Arguido – zwiedzanie z rozszerzoną rzeczywistością

Arguido to działająca w technologii Augmented Reality mobilna aplikacja turystyczna, która łączy świat rzeczywisty z wirtualnym.

Aplikacja Arguido

O projekcie i aplikacji

Aplikacja mobilna Arguido pozwala zwiedzać polskie miasta przemieszczając się trasami zaplanowanymi przez profesjonalnych przewodników, jak i tworzyć własne, unikalne trasy i udostępniać je znajomym na Facebooku. Firmy turystyczne mogą dzięki Arguido kreować własne przewodniki korzystające z rzeczywistości rozszerzonej.

Użytkownicy smartfonów i tabletów mogą już korzystać z Arguido – nowej aplikacji turystycznej, działającej w technologii rozszerzonej rzeczywiści (Augmented Reality). Rozwiązanie, poprzez kamerę wbudowaną w urządzenie przenośne, pozwala łączyć obraz rzeczywisty z wirtualnym. W ten sposób można np. oglądać Pałac Kultury i Nauki i jednocześnie uzyskać dodatkowe informacje na jego temat. Arguido pozwala obecnie wybrać spośród kilkudziesięciu tras opracowanych przez przewodników turystycznych, ale umożliwia też tworzenie własnych tras poprzez wskazanie współrzędnych geograficznych i dodanie opisów czy zdjęć. Taką własną, unikalną ścieżkę zwiedzania miasta czy też wybranego terenu można na bieżąco aktualizować, jak również udostępniać na Facebooku znajomym lub rodzinie.

Po uruchomieniu aplikacji Arguido umożliwia szybkie zlokalizowanie znajdujących się w pobliżu atrakcji turystycznych w trybie rozszerzonej rzeczywistości, w tym przeczytać dodatkowe informacje na ich temat i określić dogodną drogę na mapie. Arguido pozwala firmom wprowadzać praktyczne wskazówki dla turystów, np. lokalizacje okolicznych bankomatów, kin, muzeów, punktów handlowo-usługowych czy restauracji. Interesującym rozwiązaniem jest opcja „Automator”, która pozwala w prosty sposób wygenerować trasę o pasującej zwiedzającym długości lub liczbie punktów, które chcą zobaczyć.

Aplikacja Arguido Aplikacja Arguido

Arguido to multifunkcjonalny przewodnik, który pozwala tworzyć własne trasy w rozszerzonej rzeczywistości firmom turystycznym, jak również zwykłym użytkownikom smartfonów i tabletów – mówi Maciej Długosz, prezes zarządu firmy AGM Reality, która opracowała aplikację. – Zamierzamy wypuścić na rynek kilka wersji językowych Arguido i łączyć system z funkcjami przydatnymi turystom, np. ze strumieniem informacji o wydarzeniach lokalnych – dodaje Długosz.

Na liście miast, które mają w Arguido wyznaczone kilkanaście tras znajdują się Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Gdańsk, Toruń, Białystok, Kazimierz Dolny, Lublin, Zakopane i Zamość. Obecnie przygotowywane są przewodniki dedykowane kolejnym miastom, jak również dodatkowe wersje językowe: angielska, niemiecka i francuska.

Arguido jest dostępne na telefony oraz tablety działające pod kontrolą systemu Android, ale wkrótce pojawi się także wersja przeznaczona dla użytkowników iPhone’ów. Aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników końcowych i można ją pobrać ze sklepu Google Play. System działa ponadto jako platforma promocyjna dla klientów biznesowych, którzy mogą za jej pomocą dodawać własne lokalizacje do listy obiektów widocznych w trybie rozszerzonej rzeczywistości.

Funkcje aplikacji Arguido

 • technologia rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) dla każdego
 • budowanie własnych rozszerzonych rzeczywistości
 • oznaczanie w przestrzeni różnorodnych obiektów, np. kin, restauracji, ale także bankomatów
 • tworzenie własnych tras turystycznych
 • wprowadzanie i aktualizacja treści w czasie rzeczywistym
 • dzielenie się trasami poprzez profile na Facebooku.

Obsługa aplikacji

Argiudo - opis funkcji aplikacji mobilnej

 1. Radar: wskazuje punkty na trasie (kolor zielony – kolejny punkt, biały – wszystkie pozostałe).
 2. Wskaźnik GPS: kolor zielony – bardzo dobra jakość sygnału, żółty – średnia, czerwony – słaba.
 3. Wskaźnik kompasu: kod kolorów – jak przy wskaźniku GPS.
 4. Marker obiektu: rośnie na ekranie, kiedy zbliżamy się do obiektu; może pojawić się kilka markerów do wyboru, jeśli obiekty są blisko siebie.
 5. Zamknięcie markera obiektu.
 6. Przewijanie: do kolejnego punktu na trasie.
 7. Podgląd: pokazuje drogę na mapie Google do następnego punktu na trasie.
 8. Przewijanie: do poprzedniego punktu na trasie.
 9. Wskaźnik kierunku: zielony kursor, który prowadzi do wybranego punktu na trasie.
 10. Po kliknięciu w profilu Facebook użytkownika automatycznie wyświetli się informacja, z jakiej trasy Arguido korzysta i przy jakim punkcie znajduje się w danej chwili.
 11. Rzeczywisty obraz odbierany z kamery wbudowanej w urządzenie.

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie ze sklepu Google Play, wkrótce pojawi się wersja na iPhone’a. Aplikację Arguido na Androida pobierzecie tutaj.

źródło: informacja prasowa Arguido