Say Ello… czym jest sieć społecznościowa Ello?

Sieć społecznościowa Ello, to minimalistyczna alternatywa dla przeładowanych reklamami sieci społecznościowych. Czy ktoś z niej korzysta?

Say Ello...

Co to jest Ello? Misja serwisu

Ello to bardzo prosty, pozbawiony reklam i bezpłatny portal społecznościowy, stworzony przez niewielką grupę artystów i projektantów ze Stanów Zjednoczonych.

Pierwotnie Ello był prywatną siecią społecznościową. Z biegiem czasu, tak wiele osób chciało dołączyć do Ello, że zbudowano publiczną wersję Ello otwartą prawie dla wszystkich.  Aby dołączyć do sieci, która jest oznaczona ciągle jako wersja beta, trzeba otrzymać zaproszenie.

Hasło, które przyświeca twórcom serwisu to: Nie jesteś produktem.

W Ello nie ma reklam

Serwis Ello wolny jest od jakichkolwiek reklam, a dane o użytkownikach nie są przekazywane firmom trzecim, jak to ma miejsce np. na Facebooku. Praktycznie co drugi portal społecznościowy prowadzony jest przez reklamodawców, którzy zatrudniają armie sprzedawców reklam i analityków danych, którzy zbierają informacje o użytkownikach. Ale rejestrując się na takich serwisach wyrażamy na to dobrowolną zgodę.

Twórcy Ello brzydzą się reklamą i uważają, że reklamy obrażają naszą inteligencję i lepiej jest bez nich.

W dniu 23 października 2014 roku, Ello stał się organizacją pożytku publicznego w USA,  co jest praktycznie uniemożliwia, aby pojawiły się tam kiedykolwiek reklamy lub dane użytkowników były udostępniane innym podmiotom.

Zrzut ekranu z serwisu Ello

Funkcje i wygląd serwisu

Sukcesywnie dodawane są nowe opcje i funkcje dla użytkowników serwisu. Każdy może także dobrowolnie wesprzeć twórców płacąc niewielką kwotę na rozwój funkcjonalności. Oczywiście nikt nie jest zmuszany do płacenia i Ello można używać za darmo.

Serwis nie posiada jeszcze swojej aplikacji mobilnej, więc jedyne co możemy Wam pokazać to zrzut z profilu. Nie  ma tam zbyt wielu opcji, a wszystko utrzymane jest w minimalistycznej konwencji czerni i bieli. Czcionka w serwisie stylizowana jest na czcionkę znaną z konsoli systemowych.

Możemy opublikować post z linkiem do YouTube’a, Vimeo, dowolnej strony internetowej lub po prostu coś napisać i zamieścić prostą grafikę lub animowanego GIF-a.

Jedyne dane jakie podajemy to nazwa użytkownika, e-mail i krótkie info o nas. Możemy zmienić zdjęcie profilowe i obrazek tła. Oprócz tego możemy wygenerować kod dostępu i zaprosić znajomych do naszej sieci. Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak zacząć przygodę z Ello.

Oczywiście nie brakuje podstawowych opcji jak komentowanie, czy udostępnianie postów – zobaczcie sami.

Co ciekawe, posty z serwisu Ello można udostępniać na innych popularnych serwisach społecznościowych :)

Udostępnianie postów z serwisu Ello

Prywatność w Ello

Podczas korzystania z serwisu zbierane są informacje dotyczące ilości wizyt, aby twórcy mogli poznać zachowania użytkowników serwisu w celu optymalizacji serwisu – ale wskażcie serwis, który nie ma kodów śledzących ruch na stronie :)

W przeciwieństwie do praktycznie każdej innej sieci społecznej, na Ello możesz zrezygnować z wymiany informacji.

Jak dołączyć?

Dostęp do serwisu jest obecnie przyznawany na podstawie zaproszeń. Jeśli chcecie zaproszenie do serwisu napiszcie do nas, podeślemy :) Aby dołączyć do Ello, musisz znać kogoś, kto już z tej sieci korzysta, lub po prostu poprosić na stronie głównej twórców serwisu.

Ja na razie mówię ello… :)

Serwis znajduje się pod linkiem ello.co

źródło: Ello – WTF