Samsung Galaxy Note 4 może stanieć o 34 proc.

Według Idealo cena zaprezentowanego na początku miesiąca phabletu Samsung Galaxy Note 4 znacząco spadnie w ciągu pierwszego kwartału od wprowadzenia go na rynek.

Prezentacja najnowszego modelu z serii Galaxy Note odbyła się w ramach konferencji „Unpacked 2014 Episode 2” na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie. Na podstawie obszernych danych zgromadzonych przez międzynarodową porównywarkę cen idealo już teraz spodziewany jest znaczny spadek ceny nowego phabletu Samsunga. Prognoza cenowa urządzenia opiera się na analizie cen poprzednich modeli z serii Galaxy Note.

Cena Galaxy Note spada z każdym nowym modelem coraz wyraźniej

Prognoza spadku ceny Samsunga Galaxy Note 4
Prognoza spadku ceny Samsunga Galaxy Note

Na podstawie uzyskanych w analizie danych można zaobserwować coraz wyraźniejszy spadek cen poszczególnych produktów z serii Galaxy Note z każdym kolejnym modelem. Podczas gdy cena pierwszego smartfona z tej serii wynosiła w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia sprzedaży jeszcze 92% ceny początkowej, jego bezpośredni następca po upływie tego samego czasu wart był już tylko 87% swojej ceny wyjściowej. Cena Galaxy Note 3 spadła jeszcze wyraźniej: po upływie kwartału od premiery urządzenia jego cena wynosiła zaledwie 75% ceny początkowej.

Znaczny spadek ceny spodziewany w ciągu pierwszego kwartału

Analiza idealo wskazuje przy tym także na inny trend: podczas gdy cena pierwszego modelu Galaxy Note przez dłuższy czas utrzymywała się na stosunkowo stałym poziomie, w przypadku dwóch kolejnych modeli zaobserwować można gwałtowny spadek ceny w ciągu trzeciego miesiąca po rozpoczęciu sprzedaży.

Podobny rozwój ceny można było zaobserwować w przypadku wcześniejszej prognozy cenowej, jaką idealo przeprowadziło dla smartfonów z serii Samsung Galaxy S. W badaniach tych przewidziany został 25-procentowy spadek ceny po upływie trzech miesięcy od wprowadzenia modelu Galaxy S5. Ponowna analiza wykazała faktyczny spadek ceny o jedną czwartą ceny wyjściowej – nawet jeśli w okresie o miesiąc dłuższym, niż zakładano.

Opierając się na przedstawionej powyżej analizie rozwoju cen można prognozować, że nowy Samsung Galaxy Note 4 już 3 miesiące po zapowiadanym rozpoczęciu sprzedaży kosztować może aż o 34% mniej od swojej ceny początkowej. Po roku od premiery natomiast spodziewany jest spadek ceny aż o blisko połowę (44%).

*) Ceny uwzględnione w powyższym badaniu opierają się na danych dotyczących wskaźnika kliknięć na idealo – za każdym razem, kiedy użytkownik klika na dany produkt, jego aktualna cena zostaje zapisana. Na podstawie każdego zapisanego kliknięcia w danym miesiącu idealo obliczyło średnią cenę modeli z serii Samsung Galaxy Note. W badaniu uwzględnione zostały 3 najkorzystniejsze oferty produktu z wyłączeniem ofert ze sklepu internetowego eBay. Ponieważ użytkownicy idealo najchętniej wybierają wariant flagowy danego modelu z pamięcią wewnętrzną 16GB, to właśnie on został uwzględniony w badaniu.

Cena wyjściowa Galaxy Note bazuje na średnich cenach zapisanych dla wszystkich kliknięć tego produktu na idealo w październiku 2011 roku (od początku sprzedaży). Cena wyjściowa modelu Galaxy Note 2 bazuje na średnich cenach zapisanych dla wszystkich kliknięć tego produktu na idealo we wrześniu 2012 roku (od początku sprzedaży). Cena wyjściowa modelu Galaxy Note 3 bazuje na średnich cenach zapisanych dla wszystkich kliknięć tego produktu na idealo we wrześniu 2013 roku (od początku sprzedaży).

źródło: Badania Idealo