Firefox na iPhone’a i iPada

Mozilla w końcu planuje wydać przeglądarkę Firefox na urządzenia z systemem iOS.

Firefox iOS

Dzisiaj na blogach technologicznych głośno o tym, że Mozilla w końcu zamierza wydać wersję swojej przeglądarki Firefox na iOS-a. Takie oświadczenie złożył dzisiaj Jonathan Nightingale, wiceprezes Mozilli Firefox.

Mozilla już wcześniej zapowiadała, że nie planuje uruchomiania Firefoksa na urządzenia z systemem iOS (iPhone’y i iPady), po tym jak Apple nie pozwalało innym deweloperom do wykorzystywania ich własnego silnika internetowego.  Przed  wypuszczeniem systemu iOS 8, przeglądarki innych firm nie mogły korzystać z mechanizmu JavaScript Nitro, co oznaczało, że nie były one tak szybkie, jak mobilna wersja przeglądarki Safari.

W systemie iOS 8, Apple dodało ulepszenia, takie jak zwiększenie wydajności JavaScriptów, dzięki oprogramowaniu WebKit Fast JITApple ma jednak tę kwestię w iOS 8, ​​gdyż zawiera ulepszenia, takie jak zwiększenie wydajności JavaScript poprzez oprogramowanie WebKit super-fast JIT. Póki co, w iOS-ie 8 nie można również ustawić przeglądarki innej firmy jako domyślnej…

Przeglądarka Firefox nie była pierwszą aplikacją Mozilli w App Storze. Mozilla wypuściła Firefox Home w 2010 roku, dzięki któremu użytkownicy iPhone’a mieli szybki dostęp do swojej historii w Firefoxie, otwartych kart i zakładek. Jednak Mozilla usunęła aplikację z App Store’a w 2012 roku, aby skupić swoje zasoby na innym projekcie.

Z nowym prezesem na pokładzie, Mozilla zmienia swoje stanowisko, co powinno być dobrą wiadomością dla użytkowników Firefoxa. Mimo, że nie będzie można ustawić Firefoxa jako domyślnej przeglądarki, użytkownicy będą mogli cieszyć się bezproblemowym przeglądaniem stron WWW, jeżeli Mozilla przyniesie do wersji mobilnej przeglądarki większość funkcji wersji desktopowej (w szczególności możliwość synchronizowania za pomocą Firefox Sync).

źródło: iPhoneHacks