Aplikacje na Androida, które zbierają najwięcej prywatnych danych

Zobacz infografikę prezentującą aplikacje mobilne, które zbierają najwięcej prywatnych danych.

Poniższa infografika pokazuje, które aplikacje wysyłają najwięcej żądań dostępu do prywatnych danych znajdujących sie w naszym telefonie z Androidem.

Przed zainstalowaniem wielu aplikacji mobilnych na Androida, trzeba zezwolić na dostęp wielu danych znajdujących się w smartfonie lub innych aplikacjach. Deweloperzy twierdzą, że taki dostęp jest wymagany, aby ich aplikacje działały poprawnie. Serwis Vocativ stworzył ranking aplikacji mobilnych na Androida, które wymagają dostępu do największej liczby danych i wymagają uprawnień specjalnych takich jak dostęp do mikrofonu połączeń telefonicznych, książki kontaktów, wiadomości tekstowych SMS, i historii połączeń.

Na szczycie listy znajduje się aplikacja mająca zapewnić bezpieczeństwo naszego smartfona: AntiVirus Security, która prosi o 44 zezwolenia… Na drugim miejscu z wymaganymi 42 uprawnieniami znajduje się komunikator Viber.

Na liście nie zabrakło wielu znanych aplikacji, z których na pewno codziennie korzystacie (w nawiasie liczba uprawnień): Facebook (39), WhatsApp (32), Waze (29), BBM (28) i Twitter (17). Poniżej pełna lista przebadanych aplikacji mobilnych.

Infografika – uprawnienia do danych dla aplikacji mobilnych na Androida

Ranking aplikacji na Androida zbierających najwięcej prywatnych danych
Ranking aplikacji na Androida zbierających najwięcej prywatnych danych

źródło: Vocativ – Infographic: The Apps That Know Everything About You