Czy warto instalować iOS 7.1.2 na iPhone’ie 5?

W tym tygodniu Apple wydało najnowszą niewielką aktualizację systemu iOS 7.1.2. Aktualizacje czasem przynoszą więcej kłopotów niż są warte. Przyjrzyjmy się jak iOS 7.1.2 sprawuje się na iPhone’ie 5.

iOS 7.1.2 na iPhone'ie 5

Aktualizacja do iOS 7.1.2 jest bardzo niewielka. Naprawia jedynie kilka błędów, ale właściciele iPadów i iPhone’ów wiedzą, że tego typu aktualizacje, mogą przynieść czasem więcej szkód niż korzyści w działaniu ich urządzeń mobilnych. Przychodzimy z odpowiedzią na nurtujące pytanie, Czy instalować najnowsza aktualizację iOS-a. Po spędzeniu tygodnia z nowym iOS-em 7.1.2, przyjrzymy się jak aktualizacja wpływa na działanie iPhone’a 5 i odpowiemy na pytanie, czy warto ją instalować.

W marcu Apple wydało większą aktualizację swojego systemu mobilnego w postaci iOS-a 7.1 (iOS 7.1 wreszcie gotowe do pobrania).Aktualizacje iOS-a z jednym numerem po kropce (iOS 7.X) są zawsze większe niż standardowe bieżące uaktualnienia po drugiej kropce (iOS 7.X.X). iOS 7.1 jest wersją systemu mobilnego Apple’a, która będzie służyła za pomost między iOS 7 i 8, który zobaczymy już na jesieni tego roku.

Nigdy nie zdarzyło się, aby jakaś aktualizacja, oprócz poprawy starych, nie przyniosła nowych błędów i niedogodności podczas użytkowania. Tak też jest i z systemem iOS 7.1.X. Na szczęście Apple nie jest tym rodzajem firmy, której obojętne jest prawidło działanie i bezpieczeństwo jej systemu mobilnego i zawsze podejmuje działania, aby wydać mniejsze aktualizacje systemu, które rozwiązują powstałe problemy.

W kwietniu Apple udostępniło iOS 7.1.1 (iOS 7.1.1 dostępny do pobrania) – małą aktualizację, której celem było naprawienie problemów występujących po aktualizacji do iOS 7.1. A na początku tego tygodnia (iOS 7.1.2 dostępny do pobrania) wydana poprawka iOS 7.1.2 na iPhone’y i iPady przynosi kilka mniejszych poprawek systemu, w tym poprawkę rozwiązującą problem szyfrowania poczty przychodzącej z załącznikami.

iPhone 5

Celem iOS 7.1.2 jest rozwiązanie problemów, ale jak wiemy, mniejsze aktualizacje mogą czasami przynieść niespodziewane błędy w działaniu urządzenia. Nie chcielibyśmy, aby taka sytuacja się komukolwiek przydarzyła, dlatego przyjrzyjmy się jak iOS 7.1.2 sprawuje się na iPhone’ie 5, tydzień po wydaniu tej małej aktualizacji przez Apple’a.

PAMIĘTAJCIE: Zawsze warto instalować poprawki, bo naprawiają istniejące już błędy, a nawet jeśli aktualizacja przyniesie ze sobą jakieś niespodziewane usterki, firma taka jak Apple nie może sobie pozwolić, aby nie zostały jak najszybciej naprawione!

iOS 7.1.2 PROBLEMY Z INSTALACJĄ

W poniedziałek 30 czerwca, kilka sekund po tym jak Apple wypchnęło nową aktualizację systemu, został ona zainstalowana na moim iPhone’ie. Instalacja przebiegła pomyślnie, ale nigdy nie zaszkodzi upewnić się wcześniej, czy wszystkie niezbędne dokumenty i dane zostały przez nas zarchiwizowane! Proces instalacji tej około 20 MB paczki trwał 10-15 minut i przebiegł pomyślnie. Okazuje się jednak, że niektórzy ludzie mają problemy z instalacją iOS-a 7.1.2, nawet teraz, tydzień po oficjalnym udostępnieniu.

Użytkownicy iPhone’ów i iPadów  narzekają na problemy z instalacją, która kończy się niepowodzeniem, a w najgorszych przypadkach blokadą urządzenia. Na szczęście jest łatwy sposób na obejście tych problemów. Jeśli napotkasz na problemy z instalacja aktualizacji iOS-a, wystarczy wykonać twardy reset urządzenia (przytrzymaj przez kilka sekund przyciski Home i wyłączania w tym samym czasie, do momentu pojawienia się logo Apple’a na ekranie).

Ta czynność powinna pomóc, aby proces instalacji iOS-a 7.1.2 rozpoczął się ponownie i zakończył się sukcesem.

WYDAJNOŚĆ

Jeśli chodzi poprawki w mniejszych aktualizacjach systemu mobilnego Apple’a, takich jak iOS 7.1.2 warto przyjrzeć się pięciu różnym obszarom: działaniu aplikacji, żywotności baterii (czyli jak długo nasze urządzenie będzie działało po jednym pełnym naładowaniu), czy występują jakieś błędy lub zacinanie się systemu, wydajność Wi-Fi i Bluetootha, oraz ogólną szybkość działania. Poniżej znajdziecie spostrzeżenia na temat powyższych obszarów o spędzeniu tygodnia z aktualizacją iOS-a 7.1.2.

