Lollipop wreszcie widoczny w statystykach Google’a

Najnowsza wersja Androida 5.0 Lollipop wreszcie pojawiła się w statystykach poszczególnych dystrybucji systemu Google’a.

Udział dystrybucji Androida styczeń - luty 2015
Udział dystrybucji Androida styczeń – luty 2015

Na stronie Google’a z informacjami na temat dystrybucji poszczególnych wersji mobilnego systemu operacyjnego Android wśród uwzględnionych wersji pojawił się po raz pierwszy Android 5.0 Lollipop. Udział najnowszej wersji Androida przekroczył jednoprocentowy próg i obecnie generuje 1,6-proc. udział wśród telefonów z Androidem.

Dane obejmują wizyty w sklepie Google Play za tydzień poprzedzający 2 lutego 2015 roku.

Android Lollipop znalazł się po raz pierwszy od wprowadzenia go na rynek trzy miesiące temu. Wzrost udziału tej wersji jest bardzo powolny, głównie ze względu na małą liczbę urządzeń, które mają możliwość aktualizacji do tej wersji. Nawet HTC ogłosiło, że Lollipop dla jego flagowych smartfonów One (M8 i One (M7) jest opóźniony, przez co obietnica dostarczenia aktualnego oprogramowania w ciągu 90 dni nie została już dotrzymana…

Udział wersji Androida (2 lutego 2015)

  • Froyo: 2,2%
  • Gingerbread: 7,4%
  • Ice Cream Sandwich: 6,4%
  • Jelly Bean: 44,5%
  • KitKat: 39,7%
  • Lollipop: 1,6%

Lollipop nie pojawiał się w ogóle w powyższym zestawieniu aż do dzisiaj. Wszystkie wersje z udziałem  mniejszym niż 0,1%, nie są pokazywane. Dziwi więc, czyżby w ciągu tygodnia wykonano tyle aktualizacji?

Wzrost udziału najnowszej wersji Androida można daremno porównywać do najnowszego iOS-a 8 firmy Apple, który zainstalowany jest już 68 proc. iUrządzeń.

źródło: Google – Dashboards