Dlaczego nie warto kupować dzisiaj iPhone’a 5?

Czy warto teraz kupować iPhone’a 5? Zobaczcie na co warto zwrócić uwagę zanim kupicie iPhone’a sprzed 2 lat.

iPhone 5 - parametry techniczne

iPhone 5 nie jest już sprzedawany w sklepie Apple Store, ale to nie znaczy, że nie można go jeszcze kupić. iPhone 5 jest wciąż solidnym wyborem dla tych, którzy chcą zmienić smartfona. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to flagowiec Apple’a sprzed dwóch lat.

Dwa lata temu iPhone 5 był jednym z najlepszych telefonów. Urządzenie, które zostało wydane we wrześniu 2012 roku dostało wiele nowych funkcji w tym większy 4-calowy wyświetlacz Retina, prędkości transmisji danych przez 4G/LTE, nowy wygląd, aluminiowa obudowa, nowy procesor i kamera czy w końcu nowy standard ładowania za pomocą złącza Lightning. Wówczas był to jeden z najlepszych smartfonów na świecie. Dwa lata w świecie smartfonów to bardzo dużo, konkurencyjne firmy prześcigają się w parametrach i funkcjach. iPhone 5 nadal znajduje się wśród jednych z lepszych urządzeń, jednak nie należy już do elity.

iPhone 5

Apple nie sprzedaje nowych iPhone’ów 5, ale to nie znaczy, że nie można go kupić. Dostawcy oferują odnowione wersje iPhone’a 5 po obniżonych cenach, a na eBayu nadal sprzedawane są nowe modele. Nic więc dziwnego, że słyszałem od wielu ludzi, którzy myślą nad zakupem iPhone’a 5 po atrakcyjnej dzisiaj cenie.

Jest to urządzenie, które możemy jeszcze polecić, biorąc pod uwagę jak dobrze wykonany jest system mobilny iOS 7, który powinien otrzymać co najmniej jeszcze jedną aktualizację po premierze systemu iOS 8. Jednak nie polecam kupowania go teraz, a przynajmniej nie w ciągu najbliższych 60 dni.

Najbliższe 40 do 60 dni stanowi absolutnie najgorszy czas na zakup iPhone’a 5 lub jakiegokolwiek innego smartfona. To dlatego, że zbliżamy się do końca cyklu rocznej sprzedaży smartfonów.

iPhone 6

Jestem właścicielem także iPhone’a 5 i mam w posiadaniu go od dwóch lat.  To świetny smartfon, ale ponieważ kończy mi się umowa z operatorem komórkowym, zamierzam go zastąpić nowym w ciągu najbliższych miesięcy. Pod jednym warunkiem – że Samsung lub Apple zaproponują coś, co mnie do tego skłoni. Niemniej nadal uważam, że iPhone 5 to smartfon, który warto rozważyć, ale na Waszym miejscu poczekałbym jeszcze kilka tygodni.

Zapowiada się, że premiera  iPhone’a 6 od Apple’a rozpocznie falę nowych wydarzeń. Pierwsze z nich to prezentacja nowego smartfona, która ma odbyć się już 9 września 2014 roku. Data nie jest potwierdzona, ale idąc za zapowiedziami Jahna Paczkowskiego, który jest dość wiarygodnym źródłem w tej materii, można oczekiwać, że data się potwierdzi.

Zobacz także: Najlepszy koncept iPhone’a 6

Tak czy inaczej oznacza to, że w ciągu zaledwie kilku tygodni zobaczymy nowego iPhone’a. Ma to miejsce zawsze raz w roku, a gruntowne przeprojektowanie iPhone’a zdarza się raz na dwa lata. W przypadku iPhone’a 6 nie przewiduje się wariantu „s”  a krążące plotki sugerują, że będzie on posiadał zupełnie nowe funkcje i wygląd.

