Bezpieczeństwo dzieci w internecie – materiały dla nauczycieli

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z GIODO przygotowało materiały informacyjne „Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat” przeznaczone dla nauczycieli.

Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat

Dziś w internecie możemy zrobić zakupy, nauczyć się języka, obejrzeć film czy porozmawiać ze znajomymi. Z możliwości, jakie daje sieć korzystają coraz młodsi użytkownicy, dlatego tak ważne jest, by robić to w świadomy i bezpieczny sposób. Jednak często dzieci i ich rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą kryć się w internecie.

Według badań przeprowadzonych przez NASK , z których część wykorzystana została w niektórych z filmów, wynika, że większość incydentów obsługiwanych w 2013 r. przez Zespół CERT Polska zajmujący się reagowaniem na incydenty komputerowe stanowiły te dotyczące phishingu –  wyłudzania poufnych informacji osobistych (ok. 45%), złośliwego oprogramowania (prawie 20%) oraz spamu (ponad 12%). Z kolei z badań Fundacji Dzieci Niczyje, która analizowała zjawisko nadużywania Internetu przez polską młodzież wynika, że 63% młodych ludzi w Polsce korzysta z gier online, a u 13% z nich dostrzegalne są problemy z nadużywaniem gier online.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez MAC we współpracy z GIODO materiałami informacyjnymi „Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat” przeznaczonymi dla nauczycieli. Przygotowany pakiet edukacyjno-informacyjny przedstawia zarys najważniejszych kwestii dotyczących tematyki ochrony danych i bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci. Przedstawione zagadnienia dotyczą:

  • ochrony danych i prawa do prywatności w sieci,
  • bezpiecznego i rozsądnego korzystania z serwisów społecznościowych przez najmłodszych,
  • cyfrowych śladów pozostawianych w sieci,
  • zasad komunikacji w sieci,
  • działań niepożądanych w sieci oraz bezpiecznego korzystania z gier i zabaw on-line.

Pobierz materiały: Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat (PDF, 615 kB)

Materiały edukacyjne wraz z filmami mają na celu ułatwienie nauczycielom samodzielne przeprowadzenie ciekawej lekcji na temat bezpiecznego korzystania z internetu i ochrony danych osobowych.

Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji (MAC) przygotowało cykl filmów animowanych pt. „Dzieciaka i Loco przygody w sieci” promujący zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz pakiet edukacyjno- -informacyjny przedstawiający zarys najważniejszych kwestii dotyczących tematyki ochrony danych i bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci.

Cyberprzemoc, spam, wirusy, łańcuszki, uzależnienia – na takie niebezpieczeństwa możemy natknąć się korzystając z internetu na swoim komputerze lub smartfonie.

MAC opowiada w przeznaczonych specjalnie dla dzieci filmach, jak uchronić się przed zagrożeniami płynącymi internetowymi, jakie mogą być konsekwencje nieprzemyślanych i ryzykownych zachowań w sieci, a każdy z filmów kończy plansza informująca o skali omawianego zjawiska. Przekaz skierowany jest nie tylko do dzieci, ale również do ich rodziców.

Celem prezentowanych filmów jest wszczęcie dyskusji i zwrócenie uwagi na występujące w sieci zagrożenia, które mogą dotyczyć każdego, kto z internetu korzysta. Poruszane w filmach problemy mają charakter uniwersalny i odnoszą się nie tylko do tytułowych zagadnień, takich jak spam, wirusy czy uzależnienia, ale wskazują na ogólną potrzebę rozważnego korzystania z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Nie każdy z nas jest świadomy negatywnych zjawisk w internecie i ma pełną wiedzę na temat skali ich występowania.

Filmy z serii Dzieciaka i Loco przygody w sieci

Wirusy botnet

Każdego dnia w Polsce od 170 000 do 300 000 komputerów pada ofiarą wirusa.

Uzależnienia

13,3 proc. młodych ludzi w Polsce jest zagrożonych nadużywaniem internetu lub już jest od niego uzależnionych.

Łańcuszki

Jeden „łańcuszek” wysłany do 10 osób może wygenerować w ciągu miesiąca 1 miliard niechcianych wiadomości. Może to powodować koszty rzędu kilku milionów złotych.

Cyberprzemoc

21,5 proc młodych internautów w Polsce doświadczyło przemocy w internecie.

Spam

W 2013 roku ponad 1,3 mln komputerów w Polsce rozsyłało spam. Większość komputerów było źle zabezpieczonych.

Filmy  zostały zrealizowane w ramach projektu System informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa i były emitowane w popularnych kanałach dla dzieci (Cartoon Network i Disney Channel).

źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji – Dzieciaki bezpieczne w sieci – materiały informacyjne dla nauczycieli, Dzieciaka i Loco przygody w sieci – czyli jak bezpiecznie korzystać z internetu