Ile kosztuje naładowanie iPhone’a 6?

Czy zastanawialiście się kiedyś ile prą du potrzeba do naładowania iPhone’a? Zobaczcie ile rocznie kosztuje ładowanie iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus.

Ile kosztuje ładowanie iPhone'a w ciągu roku?
Ile kosztuje ładowanie iPhone’a w ciągu roku?

Nowo wydana linia iPhone’ów 6 i 6 Plus jest większa w pod wieloma względami: od rozmiaru ekranu, liczby sprzedaży po większą baterię. Ale co najmniej jedna rzecz o iPhone’ie 6 i iPhone’ie 6 Plus jest spektakularnie mała: zużycie energii.

Nawiązując iPhone’a 5 asprzed dwóch lat,  laboratorium Opower zmierzyło w swoich laboratoriach ile energii potrzeba do ładowania najnowszych urządzeń Apple’a od 0% do 100% pełnej baterii. Następnie wymodelowano roczne zurzycie w celu określenia ponoszonych kosztów i poboru energii elektrycznej. Metodologie tego badania znajdziesz tutaj.

Ładowanie telefonu iPhone 6 kosztuje 0,47 dolarów rocznie

Okazuje się, że podobnie jak poprzednik – iPhone 5s, tak samo iPhone 6 jak i iPhone 6 Plus wymagają trywialnych ilości energii elektrycznej.

Korzystając z  urządzenia Watts Up Pro Electricity Consumption Meter do pomiaru zużycia energii elektrycznej, stwierdzono, że do pełnego naładowania iPhone’a 6 potrzeba około 10,5 watogodzin energii elektrycznej. Jeśli takie ładowanie będzie odbywało się 365 dni w roku, to możemy mówić o zużyciu ok. 3,8 kilowatogodzin w ciągu roku. Przy średniej cenie detalicznej 12,29 centów za kilowatogodzinę w USA, wychodzi tylko 0,47 dolarów rocznie. W Polsce jedna kilowatogodzina kosztuje około 0,45 zł, więc rocznie wychodzi 1,71 zł.

iPhone 6 Plus dzięki znacznie większej baterii pobiera więcej energii elektrycznej do pełnego naładowania (ok. 16,8 watogodzin) niż jego młodsze rodzeństwo, ale za to jest rzadziej ładowany przez użytkowników niż iPhone 6.  Na podstawie pojemności częstotliwość ładowania wynosi co 1,46 dni (patrz metodyka). W USA można spodziewać się, że za ładowanie iPhone’a 6 Plus użytkownicy zapłacą ok. 0,52 dolarów rocznie, aby naładować swoje urządzenie.

Kwoty są nieznacznie wyższe od 0,41 dolara rocznie przeznaczonego na ładowanie iPhone’a 5.

iPhone 6 Plus może zginać się w kieszeni, ale nie zagnie Cię rachunek za prąd

Porównanie zurzycia pradu przez iPhone'a 6 z innymi urządzeniami elektrycznymi
Porównanie zurzycia pradu przez iPhone’a 6 z innymi urządzeniami elektrycznymi.

W Stanach Zjednoczonych, ładowanie iPhone’a 6 stanowi 0,04% rachunku za prąd w przeciętnym gospodarstwie domowym.

źródło: Opower – How much does it cost to charge an iPhone 6? A remarkably slender $0.47 per year