APLIKACJE

Przez cały tydzień, uruchamiałem przeróżne aplikacje do testów jak i te które używam na co dzień. Zdaję sobie sprawę, że wnioski mogą się różnić się od siebie, więc skupię się na kilku aplikacjach, które są popularne wśród użytkowników iPhone’a.

Facebook, Spotify, Soundcloud, Twitter, Instagram, Dark Sky, Weather Channel, Google SHangouts i Google Chrome działają dobrze po aktualizacji do iOS 7.1.2. Co do innych aplikacji, których używam, nie natknąłem się na jakiekolwiek spowolnienie lub jakichkolwiek błędy w działaniu od  momentu instalacji aktualizacji. Wszystko wydaje się działać całkiem nieźle i mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.

ŻYWOTNOŚĆ BATERII

Jednym słowem: bez zmian. W sieci można jednak napotkać na narzekania użytkowników związane z zużyciem baterii, ale szczerze mówiąc, nie są one tak głośne i częste, jak w przeszłości. Mam wrażenie, że iOS 7.1.2 jest stabilny dla większości użytkowników telefonów iPhone oraz iPada.

Nawet teraz, w dwa lata po pierwszym uruchomieniu mojego iPhone’a nadal jestem w stanie korzystać niezbyt intensywnie przez dzień lub dwa z mojego iPhone’a 5 na jednym pełnym ładowaniu podczas, gdy mam włączone 4G LTE i Wi-Fi. To imponujące i jest to jeden z powodów, dla którego rozważę zakup iPhone’a 6 jako mojego następnego smartfona.

Zobacz także: 

BŁĘDY

Zazwyczaj błędy ujawnią się w tydzień po wydaniu aktualizacji iOS-a. Więc jest to dobry znak, że użytkownicy nie doświadczają żadnych istotnych błędów od zainstalowania aktualizacji iOS 7.1.2

W sieci można przeczytać o nieznanym błędzie, z powodu którego użytkownicy nie otrzymywali wszystkich wiadomości iMessage. Na przykład, niektórzy nie otrzymują niektórych wątków z wiadomości grupowych na iPhone’a, gdy odczytają je na Macu. Wiadomości pojawiły się dopiero, gdy wykonano restart telefonu.

Nie jest to jednak nagminny przypadek i czas pokaże, czy będzie to szerszy problem. Wyłączenie i ponowne włączenie wiadomości iMessage naprawia ten problem.

Kolejny błąd związany jest z Kalendarzem. Osoba, która mieszka na Litwie, zauważyła coś dziwnego w Kalendarzu na iOS-ie 7.1.2. Po ustawieniu odpowiedniego obszaru na iPhone’ie 5s lub iPadzie, aplikacja kalendarza na obu urządzeniach wyświetla złe święta regionalne. Zamiast widzieć wakacje w swoim regionie na 2014 rok, pojawiają się święta w Meksyku, Hong Kongu i Kanadzie. Święta dla regionu Polski w ogóle się nie pojawiają. Nie wiem nawet, czy kiedykolwiek się pojawiały. Użytkownik, który zauważył błąd, poinformował o tym Apple’a i umieścił film na YouTubie, który możecie obejrzeć poniżej. Tymczasem Apple odpowiedziało na jego e-mail, stwierdzając, że jest to problem związany z aplikacją Kalendarz i zostanie on rozwiązany w następnej aktualizacji (ciekawe, czy w iOS 7.1.3, czy już w iOS-ie 8), nie ma więc powodów do paniki. Zobaczymy, czy pojawią się w końcu święta dla Polski?

ŁĄCZNOŚĆ

Działanie Bluetootha pod iOS 7.1.2 jest nadal takie samo. Jestem w stanie połączyć iPhone’a 5 z moimi głośnikami przez Bluetootha bez żadnych problemów. Prędkość sieci 4G LTE w Warszawi i mojego Wi-Fi działa stabilne i nie zauważyłem spadku szybkości czy niezawodności.

PRĘDKOŚĆ

System iOS 7.1.2 jest nadal bardzo szybki i działa płynnie. Aplikacje otwierają się natychmiast po uruchomieniu, przewijanie ekranów jest nadal szybkie i nie widziałem żadnych losowych opóźnień. Po aktualizacji do iOS-a 7.1, zauważyłem, że iPhone 5 odżył i był jak nowy. To samo wrażenie ma się po aktualizacji do iOS-a 7.1.2.

iPhone 5 - aktualizacja systemu mobilnego

CZY NALEŻY ZAINSTALOWAĆ iOS 7.1.2? – PODSUMOWANIE

Sądzę, że dla samej poprawki kwestii związanych z szyfrowaniem warto zainstalować najnowszą aktualizację systemu Apple’a – iOS 7.1.2. Niektóre problemy z systemem iOS 7.1.2, o których wspominają użytkownicy na forach są tak małe i odizolowane, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia u Was jest bardzo małe. Oczywiście, ostateczna decyzja należy do Was, ale nie widzę żadnego powodu, aby pominąć tę aktualizację dla iPhone’a 5.

Jeśli masz wątpliwości możesz poczekać, choć może to trochę potrwać. Nie sądzę, aby pojawiła się wersja systemu iOS 7.1.3, a kolejną aktualizacją dla iPhone’a 5 może być dopiero aktualizacja do systemu iOS 8 już tej jesieni (Zobacz: iOS 8 – co nowego? (lista zmian) oraz TOP 20 funkcji w systemie iOS 8 [wideo].

źródło: GottaBeMobile