Jak działa Apple Pay?

Apple Pay, czyli portfel w iPhone’ie lub zegarku Apple Watch. Zobaczcie czym jest nowy system płatności Apple’a.

Apple Pay
Apple Pay

Apple na swojej konferencji , która odbyła się 9 września, pokazało jak co roku kilka nowości. Fani Apple’a mają powody do radości, bo oprócz dwóch większych modeli iPhone’ów – w zasadzie phabletów – firma z Cupertino pokazała Apple Watcha oraz nowy sposób płatności mobilnych o nazwie Apple Pay.

Ta ostatnia nowość, w kontekście naszej branży, wydaje się najbardziej interesująca i być może otwierająca nowy rozdział w sposobie płatności?

Czym jest Apple Pay?

Pomysł płatności mobilnych za pomocą zegarka lub smartfona  Apple’a wydaje się być jednym z najlepszych rozwiązań dla tego typu płatności, szczególnie, że akceptacja transakcji następuje za pomocą odcisku palca na iPhone’ie. Sam pomysł płatności mobilnych nie jest to innowacyjny, gdyż od kilku lat dostępne są płatności przez moduł NFC, ale w przeciwieństwie do istniejących rozwiązań opiera się na kilku innowacyjnych rozwiązaniach w sposobie płacenia i zachowania bezpieczeństwa.

W przypadku Apple Pay nie wpisujemy żadnych danych karty płatniczej, zatem jeśli zgubimy telefon nie musimy blokować wszystkich kart. Podczas płatności, do terminala nie są wysyłane żadne dane naszej karty, jedynie unikatowy numer powiązany z telefonem w postaci jednorazowego kodu o strukturze numeru karty.  Jest to jedno z lepszych zabezpieczeń w przypadku możliwości sklonowania karty.

Można śmiało stwierdzić, że szukanie portfela lub karty kredytowej powoli odchodzą do lamusa, a płatność mobilna może szybko się upowszechnić.

Urządzenia Apple’a nie należą do najtańszych i nie są jedyne na rynku, które umożliwiają płatności zbliżeniowe, jednakże sposób i sama idea płacenia może śmiało być wykorzystana przez konkurentów.

Apple turns iPhone 6 into mobile wallet with Apple Pay

Jak płacić przez Apple Pay?

Przez iPhone’a:

Wystarczy zbliżyć telefon i potwierdzić transakcję odciskiem palca (Touch ID).  Nie ma potrzeby otwierania specjalnych aplikacji, a płatność dzieje się naturalnie w momencie wykrycia terminala i potwierdzenia kwoty. Do tego celu wykorzystywany jest moduł NFC (ang. Near Field Communication) wbudowany  w iPhone’a 6. Dzięki subtelnym wibracjom i dźwiękom nie ma potrzeby obserwowania ekranu, żeby wiedzieć, czy płatność została zaakceptowana.

Przez Apple Watcha:

Ta metoda podoba mi się najbardziej – w pobliżu czytnika do płatności wystarczy dwukrotne kliknięcie na przycisk zegarka, aby zapłacić i tylko tyle! Delikatny impuls i sygnał dźwiękowy potwierdzi, że płatność zakończyła się pomyślnie.

Apple Pay przez Apple Watcha
Apple Pay przez Apple Watcha

Apple Pay to tylko początek rewolucji związanej ze sposobem płacenia. Miejmy nadzieję, że podobnie jak iPhone na nowo zdefiniował smartfona, tak Apple Pay zdefiniuje sposób płacenia!

Na początku Apple Pay będzie dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych i będzie działało z kartami debetowymi i kredytowymi Visa, Mastercard i American Express.

Więcej o Apple Pay przeczytacie na stronach: apple.com/apple-pay/