Android po raz pierwszy wyprzedził iOS-a w ruchu internetowym

Z najnowszych globalnych danych z Net Applications wynika, że ​​w lipcu tego roku, smartfony i tablety działające pod Androidem po raz pierwszy w historii częściej łączyły z internetem niż urządzenia mobilne z iOS-em.

Ruch generowany przez systemy mobilne na świecie (lipiec 2014)
Ruch generowany przez systemy mobilne na świecie (lipiec 2014)

Android od dawna króluje, jeśli chodzi o udział na rynku telefonii komórkowej, ale pomimo znacznie większego udziału w rynku (Android osiągnął 85% udział w rynku smartfonów), statystyki dotyczące łączenia sie tych urządzeń z internetem były zawsze niższe niż tych z iOS-em. Aż do dziś, bowiem w lipcu Android po raz pierwszy w historii nieznacznie, ale wyprzedził urządzenia działające pod iOS-em pod kątem liczby urządzeń mobilnych łączących się z siecią.

Najnowsze dane Net Applications z lipca 2014 roku wskazują, że ​​smartfony i tablety z Androidem częściej łączyły się z internetem niż iPhone’y, iPady i iPody. Udział w ruchu sieciowym iOS-a spadł z 45,61% w czerwcu do 44,19% lipcu, a Android wzrósł z 43,75% do 44,62% lipcu tego roku. System mobilny Windows wzrósł natomiast z 1,99% w czerwcu do 2,49% w lipcu. Platforma BlackBerry nie jest na tyle duża, aby mogła być zliczana.

Statystyki systemów mobilnych wg miesięcy
Statystyki systemów mobilnych wg miesięcy (kliknij, aby powiększyć)

Statystyki systemów mobilnych wg miesięcy

Różnica w statystykach łaczenia się z siecią między dwoma platformami (iOS-em i Androidem) jest mniejsza niż kiedykolwiek, ale Android nadal miażdży konkurencyjne platformy dzięki liczbie urządzeń działających pod tym systemem, więc już od jakiegoś czasu wyprzedzanie iOS-a wydawało się nieuniknione. Obecnie wydaje się mało prawdopodobne, że iOS odbierze pierwsze miejsce w najbliższym czasie. Choć można się spodziewać, że Apple przyciągnie nowych użytkowników do swojej platformy wypuszczając większe iPhone’y jeszcze w tym roku. Oprócz 4,7-calowego iPhone’a w październiku, spodziewamy się jeszcze większego modelu z 5,5-calowym wyświetlaczem. Najpopularniejszym urządzeniem, z którego przeglądamy łączymy się z internetem wciąż jest iPad z 22,61 proc. udziałem, nastepny w rankingu jest iPhone z 21,18%.

Ruch generowany przez systemy mobilne na świecie (lipiec 2014) Statystyki z Net Applications dotyczą smartfonów i tabletów, z ponad 40 tysięcy stron internetowych.

źródło: TechnoBuffalo: Android Overtakes iOS in Usage Stats for the First Time Ever, Net Applications/ Net marketshare: Mobile/Tablet Operating System Market Share, Statista