Going. czyli kultura w Twoim mieście

Aplikacja Going. to propozycje wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, które odbędą się w najbliższych dniach, z możliwością zakupu biletów w kilku prostych krokach.

Going.

Długo czekałem na taką właśnie aplikację i wreszcie jest. Going. (tak z kropką!) to rodzima produkcja. Obecnie z aplikacji mogą korzystać zarówno mieszkańcy jak i odwiedzający stolicę. Wkrótce oprócz Warszawy mają dołączyć kolejne miasta.

Jak pisze twórca aplikacji: Going. to aplikacja do spontanicznego poznawania wydarzeń kulturalnych i kupowania wejściówek. I rzeczywiście tak jest. W aplikacji możecie znaleźć wydarzenia kulturalne, które niedługo odbędą się w naszym mieście. Zarówno bezpłatne jak i te, na które trzeba kupić bilet – ale to nie problem, bo można to zrobić bezpośrednio przez aplikację, bez konieczności drukowania biletu. W asortymencie znajdziemy między innymi koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe w kinach studyjnych, wystawy, warsztaty i wiele innymi wydarzeń kulturalnych.

O aplikacji Going.

Aplikacja Going. jest bardzo intuicyjna i prosta. Interfejs został dostosowany do płaskiego iOS 7, czy kafelkowego Windowsa. Po otworzeniu aplikacji od razu możemy przeglądać aktualne wydarzenia, a dzięki integracji z Facebookiem szybko możemy się zalogować i zgarnąć wejściówkę „last minute” na np. interesujący nas seans filmowy lub koncert. Jeśli chcielibyśmy kupić bilet (rzeczywiście w atrakcyjnej cenie) wystarczy zalogować się w systemie MasterCard® Mobile i możemy zapłacić dowolną kartą płatniczą. W czterech szybkich krokach możemy mieć bilet na swoim telefonie. Ogromną zaletą jest, to, że organizatorzy wydarzeń honorują QR kody z aplikacji Going. i nie ma potrzeby drukowania biletu.

Jeśli siedzicie ze znajomymi w piątkowy wieczór i macie dość ciasnej knajpy – odpalacie aplikację Going. i od razu możecie zarezerwować i kupić bilet dla całej paczki za jednym zamachem. Według mnie genialna alternatywa jeśli długo myślicie co ciekawego zrobić dzisiaj wieczorem!

Going.Going.

Przetestowałem aplikację bardzo dokładnie, ale pomimo usilnych starań nie zauważyłem żadnych znaczących minusów, o których mógłbym tutaj napisać.

Appkę możecie pobrać za darmo na wszystkie najpopularniejsze systemy mobilne, klikając na poniższe linki, lub rezerwować wejściówki przez tradycyjną przeglądarkę na komputerze:

Zachęcam do przeczytania rozmowy z Maćkiem, który przybliżył ideę stworzenia takiego narzędzia oraz samą aplikację.

Wywiad z Maćkiem Gastołem twórcą aplikacji Going.

[Łukasz Majchrzyk] Dlaczego powstała aplikacja Going.?[Maciek Gastoł] Zawsze interesowała nas kultura, szczególnie ta bardziej niezależna. Często jednak organizatorzy wydarzeń tego typu nie dysponują wystarczającymi środkami na promocję. Zalążek idei Going. zrodził się gdzieś w podczas doskonałego koncertu, którego byłem świadkiem wraz z… 10 innymi osobami. 

Tak zaczęliśmy myśleć nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby organizatorom wydarzeń przebić się przez natłok informacji, a użytkownikom dowiedzieć się o tym co ciekawego mogą zrobić na mieście.

Trochę też sami potrzebowaliśmy takiego narzędzia.


[ŁM] Do kogo skierowane jest Going.? Kto może korzystać z aplikacji?[MG] Korzystać może każdy. Najbardziej zależy nam na osobach mało aktywnych w przestrzeni kultury, nieświadomych potencjału miasta w którym żyją. A potencjał jest naprawdę ogromny. 

Przypomina mi się historia, którą opowiedział mi znajomy promotor niezależnej muzyki elektronicznej. Sprowadził kiedyś gwiazdę z Nowego Jorku, które nie mogła się nadziwić liczbie wydarzeń w Warszawie, porównując ją do Nowego Jorku. 

Oczywiście więcej tu kurtuazji niż prawdy, ale dzieje się bardzo dużo, tylko ciężko do tego trafić.

Zależy nam również bardzo na osobach przyjezdnych – zarówno gościach z zagranicy jak i np. osobach wyjeżdżającym w delegacje. Nawet jeżeli jesteśmy mocno obecni w środowisku kulturalnym, to najczęściej zamyka się ono do naszego rodzimego miasta. Dotarcie do informacji w innym mieście to koszmar. 

