Jak wydłużyć czas pracy baterii pod Androidem?

Zobacz 12 sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii w smartfonach z systemem Android.

Jak wydłużyć czas pracy baterii pod Androidem?

Bez względu na to czy posiadasz smartfona z systemem Android 5.0 Lollipop, Kit Katem, Jelly Beanem czy wcześniejszym, problem z szybko rozładowującą się baterią dotyczy wszystkich aktywnych użytkowników smartfonów. Niestety żywotność baterii  to bolączka wszystkich właścicieli urządzeń mobilnych, nawet tych najnowszych.

Trzeba przyjąć do wiadomości, że nawet flagowe smartfony, posiadające tryb oszczędzania baterii (pod którym niewiele można zrobić oprócz rozmów telefonicznych) borykają się z czasem działania smartfona na jednym ładowaniu.

Jeśli używasz internetu mobilnego w telefonie, przeglądasz social media i chcesz otrzymywać wszystkie powiadomienia na telefon musisz liczyć się z tym, że telefon będzie działał nie dłużej niż jeden dzień na jednym ładowaniu baterii w smarfonie. Więc zamiast rozwodzić się nad tym, który smartfon z Androidem ma najlepsza baterię, warto zwrócić uwagę na to, jak wydłużyć żywotność i czas pracy baterii swojego ukochanego smartfona bez większego zmniejszania jego funkcjonalności.

Poniżej znajdziesz wszystkie porady, sztuczki i sposoby, które pomogą Ci wydłużyć czas działania smartfona z Androidem. Kolejność poniższych wskazówek, dotyczących wydłużenia czasu pracy baterii, jest przypadkowa. Jeśli zastosujesz się do większości tych rad, na pewno odczujesz różnice w długości czasu działania smartfona.

Znasz inne skuteczne sposoby na wydłużenie działania smartfona? Daj znać w komentarzach.

Wyłącz Bluetooth, GPS, NFC, Wi-Fi, transmisję danych

Ta wskazówka jest dość oczywista. Jeśli nie używasz tych funkcji wysysających baterię, wyłącz je! Jeśli korzystasz w telefonie z Wi-Fi, wyłącz transmisję danych 3G/LTE/4G i odwrotnie. Nie ma potrzeby, aby być podłączonym do sieci bezprzewodowej i internetu mobilnego od operatora komórkowego w tym samym czasie.

Gdy nie używasz Bluetootha, GPS lub NFC, po prostu je wyłącz. Mając włączone wszystkie możliwe moduły i sposoby przesyłania danych twoja bateria zejdzie do 0 procent w rekordowym czasie!

Panel zarządzania energią w Androidzie

Odinstaluj aplikacje, których nie używasz

Jeśli masz na telefonie zainstalowaną aplikację mobilną do ćwiczeń, którą pobrałeś w ramach noworocznych postanowień w styczniu lub głupkowatą grę, w którą nigdy nie grałeś, to po prostu się ich pozbądź!

Tak, wiem, to jest jak wyrzucanie starych prac ze szkoły podstawowej lub kartek walentynkowych od ex, ale tak nadszedł czas, żeby się ich pozbyć :)

Hibernacja aplikacji

Greenify to przydatne narzędzie, które pomoże Ci zatrzymać niektóre aplikacje, które uruchamiają się bez powodu i skracają cenny czas pracy akumulatora w smartfonie. Uważaj jednak, ponieważ aplikacja Greenify tak skutecznie blokuje apki, że możesz nie otrzymywać powiadomień z Facebooka lub Whatsapp dopóki ich nie uruchomisz.

Greenify

Aplikację Greenify pobierzesz za darmo ze sklepu Google Play z aplikacjami mobilnymi na Androida

Optymalizacja ekranu głównego

Ustawiaj proste tapety, bez animacji i najlepiej w ciemnych kolorach. Kolorowe, dynamiczne tapety bardzo szybko wyczerpują baterię, i powiedzmy sobie szczerze, nie są niczym wymyślnym.

Możesz również rozważyć trochę porządków wiosennych usuwając skróty i widgety aplikacji, które łączą się co jakiś czas z internetem, takie jak pogoda i wiadomości.

Ręczna regulacja jasności ekranu

Android ma poręczną funkcję, która umożliwia automatyczną regulację jasności ekranu, aby dostosowywała się do zewnętrznego natężenia światła. Dzięki temu Twój smartfon świeci jaśniej w słoneczny dzień i ściemnia się w ciemniejszym pomieszczeniu. Jednak ta opcja oznacza, że telefon sprawdza otoczenie, aby zapewnić optymalny poziom jasności wyświetlacza – to niestety wymaga energii i nie ma litości dla żywotności baterii.

