System iOS 9 to głównie poprawa stabilności

W nowym systemie mobilnym iOS 9 Apple skupi się przede wszystkim na poprawie stabilności i ogólnej optymalizacji.

iOS 9 - koncept

Od 2007 roku, Apple wydaje każdego roku nową wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego iOS na swoje urządzenia mobilne (iPhone’y, iPady i iPody touch). Niektóre z tych aktualizacji są ogromne, wręcz rewolucyjne, a inne koncentrują się na innych ważnych elementach systemu.

W tym roku, gdy Apple zaprezentuje najnowszą wersję iOS-a, która będzie zapewne już dziewiątą wersją o nazwie iOS 9, to najpewniej nie zobaczymy zmian w designie a raczej odczujemy poprawę w użytkowaniu systemu. Mówi się, że nowy iOS 9 będzie posiadał sporo usprawnień i poprawek, mających na celu poprawić doświadczenia użytkownika, dzięki sporej poprawie stabilności i optymalizacji.

W ciągu ostatnich kilku lat Apple było zajęte dodawaniem nowych funkcji do systemu iOS, w tym wiele opcji wyróżniających go na tle konkurencji. Najważniejsze z nich to Touch ID, całkowita zmiana designu z iOS-a 7 na płaski  iOS 8. integracja z Apple Watchem czy całkowicie nowe Centrum Powiadomień i panel kontrolny.  Jednak tempo, w jakim Apple wypuszczało te aktualizacje doprowadziło do tego, że wielu użytkowników iOS-a zaczęło narzekać na ogólną użyteczność oprogramowania.

W efekcie, prawdopodobnie w tym roku Apple skupi się na wnętrzu systemu iOS i poprawie jego działania na wszystkich kompatybilnych z nim urządzeniach.

Według doniesień programiści Apple’a pracujący nad systemem iOS 9 skupiają się niemal wyłącznie na optymalizacji, poprawianiu błędów i zwiększeniu wydajność platformy, aby nowy system był stabilny i spełniał wymagania wszystkich użytkowników. Nowy system ma też być mniejszych rozmiarów, tak aby bez problemu można go było zainstalować na urządzeniach o pojemności 16 GB.

Takie posunięcie Apple’a nie jest zbyt dużym zaskoczeniem, zwłaszcza, że przez ostatnie lata firma faszerowała iOS-a nowymi funkcjami, nie mając zbyt wiele czasu na optymalizację i poprawę wydajności. W tym roku powinna nadrobić zaległości i popracować nad stabilnością.

Jak będzie w rzeczywistości zobaczymy już na tegorocznym WWDC 2015 w czerwcu.

źródło: iPhoneHack – iOS 9 said to focus on ‘huge’ stability improvements and overall optimization