Ceny smartfonów na poszczególnych platformach mobilnych

Zobaczcie, jak różnią się ceny smartfonów działających pod różnymi mobilnymi systemami operacyjnymi.

Ceny smartfonów pod różnymi mobilnymi systemami operacyjnymi.

Nie jest tajemnicą, że Apple wydaje smartfony z wyższej półki, a smartfony z Androidem są zdecydowanie najpopularniejsze, a wśród nich znajdują się tanie telefony średniej klasy.  Nowy raport IDC przedstawia dokładne liczby dotyczące cen smartfonów działających pod iOS-em, Androidem i Windowsem.

Według IDC, w drugim kwartale 2014 roku 58,7% z 255 milionów urządzeń z systemem Android kosztowało mniej niż 200 dolarów od umowy – to kategoria najtańszych smartfonów, która nie obejmuje sprzętu mobilnego Apple’a. 21,5% telefonów z systemem Android kosztowało między 200 a 400 dolarów, a około 1 na 5 telefonów z systemem Android (19,82%) zalicza się do tzw. kategorii telefonów high-endowych w cenie powyżej 400 dolarów.

iCharts

 

iPhone’y Apple, co nie jest tajemnicą i zaskoczeniem, stanowi ok. 85% smartfonów hig-endowych z systemem iOS. W rzeczywistości najtańszy iPhone jakiego można obecnie kupić w USA to 3-letni iPhone 4S, który nadal kosztuje 450 dolarów bez umowy.

Co ciekawe, powyższe liczby nie oznaczają, że Apple dominuje w segmencie luksusowych smartfonów na rynku. Wręcz przeciwnie, w rzeczywistości na podstawie statystyk IDC, to 50 600 000 wysokiej klasy urządzeń z systemem Android zostało sprzedanych w 2 kwartale 2014 roku, a zaledwie 29,8 mln iPhone’ów z najwyższej półki. Warto zaznaczyć, że w przypadku telefonów z Windows Phone struktura cenowa jest niemal taka sama jak w przypadku smartfonów z Androidem.

źródło: Statista, IDC: Worldwide Smartphone Shipments Edge Past 300 Million Units in the Second Quarter; Android and iOS Devices Account for 96% of the Global Market