iOS 8 – co nowego? (lista zmian)

Apple zaprezentowało nową odsłonę swojego systemu mobilnego iOS 8. Zobaczcie co sprawia, że ​​iOS 8 jest najbardziej zaawansowanym systemem mobilnym na świecie – lista zmian.

iOS 8

Aktualizacja, zobacz: iOS 8 dostępny już do pobrania – lista zmian!

Na dzisiejszym Keynote WWDC 2014 w Moscone Center w San Francisco, Apple oficjalnie zapowiedziało wydanie systemu iOS 8 – następnej wersji swojego mobilnego systemu operacyjnego dla iPhone’a, iPada i iPoda touch.

Apple już dzisiaj udostępniło pierwszą betę systemu iOS 8 dla deweloperów.

Najnowszy iOS będzie dostępny już tej jesienie dla wszystkich, którzy posiadają następujące urządzenia Apple’a:

Urządzenia, dla których będzie dostępny iOS 8

 • iPhone 4s
 • iPhone 5
 • iPhone 5s
 • iPhone 5c
 • iPod touch 5. generacji
 • iPad z wyświetlaczem retina
 • iPad Air
 • iPad mini
 • iPad mini z wyświetlaczem Retina

Oficjalna lista urządzeń zgodnych z systemem iOS 8 (czyli na jakich urządzeniach Apple’a będzie można zainstalować nowy system)

Oficjalna lista urządzeń zgodnych z systemem iOS 8

Oto główne funkcje systemu iOS 8, o których wspomniano na dzisiejszej konferencji

Interaktywne powiadomienia

Element, który już od dawna jest na liście życzeń wielu użytkowników iOS-a, jest teraz rzeczywistością. iOS 8 dodaje wsparcie dla interaktywnych powiadomień. Teraz będzie można odpowiedzieć lub podjąć działania bezpośrednio z centrum powiadomień. Aplikacje dla zaktualizowanego iOS-a 8 będą mogły również korzystać z interaktywnych powiadomień.

interaktywne powiadomienia w iOS 8

Przełączanie się między ostatnio używanymi Kontaktami

Apple wykorzystało pustą przestrzeń przy przełączaniu aplikacji, dodając kontakty nad otwartymi aplikacjami w postaci okrągłych awatarów.

skróty kontaktów

Spotlight (Wyszukiwanie)

Spotlight stał się dużo bardziej inteligentny w iOS 8. Można po prostu wpisać swoje pytania, a Spotlight automatycznie rozpozna, czego szukasz i pokaże najbardziej dopasowane wyniki. Na przykład wyszukiwanie filmów pokaże znajdujące się w pobliżu teatry i wyniki iTunesa, pytanie dotyczące miejsca pokaże Wikipedię, mapy i inne wyniki wyszukiwania.

Spotlight iOS 8

QuickType

W iOS-ie od dawna brakowało lepszej, nowocześniejszej klawiatury, odpowiedzią Apple’a jest QuickType – bardziej inteligentny i szybszy sposób pisania na iPhone’ie. Podobnie jak w wielu innych klawiaturach na Androida, QuickType oferuje funkcję uzupełniania w trakcie pisania, uczenia się podczas wpisywania. Niestety klawiatura QuickType w iOS 8 nie posiada funkcji pisania gestami. Uzupełnianie dostępne jest na razie tylko w 14 krajach.

Więcej o QuickType znajdziecie na stronach: apple.com/ios/ios8/quicktype/

kraje dla których będzie dostępne podpowiadanie w QuickType

Lepsze Wiadomości

Wiadomości były najczęściej wykorzystywaną aplikacja na iOS-ie, i dlatego otrzymała szereg nowych funkcji w iOS 8:

 • Wiadomości Grupowe: wątki mogą mieć wreszcie własne nazwy, można dodać lub usunąć ludzi z wątków, a także wyciszyć powiadomienia w rozmowach grupowych (Do Not Disturb – Nie Przeszkadzać).
 • Udostępnianie lokalizacji: aplikacja Wiadomości w iOS 8 pozwoli udostępniać swoją lokalizację przyjaciołom w wątku rozmowy. Można udostępniać swoją lokalizację na ograniczony lub nieokreślony czas.
 • Dotknij aby mówić: aplikacja Wiadomości dodaje inne popularny funkcji w aplikacji, np. Dotknij, aby mówić. Można tworzyć pliki audio lub wideo za jednym dotknięciem i wysłać je do znajomych lub rodziny poprzez wiadomości.
 • Łatwiejsze przeglądanie obrazów i zdjęć wysłanych do danego kontaktu – teraz wszystkie wysłane w danym wątku zdjęcia można przeglądać w jednym miejscu.

