Historia prędkości internetu mobilnego

Jaka jest dobra prędkość internetu mobilnego? Zobacz infografikę prezentującą historię i prognozy prędkości internetu mobilnego.

Poniższa infografika przygotowana przez Lycamobile przedstawia średnią prędkość pobierania przez internet mobilny od 1980 roku do przewidywanej prędkości sieci 5G w 2020 roku…

Technologia coraz bardziej nas rozpieszcza i internet 4G jest już dla większości codziennością. Choć w niektórych rejonach świata, czy nawet Polski, prędkość w sieci 3G jest wciąż rarytasem. Powszechny dostęp do internetu mobilnego wymusza na operatorach dążenie do coraz lepszych nadajników i prędkości, aby byc o krok przed konkurencją.

Przygotowana przez brytyjskiego operatora Lycamobile infografika przedstawia jak szybko wzrosła prędkość pobierania danych przez urządzenia mobilne. Począwszy od 1980 roku, operator przedstawia swoje prognozy na 2020 rok, kiedy to część świata zacznie cieszyć się ultra szybkimi prędkościami internetu mobilnego w sieci 5G.

Jak zmieniała się prędkość internetu mobilnego na przestrzeni lat i jakie prędkości osiągnie w przyszłości?

  • 1980 rok: sieć 1G o prędkości do 28,8 kB/s, czyli 750 MB film mogliśmy ściągnąć w ok. 59 godzin (2,5 dnia)
  • 1999 rok: sieć 2G o prędkości do 144 kB/s, jedna strona mogła się ładować do 5 minut, ale ten sam film w 12 godzin mógł być na naszym dysku
  • 2001 rok: sieć 3G o prędkości do 400 kB/s, streaming muzyki był jeszcze bardzo wolny i wciąż się buforował, ściągnięcie 750 MB, przy dobrych wiatrach mogło już zająć 4 godz. i 15 min.
  • 2012 rok: sieć 3G+ o prędkości do 7 MB/s, całkiem nieźle bo w 15 minut ulubiony serial lub film mógł zostać pobrany bez problemu
  • 2014 rok: sieć 4G (LTE) – czyli prędkość do 20 MB/s, którą obecnie mamy już praktycznie w standardzie. Przy takiej prędkości internetu mobilnego film ściągniemy w ciągu 5 minut!
  • 2020 rok: sieć 5G o prędkości 1 GB/s – wszystkie 6 części filmu Star Wars ściągniemy w mniej niż minutę!

Czekamy zatem na super ultra mega fiber osom sieć 5G :)

Zobacz także:

Zobaczcie sami!

Historia i przyszłość internetu mobilnego - infografika
Historia i przyszłość internetu mobilnego – infografika

źródło: Lycamobile – What is a good download speed for mobile internet?