iOS 8.1 przywraca możliwość przełączania między 2G, 3G i LTE

W wersji systemu iOS 8.1 będziemy mieli możliwość przełączania się między sieciami komórkowymi 2G, 3G i LTE.

Poprawka iOS-a 8.0.2 nie wyeliminowała wszystkich błędów systemu iOS 8. Niektórzy użytkownicy, którzy posiadają słaby zasięg w sieci 3G (nie mówiąc o LTE lub 4G) nie mają możliwości przełączenia sieci na 2G w Ustawieniach iPhone’a. W związku z tym Apple przywróci możliwość przełączenia na sieć 2G, aby umożliwić przedłużenie żywotności baterii.

Smartfony, które działają w sieci 2G mają znacznie mniejsze zużycie energii. Większość posiadaczy iPhone’ów, w tym naszych czytelników (sądząc po komentarzach) było bardzo zirytowanych gdy już w iOS 7 została wyłączona możliwość wyłączenia sieci 3G. Fakt, że dostawcy komórkowi i pracownicy wsparcia Apple’a nie mogli rozwiązać problemu natychmiast, pozostawiali użytkowników sfrustrowanych.

Dobrą wiadomością jest to, że Apple wysłuchało napływające liczne opinie i skargi i w systemie iOS 8.1, który już dwa dni temu został udostępniony programistom, daje użytkownikom możliwość wyboru sieci, w której ma działać iPhone. Do wyboru pozostaną: LTE, 3G lub 2G.


Ustawienia sieci komórkowej w iOS 8 (z lewej) i iOS 8.1 (z prawej)

Ustawienia sieci komórkowej pod iOS-em 8.1

Ustawienia sieci komórkowej pod iOS-em 8.1

Jak widać poniżej, w iOS-ie 8.1, użytkownicy będą mogli przełączyć sieć na LTE, 3G i 2G  (Ustawienia> Sieć komórkowa / Telefony> Dane i rozmowy głosowe).

Ustawienia komórkowe w iOS 8.1

Ustawienia sieci komórkowej pod iOS-em 8.1

Ustawienia sieci komórkowej pod iOS-em 8.1

Na tę opcję będziemy musieli jednak chwilę poczekać, bowiem iOS 8.1 zostanie wydany po premierze iPadów nowej generacji. Prawdopodobnie będzie to jeszcze w tym miesiącu (ok.20 października?).

Problem z przełączaniem się pomiędzy sieciami świadczy również o tym, że operatorzy komórkowi powinni wziąć się w garść i poprawić zasięg 3G i LTE.  Swoja drogą zmuszanie użytkowników do korzystania z iPhone’a w sieci  2G w 2014 roku jest po prostu nie do przyjęcia.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć jakie zmiany, jeszcze w październiku, przyniesie poprawka iOS 8.1.

iPhone 5S iOS 8.1 Beta 1 – Review (4K)

Aktualizacja (10.02.2015): W najnowszej wersji iOS 8.3 beta znów pojawiła się opcja przełączania między sieciami, która działa w Plusie, Orange i T-Mobile. Miejmy nadzieję, że w finalnej wersji będzie możliwość wyboru sieci komórkowej. Damy znać!

Aktualizacja (08.04.2015): Wersja systemu iOS 8.3 umożliwia przełączanie się między sieciami 2G, 3G, 4G (LTE) – zobacz: Możliwość wyboru sieci 2G/3G/4G pod iOS 8.3

źródło: iPhoneHacks – iOS 8.1 brings back the option to switch to 2G, 3G or LTE

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuje się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii. Dołącz do moich kręgów na Google+ .
Obserwuj

 • Gucwin

  No i Co z tNo i Co z tego wszystkiego jak w PLAY t-mobile, orange to nie dziala

  ego wszystkiego jak w PLAY t-mobile, orange to nie dziala

 • damian

  Niestety u mnie w play rownież nie działa :(

 • Mateusz Mati

  Przełącznik 2G jest dostępny jedynie u operatorow, którzy nie maja certyfikowanego LTE. Ot, cała tajemnica magicznego przełącznika i pytania czy u mnie się on pojawi i dlaczego go nie posiadam.

 • Kamcior666

  A gdzie trzeba wejść aby zmienić np z 3g na 2g (proszę krok po kroku:)

  • mobirank.pl

   Tak jak powyżej. Niestety dostepność tych opcji zależy od ustawień operatora. Z tego co udało nam się dowiedzieć, Orange nie udostepnia takiej możliwości.

 • ringop

  przełączanie 2G-3G-4G-LTE niestety nie działa na moim 5s… :(

  • mobirank.pl

   Przełączanie możliwe jest po zaktualizowaniu ustawień operatora. Jeśli operator udostępnił taką możliwość, to przy włączonym transferze danych należy wejść w Ustawienia > Ogólne > To urządzenie… i powinien pojawić się komunikat o aktualizacji (jeśli jest dostepna). Tę czynność można wykonać przez iTunesa – Sprawdź aktualizację.

   PS Ja w Orange również nie mam takiej możliwości.