74% firm pozwala na BYOD

Prawie ¾ przedsiębiorstw pozwala swoim pracownikom używać prywatnych smartfonów i tabletów do pracy, czyli daje pozwolenie na tzw. BYOD.

BYOD - Bring Your Own Device

Co to jest BYOD?

BYOD czyli z angielskiego Bring Your Own Device – to termin odnoszący się do trendu, który oznacza używanie przez pracowników własnych urządzeń (smartfonów, tabletów, laptopów) w miejscu pracy. Pracodawcy zgadzają się na korzystanie z prywatnych urządzeń przez swoich pracowników, gdyż zwiększa to mobilność i produktywność pracowników, a przy tym zmniejsza koszty związane z zakupem dodatkowego sprzętu. Jednym słowem satysfakcja pracownika i pracodawcy jest większa :)

Wyniki badań dotyczących BYOD

Ostatnie badania przeprowadzone przez Tech Pro Research wykazały, że 74 proc. przedsiębiorstw pozwala lub planuje zezwolić swoim pracownikom na wykorzystywanie własnych smartfonów i tabletów w pracy. Badanie wykazało również, że BYOD jest bardziej rozpowszechnione w mniejszych organizacjach. Branże, w których ten trend jest największy, nie są zaskakujące, należą do nich IT, technologia i edukacja. Urzędy to miejsce, w którym BYOD jest najmniej prawdopodobny. W praktyce używanie własnych urządzeń do pracy zależy także od kultury, a nawet miejsce zamieszkania. Bardziej prawdopodobnym miejsce są na przykład amerykańskie korporacje, niż te których siedziba jest w Europie.

Czy Twoja firma pozwala na BYOD?
Czy Twoja firma pozwala na BYOD?

Jeśli BYOD to taki świetny pomysł, dlaczego nie każda firma na to pozwala? Według badań, głównym powodem są kwestie związane z bezpieczeństwem, lub dokładniej, z jego brakiem. Z tej przyczyny firmy nawet nie rozważają możliwości na tego typu praktyki jak wykorzystywanie własnych urządzeń do pracy. Być może to jest powodem, dlaczego 71 proc. mniejszych firm pozwala pracownikom korzystać z ich osobistego urządzenia w pracy. Większe, nieporęczne organizacje są bardziej narażone na problemy z bezpieczeństwem. Badanie pokazuje, że tylko 54 proc. tych firm pozwala na BYOD.

BYOD a wielkość firmy
BYOD a wielkość firmy.
Powody, dla których firma nie pozwala na BYOD
Powody, dla których firma nie pozwala na BYOD.

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń noszonych tzw. wearables, smartwatchów i innych urządzeń tego typu, mogą one zostać uznane za urządzenia do wykorzystywania podczas obowiązków służbowych. Badanie wykazało, że 29 proc. przepytanych firm odpowiedziało, że nie mają nic przeciwko, aby ich pracownicy wykorzystywali własne urządzenia ubieralne do pracy. Podczas gdy 11 proc. przedsiębiorstw nie pozwoli pracownikom do wykorzystywania osobistych urządzeń nadających się do noszenia w biurze, a aż  60 proc. z nich wciąż jest niezdecydowana.

Czy urządzenia ubieralne będą częścią BYOD w firmie?
Czy urządzenia ubieralne będą częścią BYOD w firmie?

źródło: Tech Pro Research – Research: BYOD booming with 74% using or planning to use, phoneArena – 74% of businesses now allow BYOD for employees