80% dorosłych internautów ma smartfona

GlobalWebIndex prezentuje najnowsze dane dotyczące użycia smartfonów, tabletów i internetu mobilnego.

Global Web Index Q3 2014

Najnowszy raport WebGlobalIndex dostarcza ciekawych danych na temat:

 • własności i użytkowania urządzeń (tabletów, smartfonów, laptopów, smartwatchy)
 • zainteresowania technologiami typu wearable (noszonymi/ubieralnymi)
 • prywatności i ochrony danych
 • korzystania z mobilnych systemów operacyjnych i marek telefonów (smartfonów)
 • najpopularniejsze aplikacje

Dane zostały zebrane z 32 krajów na świecie (w tym z Polski) – które reprezentują prawie 90% wszystkich użytkowników internetu. Raport oferuje najbardziej aktualne i kompleksowe spojrzenie na zachowania konsumentów cyfrowych, prezentując szereg danych demograficznych. Poniżej znajdziecie niektóre z najbardziej kluczowych wniosków i danych z raportu.

4 na 5 internautów posiada smartfona

 • 80% dorosłych internautów posiada smartfona, a prawie 50% ma tablet. Dla obu tych urządzeń prym wiodą użytkownicy w wieku 25-34 lat i górnego kwartyla dochodów. Regionalnie posiadanie smartfona jest najwyższe w regionie APAC, natomiast w Ameryce Północnej najwięcej jest właścicieli tabletów.
 • Prawie wszyscy właściciele smartfonów (aż 75%) używają ich w celu uzyskania dostępu do internetu. Jest to spory wzrost, biorąc pod uwagę wynik 49% w 2011 roku. Natomiast prawie 37% właścicieli tabletów jest podłączonych do online’u.
 • Urządzenia ubieralne są wciąż bardzo niszowe: tylko 9% deklaruje posiadanie inteligentnego zegarka i tylko 7% inteligentną bransoletkę. Ten gadżet jest używany głównie przez mężczyzn w wieku 25-34 lat z regionu APAC.

Posiadanie urządzeń cyfrowych

Posiadacze smartfona wg regionu, wieku i płci:

Posiadacze smartfona wg płci, regionu i wieku

Android dominuje nad iOS-em na smartfonach i tabletach

 • Android jest dominującym mobilnym systemem operacyjnym zainstalowanym na smartfonach (54%) i tabletach (20%). Jednocześnie ma 38 punktów przewagi nad drugim najpopularniejszym systemem mobilnym – iOS-em. Główną siłą napędową popularności Androida są liczne tanie smartfony Samsunga (34% wszystkich telefonów z Androidem).
 • To, że Android jest na pierwszym miejscu wśród systemów dla telefonów komórkowych nie jest niczym nowym. Analizując popularność systemów według krajów, można zauważyć, że Android Android konsekwentnie króluje na rynkach szybkiego wzrostu, tutaj zwykle od 3 do 6 razy więcej osób korzysta z urządzeń z systemem Android (w Argentynie i Polsce nawet więcej).  Apple wiedzie prym na dojrzałych rynkach, takich jak Australia, Japonia, Kanada i USA.
 • W przypadku tabletów, w ciągu ostatnich czterech lat zauważono niezwykle ważne zmiany na rynku. Podczas gdy iOS był najlepszym wyborem na początku 2011 roku, w 2012 wyrównał się z Androidem, aby w końcu oddać pierwsze miejsce Androidowi. Jednak w Australii i Kanadzie wciąż najpopularniejsze są iPady.
Android vs iOS (2011-2014) smartfony i tablety
Android vs iOS (2011-2014) smartfony i tablety

Jak łączymy się z internetem przez urządzenia mobilne?

 • 16% dorosłych internautów używa połączenia 4G na urządzeniach mobilnych, deklarując, że zazwyczaj łączą się z siecią za pośrednictwem WiFi. Ale połączenia 3G wciąż cieszą się największą popularnością i stanowią 36% wszystkich mobilnych połączeń z internetem.
Typ połączenia internetowego z urządzeń mobilnych
Typ połączenia internetowego z urządzeń mobilnych

Średnio 1,85 godziny dziennie korzystamy z internetu mobilnego

 • Telefony komórkowe zabierają nam coraz więcej czasu w ciągu dnia. internauci poświęcają średnio 1,85 godziny dziennie na korzystanie z internetu mobilnego przez telefon. Dla porównania w 2012 roku poświęcaliśmy 1,24 h w ciągu dnia. Dane mogą być znacznie wyższe dla niektórych grup wiekowych i regionów na świecie: do 2,84 godziny w grupie wiekowej 16-24 lata i do 3,05 godziny na Bliskim Wschodzie i Afryce.
 • Czas surfowania przez komputery PC, laptopy i tablety pozostaje na względnie stałym poziomie. Pomimo niewielkich wahań można odnotować lekkie zmiany. W 2012 roku było to 4,31 godzin dziennie w porównaniu do 4,28 godzin dziennie w 2014 roku.

Korzystanie z internetu mobilnego staje się coraz bardziej popularne, zabierając nam coraz więcej czasu w ciągu dnia.

Czas online przez smartfony

Więcej danych znajdziecie w raporcie GWI Device Q3 2014.