Apple opublikowało raport na temat pracowników

Idąc w ślady dużych firm technologicznych, Apple opublikowało raport dotyczący zróżnicowania swoich pracowników ze względu na płeć czy rasę. Zobaczcie film i szczegóły raportu.

Pracownicy Apple na filmie

Jak to zwykle w branży technologicznej, tak też i w Apple większość pracowników stanowią mężczyźni (70 proc.) – a tylko 3 na 10 osób pracujących na całym świecie w Apple to kobiety (30 proc.). Wśród pracowników nietechnicznych mężczyźni stanowią 65 proc., wśród technicznych 80 proc., a wśród stanowisk kierowniczych 72 proc.

W Stanach Zjednoczonych, 55 proc. pracowników jest białoskórych, 15 proc. Azjatów, 11 proc. Hiszpanów i 7 proc. czarnoskórych. Aż 9 proc. pracowników nie wskazało rasy, 1 proc. stanowią inne rasy, a 2 proc. to osoby które stanowią przynależność do jednej lub więcej ras. Według CEO Apple’a Tima Cooka, liczby dotyczące zróżnicowania rasowego są bardzo dobre i firma będzie dążyła do tego, aby były jeszcze bardziej różnorodne.

Poniżej znajdziecie grafikę ze szczegółowymi danymi na temat pracowników firmy Apple.

Zróżnicowanie wśród pracowników Apple'a

W raporcie Apple’a czytamy:

Apple jest zobowiązane do przejrzystości, dlatego publikujemy statystyki dotyczące płci i rasy pracowników naszej firmy. Wychodząc w przyszłość: Jako prezes, jestem zadowolony ze statystyk dotyczących różnorodności mojej firmy. Pracujemy nad tym, aby te liczby były jeszcze lepsze. Czynimy postępy i jesteśmy otwarci na zwiększanie różnorodności, tak samo jak zaangażowani w rozwój naszych produktów.

Szczegółowe statystyki dotyczące zróżnicowania pracowników w Apple

Statystyki - pracownicy - zróżnicowanie płci i rasy w Apple
Statystyki – pracownicy – zróżnicowanie płci i rasy w Apple

Dane HR dotyczące rasy pochodzą z dnia 28 czerwca 2014 roku, a płci z 2 sierpnia 2014 roku.

W czasie kadencji Tima Cooka, kierownictwo podjęło kroki w kierunku poprawy różnorodności Apple’a, poprzez zachęcanie kobiet do aplikowania na stanowiska kierownicze. Zatrudnioną Angelę Ahrendts jako szefa sprzedaży detalicznej, a niedawno zatrudniono Susan Wagner. W zarządzie firmy znajduje się również kobieta – Andrea Jung. Cook nadzorował także ściągnięcie do Apple’a Lisy Jackson, która nadzoruje sprawy związane z ochroną środowiska spółki. Szefową HR jest również kobieta – Denise Young Smith.

Apple sponsorem Krajowego Centrum Informacji Technologicznej dla Kobiet, którego celem jest angażowanie kobiet w sprawy technologiczne. W sprawozdaniu Apple stawia się ponad uprzedzenia rasowe i płciowe, wskazując na swój udział w Kampanii Praw Człowieka. Pod rządami Cooka, Apple miało swój udział w ustawie o niedyskryminacji w zatrudnieniu, lobbując na rzecz równości lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych w obowiązującym prawie o niedyskryminacji w USA. Apple także niedawno miało swój udział w imprezie Gay Pride organizowanej w San Francisco, a od dawna uczestniczy w ochronie swoich pracowników LGBT.

Apple – Diversity – Inclusion inspires innovation.

źródło: Apple – Diversity – Inclusion inspires innovation.