Zasięg na całej linii metra u wszystkich operatorów

Obecnie w całym warszawskim metrze zasięg posiada jedynie sieć komórkowa Play. Jednak niebawem ma się to zmienić i abonenci pozostałych operatorów będą mieli upragniony zasięg.

Zasięg w metrze w warszawie

Na całej linii warszawskiego metra zasięg posiadają obecnie jedynie abonenci Playa. Sytuacja nie zmieniła się od 3 lat, kiedy to w 2011 roku Play objął swoim zasięgiem wszystkie stacje i tunele. Dopiero teraz jest szansa na to, że pozostali operatorzy będą mogli świadczyć swoje usługi w warszawskim metrze.

Rzecznik prasowy metra, Krzysztof Malawko, poinformował że wszystkie wymogi techniczne na zwiększenie zasięgu zostały wykonane i teraz sprawa wkroczenia do metra leży po stronie operatorów sieci komórkowych.

Orange, T-Mobile i Plus, które nie oferują na razie zasięgu na całej linii metra, wspólnie ustaliły szczegóły współpracy i rozliczeń oraz te dotyczące rozwiązania technicznego, kosztów montażu i konserwacji, oraz czynszu, za udostępnienie przestrzeni w metrze. Udostępnienie zasięgu przez innych operatorów wymaga wykonania dodatkowej instalacji w postaci atestowanych anten kierunkowych.

Póki co, klienci tych trzech operatorów mogą dzwonić i korzystać z internetu mobilnego w metrze na stacjach i tunelach na północ od stacji A-20 Słodowiec.

Jeśli operatorzy przeprowadzą sprawnie kwestie instalacji, do końca roku wszystkie sieci mają oferować zasięg na całej linii warszawskiego metra i ikona smartfona lub znaczka wi-fi może być śmiało dodana obok napisu „winda”.

Darmowe wi-fi w metrzeWi-Fi w metrze

Inne światowe linie metra, pozbawione są także zasięgu telefonii komórkowej, dzięki czemu nie musimy wysłuchiwać rozmów innych. Nie wszyscy wiedzą o mobikiecie, albo mają to w nosie (sic!) Zobacz: Co to jest mobikieta? Jednak zasięg w metrze na pewno przydałby się do korzystania z internetu mobilnego. W niektórych metrach na świecie operatorzy komórkowi oferują bezpłatne wi-fi.

źródło: Transport Publiczny – Do końca roku zasięg w całym metrze?