Jak usunąć sugerowane adresy e-mail z aplikacji Mail?

Aplikacja Mail pod iOS-em przechowuje ostatnie kontakty e-mail i podpowiada przy wpisywaniu odbiorcy w polu Do. Zobaczcie, jak pozbyć się niechcianych podpowiedzi adresów.

Sugerowane e-maile w aplikacji Mail

Za każdym razem, gdy wysyłamy lub otrzymujemy e-maila z nowego adresu, aplikacja Mail na iOS-a chce nam oszczędzić czasu w przyszłości i zapamiętuje ten adres jako ostatni lub inny. Następnym razem, gdy będziemy tworzyć nowa wiadomość e-mail i zaczniemy wpisywać pierwsze litery, w liście autouzupełniania pojawi się ten adres jako sugerowany.

W niektórych przypadkach, jest to wspaniała funkcja. Na przykład, możesz nie mieć zapisanego kontaktu do osoby, do której chcesz wysłać wiadomość poczta elektroniczną, ale kiedyś otrzymałeś lub wysyłałeś do niej e-maila. Dzięki temu nie musisz pamiętać nazwiska, wystarczy na przykład zacząć wpisywać pierwsze litery imienia, a Mail automatycznie podpowie adres e-mail. Ta funkcja wydaje się wówczas bardzo przydatna.

Minusem podpowiadania ostatnich e-maili, jest to, że aplikacja zapisuje adresy wszystkich, nawet niechcianych osób. Oprócz tego w podpowiedziach pojawiają się stare adresy e-mail, które mogą być już nieużywane. Czasem oferowane są jako najlepsza sugestia. Takie adresy warto usunąć, żeby nie zaśmiecać podpowiedzi i omyłkowo nie wysłać pod ten adres wiadomości. Nawet, jeśli uaktualnicie jakiś kontakt, stare podpowiedzi będą się pojawiały w polu „Do:” jako sugestia obok nowego adresu.

Zobaczcie, jak usunąć ostatnie i inne adresy, których nie chcecie mieć w podpowiedziach w aplikacji Mail na iPhone’a, iPada i iPoda.

Gdzie są przechowywane sugerowane adresy e-mail?

Szczerze mówiąc, nie jestem pewien, czy sugerowane adresy e-mail są gdzieś buforowane, czy też powiązane są kontem iCloud. Nawet na zresetowanym urządzeniu do ustawień fabrycznych, przed skonfigurowaniem skrzynki e-mail (oprócz nieużywanego zwykle konta iCloud), po wpisywaniu pierwszych liter pojawiają się stare sugerowane adresy. To może oznaczać, że sugestie autouzupełniania powiązane są z naszym kontem iCloud.

Jak usunąć ostatnie i inne adresy e-mail z podpowiedzi pola „Do:” w aplikacji Mail?

Nie wiem, czy istnieje jakiś sposób, dzięki któremu można usunąć całą listę wszystkich adresów z puli ostatnie/inne. Według mojej wiedzy, można je usunąć tylko pojedynczo. Jeśli znacie sposób, jak usunąć wszystkie podpowiedzi na raz, dajcie koniecznie znać w komentarzach.

Krok 1: Uruchom aplikację poczty Mail na iPhone’ie lub iPadzie.

Krok 2: Utwórz nową wiadomość e-mail.

Krok 3: W polu „Do:” wpisz pierwsze litery nazwy lub adresu e-mail, który chcesz usunąć.

Krok 4: Pojawi się lista adresów e-mail, które zawierają ten sam ciąg liter.

Krok 5: Wybierz ikonę z literą „i” w kółku znajdującą się obok wybranego adresu e-mail, który chcesz usunąć. Jeśli przy adresie nie ma ikony z literą „i”, oznacza, że jest on przypisany do kontaktu i należy go wcześniej usunąć, edytując kontakt. Po usunięciu powinna pojawić się ikona i możemy usunąć adres z podpowiedzi.

Mail - podpowiedzi w polu OD

Krok 6: Wybierz opcję „Usuń z ostatnich” znajdującą się na samym dole.

Mail - usuń adres e-mail z ostatnich

Krok 7: Proces możesz powtórzyć tyle razy, ile chcesz dla wybranych adresów e-mail.

W kilku prostych krokach możecie bardzo łatwo wyczyścić podpowiedzi z niepotrzebnych i nieaktywnych adresów e-mail, które zaśmiecają Wasz ekran.