Wiecej o wiadomościach w iOS 8 przeczytacie na stronach: apple.com/ios/ios8/messages

Aplikacja wiadomości w iOS 8

iCloud Drive

Usługa iCloud firmy Apple została rozszerzona o nową funkcję o nazwie iCloud Drive (Dysk iCloud), który bedzie konkurował z Dropboxem, OneDrive, Google Drive itp. iCloud Drive, podobnie jak Dropbox, jest głównym miejscem gdzie będzie można umieścić pliki, które zostaną zsynchronizowane z naszymi urządzeniami Mac i iOS.

Aby uzyskać więcej informacji wejdź na stronę: apple.com/ios/ios8/icloud-drive/

iCloudDrive w iOS 8

Zdrowie (Health)

Apple zaprezentowała nową aplikację Zdrowie (Health) i platformę HealthKit, aby centralnie trzymać wszystkie dane dotyczące zdrowia i sprawności fizycznej. Apple współpracuje z wieloma placówkami służby zdrowia, które mogą mieć dostęp do aplikacji i mogą dodawać dane z badań profilaktycznych. Więcej informacji na temat aplikacji Zdrowie i HealthKit znajdziecie tutaj: apple.com/ios/ios8/health/

Health Zdrowie iOS 8

Komunikacja między aplikacjami

Komunikacja między aplikacjami jest kolejną funkcją, która od dawna jest na liście życzeń. W iOS 8 aplikacje firm trzecich będą mogły wykorzystywać rozszerzenia systemu do oferowania usług w innych aplikacjach.

Siri

Szeroki wybór nowych funkcji w Siri:

 • funkcja sterowania głosem „Hej, Siri”
 • rozpoznawanie utworów w Shazam
 • możliwość robienia zakupów w iTunes
 • rozpoznawanie głosowe
 • wsparcie dla 22 nowych języków – nie wiemy, czy polski znajduje się na liście

Klawiatury innych firm

Wraz z nową klawiaturę QuickType, Apple pozwoliło programistom na rozwijanie własnych klawiatur dla urządzeń z iOS 8.

Widgety (widżety)

W iOS 8, aplikacje firm trzecich mogą posiadać własne widżety, które bedzie można dodać do Centrum powiadomień lub Safari. Apple pokazało przykład widżetu firmy eBay, który pokazuje nowe produkty w Centrum powiadomień.

Synchronizacja urządzeń Apple’a

Nowy iOS 8 oraz system OS X Yosemite pozwalają na niesamowite połączenie i synchronizację urządzeń Apple’a. Teraz zaczynając coś pisać na iPhone’ie, będzie można dokończyć na innym urządzeniu, np. na Macu lub iPadzie. Świetną sprawą jest również pisanie i odbieranie połączeń telefonicznych oraz zwykłych SMS-ów na innych urządzeniach. Od teraz będzie można rozmawiać przez komputer, korzystając z naszego numeru telefonu, nawet bez potrzeby szukania telefonu.

Więcej o nowej funkcji Kontynuacja na: apple.com/ios/ios8/continuity/

Synchronizacja urządzeń Apple'a

Dzielenie się z rodziną (Family Sharing)

Teraz będzie można współdzielić wszystkie treści z sześcioma osobami z rodziny, dzięki funkcji family Sharing w OS 8. Będzie można dzielić wzajemnie zakupy z iTunes, iBooks, App Store’a i innych. Zawsze, gdy jedna osoba kupuje nowy utwór, film lub aplikację, każdy z rodziny będzie mógł pobrać zakup na swoje urządzenia. To samo dotyczy kalendarzy, listy zadań, lokalizacji i innych funkcji. Koniec z karteczkami na lodówce. Warunkiem jest podpięcie wspólnej karty kredytowej pod Apple ID.

Więcej o nowej funkcji znajdziecie na stronach: apple.com/ios/ios8/family-sharing/

Family Sharing w iOS 8 (dzielenie się z rodziną)

Rozwiązania dla biznesu

iPhone i iPad są coraz częściej wybierane są jako podstawowe urządzenia do pracy w wielu firmach na świecie. W iOS 8 zwiększono jeszcze bardziej bezpieczeństwo, wydajności i funkcje zarządzania urządzeniami.

Wiecej na ten temat znajdziecie pod adresem: apple.com/ios/ios8/enterprise/

Rozwiązania dla biznesu w iOS 8

To nie wszystkie nowości związane z nowym systemem mobilnym Apple’a. System ma być dostępny dla wszytskich już jesienią tego roku. Więcej informacji na temat iOS 8 znajdziecie na oficjalnych stronach Apple’a: apple.com/ios/ios8/.