przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP, z Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze
 • 20 grudnia 1991 r. – placówki naukowe Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne oraz pojedyncze komputery w Krakowie, Toruniu i Katowicach zostały podłączone do Internetu. Tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w łączności z Polską.

W czerwcu 1991 została uruchomiona sieć szkieletowa POLPAK Telekomunikacji Polskiej. W roku 1992, jako pierwsza polska firma, ATM SA uzyskała dostęp do Internetu. W sierpniu 1993 roku powstał pierwszy polski serwer WWW, pod nazwą Polska Strona Domowa. W 1992 roku powstała pierwsza polska strona internetowa internet.pl, następnie 1995 roku powstał polski portal internetowy Wirtualna Polska. W kwietniu 1996 roku TP SA uruchomiła dostęp anonimowy do Internetu z wykorzystaniem modemów.

45 lat dostępu do Internetu – infografika

Infografika: 45 lat dostępu do Internetu

źródło: Wikipedia, MCS Test Equipment – Then and Now – 45 Years of Internet Access