Ponadto, narzędzie to nie jest do końca dokładne i w rzeczywistości lepiej ręcznie dostosować jasność ekrany do własnych preferencji.

Wyłącz wibracje

Good, good, good, good vibrations… – Beach Boys śpiewali ten utwór, gdy smartfony nie były jeszcze tak popularne :) Pamiętaj, że głośnik w telefonie zużywa znacznie mniej energii niż funkcja wibracji, więc warto wyłączyć tę funkcję, szczególnie jeśli używasz i wibracji i głośnika jednocześnie.

Wyłącz tę opcję wchodząc w Ustawienia > Dźwięk i powiadomienia > Inne dźwięki > Wibracje. To łatwe. Tutaj też wyłączysz irytujący dźwięk blokady ekranu, dokowania i dźwięki przy dotknięciu.

Wyłącz powiadomienia

Czy naprawdę potrzebujesz wiedzieć od razu, że ktoś coś polubił lub odpowiedział na komentarz na Facebooku? Nie sądzę… Wyłączyć te powiadomienia w ustawieniach aplikacji społecznościowej lub komunikatora – możesz sprawdzić później kto coś zjadł na kolację :-)

Centrum powiadomień pod Androidem 5. Lollipop

Zatrzymaj lub ogranicz automatyczną synchronizację

Jeśli nie spodziewasz się bardzo ważnego e-maila lub nie jest to ważna część Twojej pracy, nie ma żadnego powodu, aby mieć włączoną automatyczną synchronizację.

Jeśli chcesz wyłączyć natychmiastowe powiadomienia e-mail (push), możesz wyłączyć automatyczną synchronizację dla aplikacji Google’a na stale. Aby wyłączyć synchronizację aplikacji Kontakty, Dokumenty Google’a, Dysk Google, Google+  przejdź do Ustawienia > Konta, a następnie wybierz te których nie jest automatycznie synchronizować.

Zmniejsz czas czuwania ekranu

Długi czasu czuwania smartfona to używanie więcej energii. Zmniejsz czas Timeout – czas po którym ekran przechodzi w tryb uśpienia, aby Twój smartfon działał dłużej.  Przejdź do Ustawienia > Wyświetlacz > Uśpienie i zmniejszenie go do 15 sekund, taki czas zużyje czterokrotnie mniej energii niż w przypadku utrzymywania aktywnego ekranu przez 60 sekund.

Aktualizuj swoje aplikacje

Deweloperzy stale podnoszą wydajność swoich aplikacji, aby pomóc zoptymalizować użycie baterii i pamięci, więc upewnij się w sklepie Google Play, że masz zainstalowane najnowsze wersje aplikacji.

Jeszcze raz, z uporem maniaka przypomnę Ci, żeby usunąć wszystkie nieużywane aplikacje. Zawsze możesz je ponownie zainstalować, ale nie ma sensu, żeby niepotrzebnie zapychały pamięć w urządzeniu i działały w tle czerpiąc baterię.

Wyłącz lub ogranicz usługi lokalizacji

Jeżeli nie używasz telefonu jako urządzenia do nawigacji satelitarnej, nie ma potrzeby, aby mieć stale włączoną funkcję lokalizacji. Możesz tez użyć trybu oszczędzania baterii w systemie Android Lollipop, aby używać tylko Wi-Fi i sieci komórkowych.

Kup baterię zewnętrzną (power bank)

Jeśli nie wystarcza Ci baterii w smartfonie na cały dzień, rozważ zakup zewnętrznej baterii, tzw. power banku, który łatwo zmieścisz w kieszeni. Ceny baterii zewnętrznych do smartfonów zaczynają się już od 50 zł, więc nie jest to duża inwestycja, a może przywrócić do życia Waszego smartfona w bardzo ważnym momencie. Upewnij się jednak, że taki power bank posiada odpowiedni atest i jest rekomendowany do modelu Twojego telefonu.

bateria zewnętrzna do smartfonów z Androidem

Na zdjęciu zewnętrzna bateria (power bank) Poweradd Slim 2 o pojemności 5000 mAh do smartfonów z Androidem. Urządzenie kosztuje około 70 zł – sprawdź na Amazonie.

Jeśli posiadasz iPhona lub iPada sprawdź nasz artykuł: 10 sposobów jak wydłużyć czas pracy baterii pod iOS-em oraz 5 mitów dotyczących ładowania iPhone’a i iPada.

źródło: MobileMadhouse – Android Battery Saving Tips