Nagroda Erazma 2015 dla Wikipedii

Holenderska fundacja Praemium Erasmianum przyznała Nagrodę Erazma 2015 dla Wikipedii.

Wikipedia - Nagroda Erazma 2015

Wikipedia otrzymała Nagrodę Erazma, ponieważ promuje upowszechnianie wiedzy w ramach kompleksowej i powszechnie dostępnej encyklopedii. Nagroda wręczana jest od 1958 roku instytucjom i poszczególnym osobom za szczególnie znaczący wkład w rozwój europejskiej kultury, społeczeństwa lub nauk społecznych. Nagroda została nazwana na cześć Erazma z Rotterdamu.

Dzięki temu, że twórcy Wikipedii stworzyli otwartą i rzetelną platformę wiedzy dostępną za darmo dla każdego, zasłużyli na tę wyjątkową nagrodę. Wikipedia to specyficzna społeczność, tworząca ogromny projekt, który obejmuje dziesiątki tysięcy ludzi, którzy mają swój wkład w tworzenie tej skarbnicy wiedzy.

Ranking 25 wersji językowych Wikipedii według liczby opublikowanych haseł

Polska wersja Wikipedii w tym rankingu znalazła się na 12 miejscu z 1 083 719 artykułami.

Ranking edycji Wikipedii wg liczby haseł (stan na 1 stycznia 2015 r.)
Ranking edycji Wikipedii wg liczby haseł (stan na 1 stycznia 2015 r.)

Wyobraź sobie świat, w którym każda osoba na naszej planecie ma bezpłatny dostęp do skarbnicy wiedzy ludzkiej. To właśnie robimy.

– Jimmy Wales, założyciel Wikipedii

Jak zmieniało się logo Wikipedii?

Jak zmieniało się logo Wikipedii?

Poprzez rozpowszechnianie wiedzy do każdego miejsca na świecie, Wikipedia odgrywa również ważną rolę w krajach, w których neutralność i dostęp do prawdziwych informacji jest utrudniony. Dzięki światowemu zasięgowi i wpływowi społecznemu Wikipedia jest rzetelna i różnorodna za razem. Ten cyfrowy projekt dostępny jest w 288 językach i ciągle się rozwija.  Przez jego otwarty charakter, źródła wiedzy są weryfikowane i sprawdzane przez społeczność tworzącą najpopularniejszą cyfrową encyklopedią. Wikipedia odzwierciedla idee Erasmus, obywatela świata, po którym nagroda nazwie.

Nagroda przyznawana jest co roku przez fundację Praemium Erasmianum osobom lub instytucjom, które miały wyjątkowy wkład na kulturę, społeczeństwo lub naukę. W 2001 nagrodę otrzymał Adam Michnik. Oprócz wyróżnienia wręczana jest nagroda pieniężna w wysokości 150 000 euro. W przypadku Wikipedii nagroda zostanie przyznana przedstawicielom społeczności Wikipedii na jesieni 2015 roku.

Aplikacja mobilna Wikipedia

Wikipedia Mobile app screen Wikipedia Mobile app screen

źródło: Praemium Erasmianum Foundation – Erasmus Prize 2015 for Wikipedia, Wikipedia – Podstawowy ranking międzyjęzykowy