Tak jak i koszmarem jest zorientowanie się w ofercie kulturalne w obcym kraju. Dlatego Going. jest również dostępny w angielskiej wersji językowej, tak aby naszym zagranicznym gościom ułatwić dostęp do najciekawszej polskiej kultury.
[ŁM] Dlaczego warto korzystać z Going.? Jakie są korzyści zakupu wejściówki przez Waszą appkę w porównaniu do zakupu biletu przez internetowe serwisy eventowe?[MG] Nasza aplikacja skupia się na treści. Bardzo precyzyjnie dobranej przez nas, ale i dostosowanej do preferencji użytkownika. Zaprojektowaliśmy algorytm behawioralny, który układa listę wydarzeń zgodnie z naszymi poprzednimi wyborami. 

Podstawowa różnica, między Going. a internetowymi serwisami eventowymi to horyzont czasowy. Pokazujemy wydarzenia z dzisiaj, jutra, ewentualnie później. Nie ma możliwości wyboru dnia, ani wyszukiwania po nazwie. Nie celujemy w drogie wydarzenia, które planuje się z dużym wyprzedzeniem – to co oferujemy jest tu i teraz – w okolicy miejsca, w którym właśnie jestem.

No i dodatkowo jest to wygodne. Bilet możesz kupić nawet w czterech kliknięciach nawet na kwadrans przed startem i nic nie musisz drukować, tylko pokazujesz telefon przy wejściu.


[ŁM] Skąd wzięła się nazwa aplikacji, co oznacza?[MG] Nazwę zawdzięczamy obiecującej reżyserce teatralnej, Anice Idczak. Na starcie roboczo nazwaliśmy projekt „Robimy coś dzisiaj?”, jako odzwierciedlenie prawdziwej potrzeby konsumenckiej. Z wielu powodów zrezygnowaliśmy z tej nazwy – najbardziej prozaiczny – nijak nie da się tego upchnąć pod małą ikonką w telefonie :)

Poszukując nazwy, chcieliśmy być najbliżej tej pierwotnej idei, ale też skupialiśmy się na dźwięczności różnych fraz, tak aby dźwięk, który wydajemy stał się synonimem spontanicznego poznawania wydarzeń. Tak, Anika wpadła na Going. i od razu zapałaliśmy do tej nazwy miłością. 


[ŁM] W aplikacji dostępne są obecnie tylko wydarzenia odbywające się w Warszawie. Czy planujecie dodać kolejne miasta?

[MG] Docelowo chcemy, aby w aplikacji znalazły się wszystkie główne ośrodki kulturalne w kraju. Marzy nam się sytuacja, gdy niezależnie do którego miasta się udamy, aplikacja sama dobierze najciekawsze wydarzenia w okolicy. 

To wymaga czasu. W następnej kolejności planujemy dodać Kraków, Śląsk i Trójmiasto.


[ŁM] Z jakimi partnerami współpracujecie i jak inni mogą dołączyć do Going.?[MG] Zależy nam na pełnej symbiozie w obrębie kultury – którą my nazywamy – kulturą wysokiej jakości. Dlatego naszymi partnerami są Teatry, Kina Studyjne, Galerie z nakierowaniem na sztukę współczesną, organizatorzy koncertów. Zależy nam też mocno na Warsztatach i Spotkaniach – te zazwyczaj mają najmniejszą moc przebicia, odwrotnie proporcjonalnie do ich wartości.

Chętnie porozmawiamy z każdym, ale skupiamy się na jakości. Moderujemy każde wydarzenie dodawane przez naszych obecnych partnerów, tak aby utrzymać ten klucz.


[ŁM] Wiele osób obawia się o swoją prywatność, szczególnie jeśli chodzi o finanse. Czy korzystanie z aplikacji jest bezpieczne? [MG] Wdrożyliśmy w aplikacji wszelkie normy bezpieczeństwa sugerowane przez PCI SSC – organizację, czuwającą nad bezpieczeństwem transakcji. Dodatkowo, współpracujemy z firmami uPaid i eCard pod parasolowym projektem MasterCard Mobile, które są dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa. 

W aplikacji nie przechowujemy, żadnych danych kartowych, a w celu weryfikacji tożsamości wysyłamy SMS – tak samo jak w systemach bankowych. Korzystanie z aplikacji jest więc w pełni bezpieczne
.

[ŁM] Zachęć proszę krótko czytelników serwisu mobiRANK.pl do korzystania z aplikacji Going.?

 Dla mnie genialny pomysł i już zakupiłem swój bilet :)

[MG] Going. to aplikacja, która podsuwa pomysły. Przyda Wam się, gdy obejrzycie już wszystkie seriale, a w telewizji będzie leciał po raz kolejny Gladiator. Going. to miniwejście w pasjonujący świat kultury, kreatywności, spontaniczności i funu.

[ŁM] Dzięki Maćku za rozmowę, gratuluję pomysłu i życzę sukcesu nie tylko w Warszawie, Szczecinie czy Krakowie, ale też Berlinie, Londynie i Paryżu!

Trzymam kciuki i polecam wszystkim mieszkającym w Warszawie, lub będącym tutaj przejazdem – według mnie to świetny pomysł na apkę pomagającą zorganizować ciekawie wolny czas!

Więcej przeczytacie na oficjalne stronie aplikacji: goingapp.pl