Zaskoczenie: Mapy Google’a daleko w tyle za Mapami Apple’a

Według najnowszego raportu brytyjskiej sieci komórkowej EE, ponad 70 proc. użycia map stanowią mapy Apple’a.

Korzystanie z aplikacji z mapami przez abonentów brytyjskiej sieci komórkowej EE
Korzystanie z aplikacji z mapami przez abonentów brytyjskiej sieci komórkowej EE

Apple po raz pierwszy zaprezentował własną usługę z mapami wraz z premierą systemu iOS 6. Po uruchomieniu usługio i rezygnacji z wbudowanej usługi Google Maps, firma spotkała się z falą krytyki ze strony użytkowników. Głównie za sprawą uboższych funkcji i danych. Od tego czasu, firma ciężko pracuje nad poprawą Map w iOS-ie. Według nowego raportu brytyjskiego operatora komórkowego EE, użytkownicy zauważają i doceniają te zmiany, częściej korzystając z aplikacji Apple’a.

W nowym raporcie anlizującym użycie danych 4Gw sieci EE, operator informuje, że aplikacja z mapami Apple’a zgarnia 70 proc. udziału wśród wszystkich aplikacji z mapami, w tym aplikacji Google Maps.

Z raportu EE:

Ruch z aplikacji Mapy Apple, stanowi teraz 70% ruchu w sieci 4G (wśród aplikacji z mapami), w porównaniu do 60% w drugiej połowie 2013 roku, natomiast użycie map Google’a spadło o 7 punktów procentowych. Ta różnica jest jeszcze bardziej widoczna analizując ruch w sieci 3G, gdzie użycie Map Apple’a zwiąkszyło się o 19 punktów proc., a Map Google’a zmniejszyło o 15 punktów proc.

Dane operatora EE opierają się na ruchu w jego sieci 4G i 3G. Firma analizuje ruch od 2013 roku. Chociaż dane nie pokrywają się ze światowymi trendami, to jest to niezwykle zjawisko, że Mapy Apple’a tak bardzo dominują nad innymi aplikacjami nawigacyjnymi z mapami.

Kto korzysta z brytyjskiej sieci komórkowej EE

Użytkownicy brytyjskiej sieci komórkowej EE
Użytkownicy brytyjskiej sieci komórkowej EE

Apple ma jeszcze bardziej usprawnić swoją aplikację Mapy w nadchodzącym systemie iOS 8, dodając lepsze dane dostyczące komunikacji publicznej, dodanie rozszerzonej rzeczywistości i odwzorowania wnętrz budynków. Dzięki tym ulepszeniom, oraz dzięki temu, że aplikacja jest preinstalowana na wszystkich iPhone’ach i iPadach, statytyki moga się zwiększyć jeszcze bardziej na korzyść Apple’a.

Ciekawe ile proc. urządzeń mobilnych sieci EE stanowią iPhone’y i iPady, a ile urzadzenia mobilne z Androidem. Te dane mogłyby trochę uświadomić nam popularność map na iOS-a.

Cały rapot „EE Mobile Living Index H1 2014”, znajdziecie pod artykułem podanym w źródle.

źródło: EE – EE reveals 4G giving Brits back an hour a day