Czy Android stanie się nowym Windowsem?

W 2015 roku sprzedaż tabletów wzrośnie o 8 proc., podczas gdy na rynku komputerów tylko o 1 proc., a system mobilny Android coraz bardziej popularny.

Popularność systemów mobilnych w latach 2014-2016

Niespełna 20 lat temu Microsoft miał 90-proc. udział w rynku komputerów, podczas gdy inne firmy, zwłaszcza Apple, walczyły o jakiekolwiek znaczenie. Wiele się zmieniło od tego czasu. Zaczęło się od powolnego pojawiania się Apple’a w latach dziewięćdziesiątych i na początku 2000 roku. Dopiero pojawienie się pierwszego iPhone’a w 2007 roku  wywróciło rynek technologiczny do góry nogami. W ciągu kilku lat, setki milionów nowych urządzeń komputerowych zostało sprzedanych a Microsoft stracił swoją dominującą pozycję na rynku.

Teraz system Windows ma udział ok. 14 proc., a inny system powoli zajmuje jego miejsce jako wszechobecnego systemu operacyjnego. Nie jest to system iOS i OS X Apple’a, które depczą po piętach Microsoftowi, mając teraz 11-proc. udział. Według najnowszej prognozy Gartnera, otwarty system operacyjny Google’a będzie zainstalowany na prawie 60 proc. wszystkich działających urządzeniach dostarczonych w 2015 roku. Prognoza obejmuje komputery, telefony komórkowe (smartfony, phablety), tablety i hybrydy laptopów opartych na chmurze (takich jak chociażby Google Chromebook). W 2014 roku ponad miliard urządzeń z systemem Android zostało sprzedanych na całym świecie.

Powyższy wykres ilustruje udział systemów operacyjnych na podstawie wysyłek urządzeń takich jak komputery, telefony komórkowe, tablety i hybrydy.

źródło: Statista – Is Android Becoming the New Windows? via Gartner – Gartner Says Tablet Sales Continue to Be Slow in 2015