Technologia bliska ludziom

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń roku w branży mobilnej – konferencja Mobile Central Europe 2015.

MCE 2015 - panel

W drugiej edycji konferencji Mobile Central Europe wzięło udział prawie 600 osób, w tym blisko 50 prelegentów z całego świata.

„Mobile with Human Touch” – tak brzmiało hasło drugiej edycji konferencji Mobile Central Europe, która zakończyła się w piątek, 6 lutego br. Do Warszawy przybyło blisko 50 ekspertów mobile z całego świata, by dzielić się z polskimi praktykami swoją wiedzą i doświadczeniem. W wydarzenia wzięło udział prawie 600 osób, czyli o 30 proc. więcej niż podczas pierwszej edycji. Trzydniowe wydarzenie zamknął panel dotyczący współpracy programistów i projektantów aplikacji mobilnych – jeden z głównych wątków tematycznych MCE 2015. Cel współpracy to technologie mobilne jak najlepiej wpisujące się w nasze codzienne życie – jeszcze bardziej użyteczne, jeszcze bliżej zwykłego użytkownika.

Część konferencyjną wydarzenia już tradycyjnie poprzedził MCE Jitter, czyli całodniowa sesja warsztatowa dla entuzjastów projektowania i programowania technogadżetów. Uczestnicy mogli eksplorować Internet Rzeczy, m.in. przy pomocy żarówki w „smart” oprawce, sterowanej za pomocą telefonu z dostępem do wi-fi i bluetootha, a więc także, gdy jest się poza domem. Fani robotyki zbudowali fizyczne urządzenie robotyczne sterowane Androidem
i mikrokontrolerami. Powstała także gra na telefon w oparciu o działanie Sensor Tags. Te nowoczesne urządzenia  odczytują wychylenie, przyspieszenie, temperaturę, ciśnienie i wiele innych parametrów. Jitter zakończyły dwa spotkania dyskusyjne prowadzone przez specjalistów projektowania w zakresie User Experience i User Interface m.in. przez Scotta Goodsona z Facebooka. Podczas tych sesji omawiano aplikacje uczestników, wskazując ich słabe i mocne strony.

Zobacz playlistę 7 wideo z wystąpieniami prelegentów z tegorocznej konferencji MCE – Mobile Central Europe 2015

  1. Mladen Barbaric – Keynote: Designing Clarity  (41:42)
  2. Jonathan Berger – Towards a Theory and Methodology of Test‑Driven Design (48:23)
  3. Nikolay Elenkov – Lollipop Security Enhancements (48:27)
  4. Steve Arnold – Designing for a Connected Life (38:10)
  5. Alex Shirazi – Intuition Factors of the User Experience Design Process (40:24)
  6. Patryk Bukowiecki – Mobile trends for 2015 (42:11)
  7. Karl-Henrik Nilsson – Hacking your home (43:17)

MCE Jitter to święto wszystkich entuzjastów projektowania i programowania technologii przyszłości. Właśnie dzięki takim twórczym spotkaniom i grupowym doświadczeniom powstają najlepsze rozwiązania mobilne. W tej branży liczy się nieustanna inspiracja i chęć rozwoju. Mobile Central Europe, stając się z roku na rok coraz bardziej międzynarodowym wydarzeniem, otwartym na rozmaite zagadnienia, znakomicie wpisuje się w te potrzeby – powiedział Scott Goodson, ekspert MCE 2015, który na konferencję przyjechał aż z San Francisco.

MCE 2015 Jitter

W tym roku po raz pierwszy prelekcje na Mobile Central Europe odbywały się równolegle w czterech salach warszawskiej Kinoteki. Konferencja miała dwa równoczesne otwarcia, jako pierwsi wystąpili eksperci z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Mladen Barbaric z Pearl Studios w Montrealu nakreślił cel technologii przyszłości – powiedzieć najwięcej i najszybciej, jak najmniejszą ilością znaków, maksymalnie upraszczając projekt i użytkowanie. Jak to zrobić? Sukces branży mobilnej zdaniem ekspertów MCE 2015 tkwi między innymi w spojrzeniu na produkty mobilne w kategoriach pracy zespołowej. O tym najlepiej wiedzą projektanci i programiści, którzy powinni współpracować na każdym etapie powstawania aplikacji. Branża mobilna jest znacznie bardziej interdyscyplinarna, niż mogłoby się pozornie wydawać. Być jak najbliżej użytkownika to także wiedzieć, jak przygotować aplikację, która reaguje na komendy tak szybko, że ani przez chwilę nie obawiasz się, czy właśnie przestała działać. Zdaniem Scotta Goodsona z Facebooka ma to ogromna znaczenie, chociażby dla takich gigantów na rynku jak Amazon. Opóźnienie załadowania się ich strony o 0,1 sekundy może oznaczać dla firmy nawet 1-procentowy spadek sprzedaży.

