Animacja przedstawiająca ewolucję iPhone’a

Zobacz na animowanej grafice jak do dziś zmieniał się iPhone.

iPhone 8 lat

Minęło już ponad 8 lat odkąd Steve Jobs po raz pierwszy pokazał pierwszego iPhone’a! (zobacz także: iPhone ma już 8 lat).

Aby pokazać jak iPhone zmieniał się na przestrzeni lat, serwis PicClick przygotował zapętlonego GIF-a ze zdjęciami wszystkich iPhone’ów, które płynnie przechodzą w wizualizację kolejnej generacji iPhone’a.

Historia iPhone’a w pigułce:

 • iPhone: iPhone został wydany 29 czerwca 2007 roku. Posiadał 3,5-calowy wyświetlacz, 160-pikseli na cal. Telefon posiadał: kontakty, kalendarz, pocztę głosową, SMS, GSM + EDGE, Wi-Fi i Bluetooth.
 • iPhone 3G: iPhone 3G miał plastikowy tył, działa w sieci 3G, GPS, i dostępny był w kolorze białym.
 • iPhone 3GS:  ta wersja była pod kątem designu niemal identyczna jak 3G, dodano 3-megapikselową kamerę tylną, sterowanie głosem, oraz możliwość wycinania, wklejania i kopiowania.
 • iPhone 4: został całkowicie przebudowany, zbudowany był ze stali nierdzewnej i szkła a obudowa stała się bardziej kwadratowa. Dodano przednią kamerę i wyświetlacz Retina, a tylna kamera zwiększona do 5 MP.
 • iPhone 4s: design tego modelu był identyczny jak iPhone’a 4, dodano 8 MP aparat i wsparcie dla Siri.
 • iPhone 5: zmieniono wygląd i materiały obudowy. Wykonano ja w całości z aluminium, zwiększono ekran, kamera 8 MP tym razem z z obiektywem wykonanym z szafirowego szkła. FaceTime w wersji HD.iPhone 5 to pierwszy model z mniejszym złączem typu Lightning.
 • iPhone 5s: w 2013 roku, Apple zerwało z dotychczasowym planem wydawniczym i uruchomiono dwa modele.
  iPhone 5s to podrasowany iPhone 5 z 64-bitową architekturą, który dostępny był w kolorze złotym, czarnym i białym. To był pierwszy telefon wyposażony w dotykowy czujnik TouchID.
 • iPhone 5c: budżetowa wersja iPhone’a z plastikową obudową. Wewnątrz to prawie iPhone 5, jedyna różnica to szersza gama kolorystyczna obudowy.
 • iPhone 6 i 6 Plus: najnowsze telefony, wydane we wrześniu 2014 roku. Oba modele posiadają skaner linii papilarnych wprowadzony do przycisku Home już w modelu 5s. iPhone 6 ma wyświetlacz 4,7-cala a iPhone 6 Plus 5,5 cala. Oba telefony mają wyświetlacze Retina HD. Powrócono do bardziej zaokrąglonych krawędzi z pierwszych modeli. Po raz pierwszy dodano obsługę NFC, ale tylko do płatności ApplePay.
  Aparat w iPhone’ie 6 Plus dodatkowo posiada optyczną stabilizację obrazu.

Pod linkiem źródłowym możesz obejrzeć wszystkie animowane grafiki z przodu z boku i z tyłu iPhone’a.


Animacja iPhone na przestrzeni lat

źródło: PicClick –  iPhone Evolved, DailyMail –  Evolution of the iPhone: Animation reveals exactly how the handset has transformed from 2007 to the present

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuje się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii. Dołącz do moich kręgów na Google+ .
Obserwuj

