Co należy sprawdzić przed zakupem używanego iPhone’a?

Zobaczcie, jak ustrzec się przed zakupem zablokowanego używanego iPhone’a.

Aktywacja używanego iPhone'a

Blokada aktywacji to bardzo dobre narzędzie antykradzieżowe urządzeń Apple’a z systemem iOS, które mają włączoną usługę Znajdź mój iPhone. Ta funkcja zabezpieczeń uniemożliwia komukolwiek aktywację skradzionego lub znalezionego iPhone’a, bez konieczności zalogowania się używając Apple ID i hasła właściciela urządzenia.

Często zdarza się tak, że złodzieje mimo iż nie są w stanie włączyć skradzionego iPhone’a, nadal starają się go sprzedać w bardzo atrakcyjnej cenie. Dlatego w tym poście pokażemy Wam, co należy sprawdzić kupując używanego iPhone’a lub iPada, aby móc go potem aktywować i z niego korzystać, oraz aby nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy.

Zobaczcie, na co zwrócić uwagę kupując iPhone’a lub iPada od osoby trzeciej.

Przed zakupem miej możliwość obejrzenia iPhone’a

Jeśli urządzenie zostało zdalnie wyczyszczone lub znajduje się w trybie Lost Mode, za sprawą zdalnej kontroli przez swojego poprzedniego właściciela, to jest bardzo prawdopodobne, że stosowna wiadomość o fakcie zgubienia zostanie wyświetlona na ekranie blokady smartfona. Wiadomość ostrzega o tym, że urządzenie zostało zgubione lub skradzione. Jeśli widzisz taki komunikat, należy być czujnym, ale nie przejmuj się, bo sprzedawca mógł ustawić urządzenie w tym trybie (mało prawdopodobne, acz możliwe). Prawdę będziesz mógł poznać, wykonując czynności opisane w dalszej części artykułu.

Jeśli istnieje kod urządzenia, poproś sprzedawcę, aby wpisał hasło, a następnie przejdź do kroku nr 2.

Czy sprzedawca może zresetować urządzenie w Twojej obecności?

Jeśli osoba sprzedająca iPhone’a jest jego prawowitym właścicielem, to nie powinna mieć żadnego problemu aby wykonać przy Tobie pełny reset urządzenia do ustawień fabrycznych. Sprzedawca powinien przejść do następujących opcji: Ustawienia > Ogólne > Wyzeruj > Wymaż całą zawartość i ustawienia. Jeżeli sprzedawca włączył funkcję Znajdź mój iPhone, będzie musiał wpisać swoje hasło do Apple ID, aby wyłączyć tę funkcję przed zresetowaniem.

Przywracanie iPhone'a do ustawień fabrycznych
Przywracanie iPhone’a do ustawień fabrycznych

Proces kasowania powinien potrwać kilka minut. W tym czasie na ekranie urządzenia pojawi się logo Apple’a i pasek postępu. Poczekaj aż iPhone zostanie zresetowany.

Jeśli sprzedawca nie chce zresetować urządzenia lub stanowi to dla niego jakiś problem, zrezygnuj z zakupu tego urządzenia.

Skonfiguruj zresetowanego iPhone’a

Jeśli urządzenie zostało zresetowane, rozpocznij nową konfigurację przechodząc przez kolejne kroki. Trzeba będzie wybrać język, kraj oraz sieć Wi-Fi. Podczas tego procesu będziesz proszony o podanie identyfikatora Apple ID i hasła. Jeśli tak jest, to zakup tego urządzenia powinien być bezpieczny.

Jeśli widzisz komunikat z prośbą o podanie Apple ID i hasła poprzedniego właściciela lub komunikat o treści: Urządzenie to zostało zgubione i wyczyszczone (podobnie jak na poniższym zrzucie ekranu), to musisz wiedzieć, że coś jest nie tak z tym iPhone’em. Poproś sprzedawcę, aby wprowadził wymagane Apple ID i hasło. Jeśli nie jest w stanie ominąć tego ekranu (nie wpisał prawidłowych danych), to jest to wyraźny znak, że urządzenie zostało znalezione lub ukradzione.

Aktywacja iPhone'a po resecie do ustawień fabrycznych

Nie kupuj iPhone’a, jeśli sprzedawca ma trudności z jego odblokowaniem

Poważny i uczciwy sprzedawca nie będzie miał problemu, aby przejść przez opisane powyżej etapy. Jeśli podczas powyższych czynności sprzedawca okazuje opór (szuka wymówek, aby ich nie wykonywać) lub ma trudności ze sprawnym przejściem przez dowolny krok, to powinno Ci się to wydać podejrzane i bez wahania zrezygnuj z zakupu takiego iPhone’a.

Nie przyjmuj do wiadomości odpowiedzi:

  • „nie mogę zrobić resetu urządzenia, bo teraz nie mamy dostępu do sieci” (znajdźcie miejsce, gdzie jest Wi-Fi)
  • albo „nie pamiętam hasła do Apple ID”

Będzie to oznaczało, że urządzenie jest najprawdopodobniej znalezione lub ukradzione. A jeśli rzeczywiście nie pamięta, to również takie urządzenie będzie dla Ciebie bezużyteczne. W takiej sytuacji prawowity poprzedni właściciel (czyli w tej sytuacji uczciwy sprzedawca) powinien najpierw skontaktować się z Apple’em w celu odblokowania telefonu, zanim będzie mógł komukolwiek sprzedać sprawne, odblokowane i działające urządzenie.

Nie kupuj takiego iPhone’a!

źródło: iDownloadBlog – How to check for Activation Lock before buying a used iPhone