W iPhone’ie 6 możemy oczekiwać przede wszystkim nowy większy rozmiar ekranu – mówi się o dwóch wariantach 4,7-calowym i 5,5-calowym wyświetlaczu. Podczas, gdy 4-calowy wyświetlacz Retina był doskonałym wyborem dwa lata temu, zaczął wydawać mi się zbyt mały, zwłaszcza gdy korzystanie z wszystkich tych smartfonów Samsunga z systemem Android (Samsung, czy LG G3) jest dosyć łatwe w obsłudze jedną ręką. Rozmiar 4,7 cala będzie w zasadzie tylko nieznacznie większy niż iPhone 5s. Prawdą jest, że 5,5 cala w kieszonce spodni nie jest zbyt wygodne, ale 4,7 jeszcze można ścierpieć. iPhone 6 ma posiadać wyświetlacz o wyższej rozdzielczości, ma być cieńszy, ma mieć lepszy aparat i procesor A8, które może dostarczyć lepszą wydajność i żywotność baterii.

Należy podkreślić, że iPhone 6 będzie posiadał na pokładzie nowy system iOS 8, który również będzie dostępny dla iPhone’ów sprzed dwóch lat.

Zobacz także: iOS 8 – co nowego? (lista zmian)

Wszystkie te doniesienia sprawiają, że naprawdę warto się wstrzymać.

Galaxy Note 4

Co więcej we wrześniu spodziewamy się premiery innego dużego phabletu. Samsung przygotowuje się do premiery jednego z największych smartfonów również we wrześniu. Firma potwierdziła wydanie Galaxy Note 4 już 3 września tego roku, czyli za niecały miesiąc. Samsung Galaxy Note 4, następca Galaxy Note 3, nie jest iPhone’em, ale może to być jeden z najlepszych smartfonów w tym roku.

Galaxy Note 4 będzie prawdopodobnie będzie posiadał dużo nowych funkcji. Zeszłoroczny Galaxy Note 3 był i nadal jest tak potężny jak iPhone 5s.

Po premierze Galaxy Note 4 i iPhone’a 6, niezdecydowani, będą mieli zatem niezły orzech do zgryzienia.

Zobacz także: Samsung Unpacked 2014 Episode 2

Okazje

W miarę upływającego czasu do premiery iPhone’a 6 i Samsnga Galaxy Note 4, będziemy kuszeni wieloma ciekawymi okazjami na starsze modele. Proponuję nie dać się skusić i poczekać te kilka tygodni. Jeśli jednak decydujecie się na starszy model poczekajcie również do premiery nowego modelu – wtedy ceny starszych urządzeń znacząco spadną! Może zamiast iPhone 5, za tę samą cenę kupicie wtedy iPhone’a 5s!

To samo  odnosi się do smartfonów  z systemem Android. Ceny największych konkurentów iPhone’a, takich jak LG G3, Samsung Galaxy S5 i HTC One M8 będą prawdopodobnie znacząco spadać tuż po premierze iPhone’a 6 we wrześniu.

Jeśli nie Ci się nie śpieszy do zmiany smartfona i nie jesteś w stu procentach przekonany do iPhone’a 5, bardzo polecam jeszcze chwilę poczekać do połowy września. Wtedy będziesz miał jeszcze dwie opcje do rozważenia, zanim zdecydujesz się na iPhone’a 5. Będziesz zapewne miał do wyboru tańsze całkiem niezłe modele z Androidem oraz obniżkę na iPhone’a 5s. Wystarczy uzbroić się w chwilę cierpliwości i będziesz kilka stówek do przodu.

Oczywiście możecie mieć popsuty telefon i rozważacie zakup właśnie teraz, albo po prostu nie możecie się doczekać. Jeśli chcecie kupić iPhone’a teraz, upewnijcie się, że nie przepłacacie za model sprzed dwóch lat! To wciąż bardzo solidny smartfon, ale dzisiaj nie ma powodu za niego przepłacać, zwłaszcza, że już zaczynają się spadki cen modelu z zeszłego roku.

źródło: GottaBeMobile: Why You Should Not Buy the iPhone 5 Today (Adam Mills)