 • maciekj22

  Uderzyło mnie zdanie co do iPhone’a 3GS – „Ta wersja była niemal identyczna jak 3G” – identyczna wizualnie (w praktyce 3GS miał bardziej jaskrawe literki na korpusie), ale w żadnym wypadku nie technologicznie. 3GS był skokiem technologicznym jeśli chodzi o iPhone. iPhone 4, który w opinii autora był „kompletnie przebudowany” nie wniósł nic nowego oprócz obudowy i zastosowaniu ekranu Retina. iPhone 3GS względem 3G posiadał zupełnie inny, znacznie wydajniejszy procesor, taktowany ok. 200MHz więcej, przede wszystkim z dodaną pamięcią L2 procesora, czego ani iPhone pierwszej generacji, ani 3G nie posiadał. Zwiększono też do 256MB pamięć operacyjną ram. Zastosowano też inny procesor graficzny. iPhone 3GS w żadnym wypadku nie był „identyczny” do 3G (chyba, że patrzymy na względy wizualne, czego autor nie określił). iPhone 3G był zbliżony do 2G – te same podzespoły z dodaną obsługą 3G oraz GPS, natomiast 3GS nie licząc troszkę wyżej taktowanego procesora i większej ilości pamięci operacyjnej bliżej konstrukcyjnie było do iPhone’a 4. Nie zgadzam się również ze zdaniem „dodano (…) sterowanie głosem, oraz możliwość wycinania, wklejania i kopiowania” – tytuł podpunktu nosi nazwę „Historia iPhone’a w pigułce”, a nie „Historia iOS w pigułce”, a dodanie opcji „kopiuj wklej” czy sterowania głosowego wprowadził iOS 3, który wspierał zarówno iPhone’a, iPhone’a 3G, iPhone’a 3GS, serię iPod Touch oraz pierwszego iPad’a.

  • mobirank.pl

   Maćku bardzo dziękujemy za uzupełnienie. Rzeczywiście temat został potraktowany bardzo skrótowo (taki był zamiar), ale z Waszych komentarzy wynika, że należałoby się bardziej pochylić nad różnicami. Dzięki za komentarz i cenne informacje.

   • maciekj22

    Dziękuję za odpowiedź – jeżeli potrzebowalibyście kogoś do współpracy – służę swoją skromną pomocą :)

 • miałem nadzieję na fajny art

  Co za beznadziejnie napisany artykuł.
  Nie jestem znawcą a zwykłym konsumentem, który posiadał iphona 3g, ipada, ipada 3 a teraz ipada air i iphona 5s i widzę kilka błędów, które niestety nie są literówkami:
  +iPhone 1st gen – wcale nie miał przekątnej ekranu 5,5, a 3,5. I to ten telefon, a nie iphone 3gs miał srebrny tył (ze stali).
  +iPhone 3gs – dodali tylnią kamerę? HAHAHAHA, wszystkie iphony miały kamery. Jedyna istotna różnica między 3g a 3gs to znaczny wzrost wydajności tego drugiego.
  +Różnica między iphonem 5s a 5 jest taka, że 5s to nie ‚minimalnie’ podrasowany iphone, ale zoptymalizowane pod działający najlepiej na architekturze 64-bitowej ios7i wzwyż potwór, który mimo naprawdę nieporażającej specyfikacji wciąż bije na głowę wszystkie androidy jeśli chodzi o płynność działania i wygodę użytkowania.

  Szkoda też, że autor bawi się w wytłuszczanie jakichś szafirowych szkieł na aparacie a nie ma ani słowa o tym, że Retina to w końcu pierwszy wyświetlac oferujący tak wysoką rozdzielczość, że pojedyńczy piksel nie jest widoczny gołym okiem (bawienie się w fullhd i 4k na ~5 calowych urządzeniach to śmiech na sali, 326 ppi w zupełności wystarcza, powyżej tego oko nieuzbrojone NIE WIDZI wzrostu jakości wyświetlania).

  Ja wiem, że to nie jest i nie musi być publicystyka o wymiarze „Państwa” Platona, ale wypadałoby się trzymać faktów i chociaż wpisać w guglu „iphone 3g 3gs differences”…

  • mobirank.pl

   dzięki za uwagi – część napisanych przez Ciebie uwag jest prawdziwa i poprawiłem w artykule. Powyższy artykuł ma na celu pokazanie ewolucji na animowanym GIF-ie, dopiski przedstawiające różnice pomiędzy poszczególnymi modelami iPhoene’a są dodatkiem, ale nie ulega wątpliwości, że nie powinno być tam błędów merytoryczych – poprawione i dzięki za konstruktywną krytykę, obiecujemy się pilnować!