MCE 2015 Jitter

Ważnym wątkiem podjętym podczas tegorocznej konferencji było „accesibility”, czyli dostępność aplikacji dla osób niepełnosprawnych, w szczególności niewidomych. Temat rozwinął David Rönnqvist, programista ze Skype’a, spotykając się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Aplikacje dla niewidomych to wcale nie odległa przyszłość. Rönnqvist podawał konkretne przykłady, jak złożyć aplikację, która w efektywny sposób zadziała w wersji audio, np. aplikacje do prognozy pogody. „Osoby niewidome nie stanowią dużego procentu naszych użytkowników, ale nie w tym rzecz. To bardzo ważni i wnikliwi odbiorcy. To oni będą potrafili prawdziwie i w pełni docenić pracę projektantów i programistów, którzy specjalnie dla nich przygotują swoje produkty” – powiedział Rönnqvist podczas swojej prelekcji na MCE 2015.

Dostępność aplikacji to zdaniem ekspertów MCE 2015 kluczowe zagadnienie także w kontekście procesów globalizacyjnych i różnic międzykulturowych. Firmy takie jak Facebook czy Twitter, działające na wielu rynkach, przygotowując swoje produkty muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jak dostosować swoje usługi do różnych prędkości Internetu w zależności od kraju, uwzględniając również typ urządzeń, na jakich się z niego korzysta (np. stare lub niskobudżetowe modele telefonów komórkowych). Z drugiej strony obywatele państw wysoko rozwiniętych doświadczają przesytu mnogością technologicznych gadżetów. Odpowiedzią na tę potrzebę jest „spokojna technologia” (calm technology), koncepcja  zgodnie z którą, należy robić produkty, które pomagają, a nie przeszkadzają człowiekowi w codziennym funkcjonowaniu.

Eksperci Mobile Central Europe otwierają polskim specjalistom oczy na globalne problemy, które nas też dotyczą. W trakcie konferencji rodzą się pomysły na start-upy, które być może już niedługo doczekają się realizacji na naszym rodzimym gruncie – powiedziała Magdalena Zadara, projektantka aplikacji mobilnych i organizatorka MCE 2015.

MCE 2015

Dodatkową atrakcją tegorocznej konferencji była warstwa wirtualna. Gra networkingowa, wymiana kontaktów, ocena jakości prelekcji i inne funkcje były zintegrowane w jednym spójnym systemie, dostępnym za pomocą zbliżeniowych identyfikatorów. Wystarczyło zbliżenie karty do planszy i wspólne zdjęcie za pośrednictwem fotobudki Polidea Connect, by poznać zainteresowania innego uczestnika i wymienić się z nim paczką kontaktów.

MCE 2015 stara się nie tylko przekazać teoretyczną wiedzę z pogranicza projektowania i programowania, ale też sama ją realizuje. Uczestnicy usłyszeli wiele praktycznych wskazówek, między innymi odnośnie bezpieczeństwa mobilnego, które na tej konferencji jest niezwykle ważnym tematem. Tę wiedzę mogą zastosować już dziś w swoich miejscach pracy. Kolejna konferencja będzie jeszcze ciekawsza. O czym będziemy mówić? Na pewno o rozwiązaniach, które doskonale uzupełniają człowieka, ale nie zastępują go. Wszystko zależy od tego, co wydarzy się w branży mobilnej w kolejnym roku – powiedział Jarosław Potiuk, główny organizator MCE 2015 oraz CTO w firmie Polidea.

źródło: informacja prasowa Mobile Central Europe 2015