Na jakich urządzeniach korzystamy z Google’a?

Aż 85% internautów na świecie korzysta z wyszukiwarki internetowej Google, zobaczcie na jakich urządzeniach najczęściej.

Pomimo, że aż 85% internautów korzysta z wyszukiwarki internetowej Google, to według raportu GlobalWebIndex są to użytkownicy laptopów oraz komputerów, a Google zaczyna mieć mały problem z użytkownikami mobilnymi. Jak wiadomo internauci mobilni odgrywają coraz większa rolę, szczególnie, że przeważnie zawsze mają swoje urządzenia mobilne podłączone do sieci.

Wyzwaniem Google’a nie jest to, że internauci mniej szukają na tej platformach mobilnych. Na smartfonach i tabletach użytkownicy mają inne alternatywne sposoby wyszukiwania potrzebnych im informacji. Na urządzeniach mobilnych korzystamy z dedykowanych aplikacji, dzięki którym wyszukujemy potrzebne informacje lub produkty. Na przykład w aplikacji, albo na stronie Amazona wyszukujemy od razu interesujący nas produkt pomijając Google’a, i takich przykładów można by mnożyć.

Ale bądźmy szczerzy – wyszukiwarki nie znikną z naszego życia z dnia na dzień. Niemniej jednak, patrząc na niektóre ze statystyk wyszukiwarek z lat 2009-2014, widać, że nowa technologia jest już wyzwaniem dla gigantów wyszukiwania.

Korzystanie z wyszukiwarki internetowej Google - urządzenia

Pobierz mobiGRAFIKĘ (infografikę) w lepszej rozdzielczości Korzystanie z wyszukiwarki internetowej 2014 (PNG, 2000×1960 px, 115 kB)

Po pierwsze, odsetek korzystających z wyszukiwarek spada. Oczywiście, jest to bardzo delikatny spadek z 90% w 2009 r. do 86% w 2014 r. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo lekka tendencja spadkowa, wyglądająca na nieznaczącą, ale należy pamiętać, że w ostatnich latach światowa populacja internetowa znacznie wzrosła i spadek o 4% w ciągu 5 lat oznacza ogromny segment użytkowników sieci, dla których Google nie jest już bramą do internetu.

Znacznie bardziej istotne jest jednak to, że użytkownicy wyszukiwarki to głównie internauci korzystający z laptopów i komputerów. Różnice między poszczególnymi urządzeniami są dopiero alarmujące:

  • zdecydowana większość użytkowników komputerów PC i laptopów odwiedza co miesiąc stronę Google
  • liczba ta wśród użytkowników internetu korzystających ze smartfonów wynosi tylko 50%
  • na tabletach, których użytkowanie zbliżone jest do komputerów, odwiedzający wyszukiwarkę to tylko 57%.

Wiadomo, że komputery i laptopy wciąż cieszą się dużą popularnością, ale smartfony przechwytują coraz większy udział w ruchu internetowym, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Wojna o użytkownika w internecie trwa bez względu na to z jakiego korzysta urządzenia!

Zobacz także nasze inne infografiki w dziale mobiGRAFIKA serwisu mobiRANK.pl

źródło: GlobalWebIndex – 15 Trends for 2015: The most important stories from 2014, the biggest trends to watch in 2015