Android 5.0 Lollipop dostępny do pobrania!

Google udostępniło system Android 5.0 Lollipop w trybie OTA oraz w postaci obrazów systemu dla wybranych urządzeń z serii Nexus.

Android Lollipop 5.0 OTA

To z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych aktualizacji oprogramowania Android jaką kiedykolwiek widziałem. Dzisiaj Google udostępniło aktualizację systemu Android 5.0 Lollipop dla wybranych urządzeń z serii Nexus: Nexus 5, Nexus 4, Nexus 7 (2013), Nexus 7 (2012) i Nexus 10. Google zapowiedziało już na swoim oficjalnym profilu na Twitterze, że „deser już jest serwowany“.

Zobacz także: Które smartfony dostaną aktualizację do systemu Lollipop 5.0?

Jeśli nie chcecie aktualizować systemu w trybie OTA (over the air), możecie już pobrać obrazy systemów dla Nexusów z oficjalnej strony: developers.google.com/android/nexus/images

Nowy Android oparty jest na Material Design, który zapewnia wyraźny i przejrzysty interfejs, w systemie użyto cienie i efekt perspektywy.

Wraz z nowo zaprojektowanym interfejsem, Lollipop koncentruje się szybszym i płynniejszym działaniu. Poprawiono wydajność, i od teraz Android działa wyłącznie oparciu o ART, który znacznie poprawia czas reakcji aplikacji. Android Lollipop wspiera 64-bitową architekturę urządzeń mobilnych.

Dopełnieniem tych najbardziej oczywistych udoskonaleń jest całkowicie odnowiony sposób obsługi powiadomień. Ważne powiadomienia pojawiają się teraz jako rozwijane menu i można je łatwo dostosować tak, aby wyświetlać tylko te powiadomienia, które faktycznie chcemy. Powiadomienia widoczne są także z ekranu blokady.

Aktualizacja dostępna jest od dziś w trybie OTA (over the air) dla urządzeń Google’a z serii Nexus: w tym Nexus 5, 7 (obie generacje, ale jeszcze nie dla wersji LTE / 3G), oraz Nexus 10. Dodatkowo pojawiły się także obrazy systemów na sronach Google Android Developers (link powyżej).

Jak zaktualizować Androida do wersji 5.0 Lollipop w trybie OTA?

Wejdź w Ustawienia > Informacje o tablecie/ telefonie > Sprawdź aktualizacje i postępujcie zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Miłego korzystania z Lollipopa!

W momencie publikacji tego wpisu (godz. 22.30) sprawdzaliśmy dostępność aktualizacji w trybie OTA dla Nexusa 7 (2013 Wi-Fi) i jeszcze nie dostąpiliśmy zaszczytu aktualizacji, ale Google oficjalnie potwierdziło, że oprogramowanie zostało udostępnione i jest to zapewne tylko kwestia rozpropagowania systemu po serwerach. Niecierpliwi i zaawansowani użytkownicy mogą już zainstalować Lollipopa ściągając udostępnione obrazy systemu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i skorzystać z automatycznej aktualizacji, która powinna wkrótce być dostępna już dla wszystkich właścicieli wyróżnionych Nexusów.

Material Design

źródło: 9TO5Google, Google Android