W sklepie Google Play po raz pierwszy więcej aplikacji niż w App Storze

Po raz pierwszy w historii sklep z aplikacjami mobilnymi Google Play ma więcej aplikacji i zarejestrowanych deweloperów niż sklep App Store.

Liczba aplikacji mobilnych w sklepach Google Play, App Store i Amazon AppStore

Według najnowszego raportu opublikowanego na AppFigures w 2014 roku sklep Google Play prześcignął App Store’a Apple’a pod względem łącznej liczby aplikacji mobilnych na Androida i zarejestrowanych programistów. W sklepie Google’a doliczono się 1 430 000 aplikacji mobilnych na Androida, w porównaniu do 1 210 000 aplikacji mobilnych na iOS-a (iPhone’a, iPada, i iPoda touch) w sklepie App Store.

Na pierwszy rzut oka Google Play jest niekwestionowanym zwycięzcą, ale warto zauważyć, że Apple ma o wiele bardziej rygorystyczny proces zatwierdzania aplikacji do App Store’a.  Apple nawet przeprasza za swoją maniakalną kontrolę, podkreślając swoje zaangażowanie w dostarczaniu dobrych pod względem bezpieczeństwa i jakościowym produktów. I to w przypadku Apple’a nie powinno się zmienić, nawet za cenę łącznej liczby w sklepie.

Niemniej jednak, jest to ważny krok do przodu dla Google’a i kolejny dowód na to, że Android cieszy się dużym zainteresowaniem deweloperów. Statystyki pokazują, że społeczność programistów Google’a nadal rośnie szybciej niż w przypadku Apple’a. Już trzeci rok z rzędu programistów dostarczających aplikacji do sklepu Google Play jest więcej niż tych którzy piszą aplikacje na iOS-a. W 2014 roku programistów dostarczających aplikacji na Androida do sklepu Google’a było  około 388 tysięcy w porównaniu do także pokaźnej liczby 282 tysięcy programistów, którzy zamieścili swoje apki w App Storze.

Liczba programistów aplikacji mobilnych wg platform
Liczba programistów aplikacji mobilnych wg platform

Patrząc szerzej na cały rynek aplikacji mobilnych można zauważyć ciągły wzrost rozwoju aplikacji, który nieustannie przyspiesza. Sklep Google Play, App Store firmy Apple i Amazon Appstore zanotowały co najmniej 50-proc. wzrost w 2014 roku.

Najszybszy wzrost odnotowały kategorie w sklepie Google Play. Są to w kolejności od najlepszych: gry, fotografia i muzyki, natomiast w App Storze aplikacje biznesowe i dotyczące zdrowia i stylu życia.

Wzrost liczby aplikacji mobilnych w sklepie Google Play wg kategorii
Wzrost liczby aplikacji mobilnych w sklepie Google Play wg kategorii

Wzrost liczby aplikacji mobilnych w sklepie App Store wg kategorii

Podsumowując sklep Google Play zaczął bardzo tłusto nowy rok zarówno pod względem liczby aplikacji jak i programistów je piszących. Apple pozostaje wciąż silnym rywalem, zważywszy na zbliżającą się premierę zegrka Apple Watch i aplikacji, które będą na niego pisane.

Rok 2015 będzie kolejnym ciekawym rokiem także dla aplikacji mobilnych.

źródło: appFigures – App Stores Growth Accelerates in 2014