Wystartował Google Science Fair 2015

Ogólnoświatowy konkurs naukowy Google Science Fair 2015 dla młodzieży właśnie wystartował.

Google Science Fair 2015

Google Science Fair to ogólnoświatowy konkurs naukowy i techniczny online dla zespołów i osób w wieku od 13 do 18 lat. Celem konkursu Google Science Fair jest propagowanie nauki przez obserwacje i eksperymenty. Wyszukiwanie odpowiedzi na pytania i rozwiązywanie problemów przez zabawę w naukę.

Piąta edycja konkursu rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do 18 maja 2015 roku. Google wraz z partnerami konkursu: LEGO Education, National Geographic, Scientific American i Virgin Galactic, zachęca wszystkich młodych naukowców, odkrywców, konstruktorów, technologów i wynalazców, aby spróbowali rywalizacji w ambitnym konkursie.

Jeśli jest coś, co chodzi Ci po głowie i nie śniło się nawet profesorom, lub po prostu coś, co może po prostu zmienić świat wokół nas, to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

Młodzi uczestnicy mogą zgłaszać projekty online we wszystkich dziedzinach nauki, od biologii po informatykę.

Tegoroczna edycja GFS 2015 wystartowała pod hasłem: Teraz Twoja kolej, żeby zmienić świat, które wyraźnie nawiązuje do Steve’a Jobsa :)

What will you try? Announcing the Google Science Fair 2015!

 

Nagrody w konkursie Google Science Fair 2015

Dwudziestu finalistów z rodzicami lub opiekunami pojedzie do siedziby Google w Mountain View (Kalifornia), aby przedstawić swoje projekty jurorom i walczyć o wszystkie wymienione poniżej nagrody. 20 finalistów globalnych otrzyma wiele różnych atrakcyjnych nagród (worek skarbów LEGO z zestawem bazowym LEGO MINDSTORMS Education EV3, prenumeraty Scientific American i National Geographic).

Google Science Fair 2015

  • 100 000 dolarów: zdobywca nagrody głównej otrzyma stypendium w wysokości 50 tys. dolarów + stypendium Google’a w wysokości 50 000 dolarów jest przeznaczone na sfinansowanie dalszej edukacji zdobywcy nagrody głównej. Jeśli nagrodę wygra zespół, stypendium zostanie podzielone po równo między jego członków.
  • Nagroda Scientific American Innovator jest przyznawana za projekt z dziedziny nauk podstawowych i wynosi 25 tys. dolarów nagrody i roczne doradztwo. Nagrody te mają na celu umożliwienie zwycięzcy kontynuowania projektu i swojej edukacji. Dodatkowo szkoła zwycięzcy otrzyma dostęp cyfrowy do archiwów magazynu Scientific American przez 12 miesięcy.
  • Nagroda Google Technologist jest przyznawana za projekt mający potencjał zmiany świata dzięki wybitnej, innowacyjnej pracy w dziedzinie informatyki i/lub matematyki. Zwycięzca otrzyma ufundowane przez Google 25 tys. dolarów, przeznaczone na kontynuację projektu, oraz roczne doradztwo ze strony pracownika Google w powiązanej dziedzinie, połączone z odwiedzinami w jego miejscu pracy.
  • Nagroda National Geographic Explorer jest przyznawana za projekt z dziedziny nauk przyrodniczych.
  • Nagroda LEGO Education Builder jest przeznaczona dla ucznia, który opracuje innowacyjne, praktyczne podejście umożliwiające rozwiązanie jednego z wielkich problemów inżynieryjnych.
  • Nagroda Virgin Galactic Pioneer jest przyznawana za projekt z dziedziny astronautyki i fizyki.
  • Nagroda Community Impact Award – 10 tys. dolarów z zakresu ochrony środowiska, zdrowia i zasobów naturalnych.
  • Nagroda Incubator jest przeznaczona dla ucznia z młodszej grupy wiekowej (13-15 lat), który da się poznać jako obiecujący naukowiec. Laureat otrzyma 10 tys. dolarów ufundowane przez Google i roczne doradztwo, co będzie miało na celu dalsze rozwinięcie zwycięskiego projektu.
  • Nagroda Inspiring Educator jest przyznawana wybitnym nauczycielom, którzy dokładają szczególnych starań, by zachęcić uczniów do realizacji ich projektów. Zwycięzca otrzyma ufundowany przez Google grant szkolny w wysokości 10 tys. dolarów oraz kartę podarunkową o wartości 5 tys. dolarów na artykuły szkolne LEGO Education.

Jak wziąć udział w konkursie Google Science Fair 2015?

Pierwsza sprawa: czy masz konto Google? Jeśli nie, musisz je założyć – to nic nie kosztuje. Po utworzeniu konta możesz się zarejestrować, by dołączyć do konkursu.

Po rejestracji przeczytaj wszystkie informacje o konkursie. Znajdziesz mnóstwo materiałów, dzięki którym opracujesz swój pomysł i będziesz mieć większe szanse na zwycięstwo. Przejrzyj je przed rozpoczęciem projektu – mogą okazać się bardzo przydatne.

Google Science Fair 2015 - Kickoff

Pytania i odpowiedzi dotyczące tegorocznego konkursu będzie można zadać już dzisiaj o 19:00 na specjalnej konferencji Hongout: Hangout On Air for Google Science Fair 2015

Wielkie idee mają potencjał, a duże idee zaczynają się często od czegoś małego. Spróbuj swoich sił i zarejestruj się na stronie: googlesciencefair.com/pl/

źródło: Official Google Blog – Google Science Fair 2015: what will you try?