Udział dystrybucji Androida w styczniu 2015

Google zaktualizowało dane dotyczące udziału poszczególnych wersji Androida.

Udział % wersji Androida na styczeń 2015

Google udostępniło swoją comiesięczną aktualizację udziału poszczególnych wersji mobilnego systemu operacyjnego Android. Dane przedstawiają procentowy udział każdej iteracji Androida wśród aktywnych urządzeń na świecie i zbierane są ze sklepu Google Play Store.

KitKat stanowi obecnie 39,1% tortu (wzrost o 5,2%), choć trzy różne wersje systemu Jelly Bean (4.1.x, 4.2.x i 4.3) nadal są w czołówce, jeśli zsumować ich łączny udział to stanowią 46% wszystkich aktywnych urządzeń mobilnych działających na Androidzie.

Jeśli nie liczyć wszystkich wariantów systemu Jelly Bean razem, to KitKat jest już w czołówce. Gingerbread to obecnie 7.8% (spadek o 1,3%), a Froyo jest na poziomie 0,4%. Google zwraca uwagę, że wersje stanowiące mniej niż 0,1% nie znajdują się w zestawieniu. Oznacza to, że najnowszy Android Lollipop nie przekroczył jeszcze tego niskiego progu, a co za tym idzie sprzedaż Nexusa 6 i 9 nie jest chyba zbyt duża.
System Android KitKat 4.4 ma już ponad rok, a nadal nie udało mu się osiągnąć 50%, a zatem trochę to potrwa zanim Lollipop prześcignie swojego poprzednika.

źródło: Android Developers