Dlaczego iPhone’6 nie ma szafirowego ekranu?

Jak wiemy iPhone 6 nie posiada szafirowego wyświetlacza. Zobaczcie ciekawą infografikę wyjaśniającą dlaczego Apple nie użyło szkła szafirowego?

Już od dawna krążyła plotka, że najnowszy iPhone 6 i iPhone 6 Plus będą posiadały wyświetlacz wykonany ze szkła szafirowego. Niestety do wykonania ostatnich modeli iPhone’a nie został wykorzystany ten cudowny materiał. Dlaczego zatem Apple nie zdecydowało się zaryzykować i zastosować najnowsza technologię zamiast obecnego Gorilla Glass?

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, warto dodać, że szkło szafirowe z całą pewnością będzie wkrótce wykorzystywane na masową skalę. Nie bez powodu Apple zainwestowało ok. 578 milionów dolarów w produkcję tego materiału.

Dlaczego więc nie wykorzystano szkła szafirowe w iPhone’ie 6?

Pierwszy powód wiąże się z samym szkłem szafirowym. Podczas gdy materiał jest niemal tak wytrzymały jak diament, to okazuje się, że wszelkie małe zanieczyszczenia w materiale mogą poważnie pogorszyć jego integralności strukturalną. GT Advanced Technologies, z którym Apple współpracuje przy produkcji szkła szafirowego, musiałoby podnieść produkcję nieskazitelnego szkła na niespotykaną dotąd skalę, aby wyprodukować 80 mln iPhone’ów…

Proces produkcji szkła szafirowego jest bardzo skomplikowany i o wiele trudniejszy niż obecnie stosowany na skalę przemysłową Gorilla Glass od Corning.

Drugim ważnym powodem, jest to, że koszty produkcji są póki co tak wysokie, że cena iPhone’a byłaby, o zgrozo, jeszcze wyższa! Istnieje wiele szacunków cen szkła szafirowego, ale najbardziej prawdopodobna jest 10-krotność ceny Gorilla Glass.

Czy warto zatem dopłacać kolejne 500 zł, aby mieć iPhone’a z wyświetlaczem odpornym na zarysowania? Niektórzy mogą się z tym nie zgodzić, ale Apple uznało, że to jeszcze nie ten moment, aby ponosić takie ryzyko…

Infografika: Dlaczego Apple nie użyło szkła szafirowego do produkcji iPhone’a 6?

Dlaczego Apple nie użyło szkła szafirowego? (infografika)

 

źródło: Visual Capitalis – Why Didn’t Apple Use Sapphire Glass in the iPhone 6?