Botanicula – kolejna świetna indie game na iPada

Botanicula od Amanita Design to wypełniona humorem gra przygodowa z wciągającą fabułą, genialną muzyką i grafiką.

Botanicula

Fani gier logicznych prawdopodobnie pamiętają wspaniały i dziwaczny świat Machinarium czy Samorosta. Amanita Design powraca z kolejnym kultowym już i niesamowitym tytułem indie games na iPada typu „wskaż i kliknij”. W Botanicula świat jest bardziej naturalny, świat gry to tajemnicze drzewo, stworki i rośliny. Tajemnicze pająki terroryzują mieszkańców spokojnej społeczności drzewa. Botanicula przedstawia przygody piątki botanicznych stworków o imionach Mr. Lantern, Mr. Twig, Mr. Poppy Head, Mr. Feather oraz Mrs. Mushroom, którzy próbują ocalić ostatnie ziarno ich ojczystego drzewa przed złymi pasożytniczymi stworami atakującymi ich dom.

Zobacz także: Zestawienie niezwykłych Indie Games na smartfony i tablety

O grze Botanicula

Co jest typowe dla Amanita Design, gra jest wypełniona szczegółowymi, twórczych przejawami sztuki. Gracze wyruszają w przygodę do świata fantasy, pomocą pięcioma leśnymi stworzeniami. Grupa składa się z listka niby-makówki, grzyba, gałązki i piórka, którzy mają za zadanie pomóc swoim współmieszkańcom uratować drzewo, znajdując między innymi różne brakujące elementy.

Gra składa się z siedmiu aktów, w każdym mamy inny cel do zdobycia. Na przykład w „The Five Keys”, musimy znaleźć pięć brakujących kluczy, aby odblokować specjalny pokój. Klucze poukrywane są w róznych miejscach na drzewie, pod skałami lub liśćmi. Czasem znalezione przedmioty należy połączyć z jednym z naszych bohaterów, aby odblokować i zastosować specjalne właściwości we odpowiednim miejscu.

Muzyka nadaje idealny nastrój grze, która obfituje w abstrakcyjne wręcz baśniowe obrazy, które ułatwiają zanurzyć się w tę fantastyczną grę-opowieść. Żadna z istot nie mówi ludzkim językiem. Mówią w Mumbles a ich słowa są tłumaczone poprzez wizualizacje.

Botanicula

Rozgrywka

Celem gry jest powstrzymanie pająków przed odessaniem kolorów z tego świata. W grze Botanicula pająki wysysają kolor z liści, gałęzi i wszystkiego w co mogą zatopić swoje zęby. Gracze wyruszają w przygodę, aby uratować ostatnie nasienie drzewa – które jest ich domem.

Nawigacja jest dziecinnie prosta, wystarczy dotknąć miejsca na ekranie, aby grupa stworków przeszła do wskazanego miejsca. Każdy ekran ma zwykle co najmniej dwa, często więcej możliwych kierunków ruchu dla grupy leśnych stworków, które poruszają się najczęściej wzdłuż gałęzi. Należy eksperymentować i próbować poruszać się w każde miejsce. Ważne jest, aby zatrzymać się na ekranie i zbadać każdy jego element. Pomimo, że czasem może nam się wydawać, że na danym ekranie nie ma nic ciekawego, warto tapnąć na liścia, a nuż pojawi się cos zaskakującego?  Czasami trzeba wchodzić w interakcje z postaciami więcej niż jeden raz, aby uzyskać to, czego potrzebujemy. Na przykład, w jednej scenie grupa spotyka kraba zatrzaskiwania. Musimy go dotknąć, aby go obudzić, a on zacznie nas ścigać. Musimy wrócić i musi nas ponownie ścignąć, abyśmy go mogli zrzucić zgałęzi i wejść do kolejnego aktu. Często sekwencja pewnych działań ma wpływ na przejście do kolejnego poziomu.

Jak widać, gra pełna jest skomplikowanych i wieloaspektowych zagadek. Nie można myśleć liniowo w tym świecie. Wszystko, co przyjmiemy za prawdziwe w Botanicula może być zupełnie do góry nogami.

Muszę przyznać, że sam miałem kłopot z niektórymi zagadkami i musiałem wyszperać w internecie instrukcję, aby zebrac kilka wskazówek. Ponieważ gra jest dostępna na PC i Maca już od 2 lat, istnieje szereg pomocnych solucji, które znajdziecie na YouTube’ie. Nie polecam z ich korzystania, jeśli nie jesteście całkowicie uziemieni w świecie Botaniculi, ponieważ popsujecie sobie świetną zabawę w odkrywaniu nowych rzeczy w grze.

Zalety

Amanita Design to gwarancja dopracowanej i nieprzeciętnej grafiki, z której słyną wszystkie produkcje tego niezależnego studia. Dbałość o szczegóły sprawia, że efekty wizualne są dopracowane w każdej scenie. Zagadki są na tyle skomplikowane, aby naprawdę zmusić nas do intensywnego wymyślenia, co trzeba zrobić, aby przejść dalej.

Wady

Brakuje systemu podpowiedzi, może twórcy mogliby dodać trochę wskazówek w ważnych miejscach, w których utkniemy na dobre pół godziny.

Botanicula – Pre-release Trailer

Cena

Botanicula kosztuje 4,46 euro, ale ta gra jest warta swojej ceny. Będziecie zadowoleni z wielu godzin dobrej zabawy w klimatycznym świecie botanicznych stworzeń i roślin. Wartość powtórki nie jest szczególnie wielka, ponieważ nie można wrócić i grać w poszczególne akty po ich ukończeniu. Jednakże istnieją setki osiągnięć do odblokowania, w tym odkrywanie nowych stworzeń! Tak więc, kiedy już zakończycie grę, możecie wrócić spróbować ponownie. Bardzo możliwe, że po drodze odkryjecie coś, czego wcześniej nie spotkaliście.

Podsumowanie

Fani zagadek i gier logicznych połączonych z niesamowitą przygodą na pewno zakochają się w tym tytule. Genialna grafika, skomplikowane zagadki i interesująca fabuła z dobrą muzyką. Gorąco polecam dla fanów gatunku.

Z urządzeń mobilnych, Botanicula dostępna jest na razie tylko na iPada. Możecie ją pobrać z App Store’a klikając tutaj.

Podobne gry

Machinarium jest grą, która wyszła również spod rąk studia Amanita Design, ale znajdziecie w niej więcej skomplikowanej mechaniki i przygód. Więcej ciekawych gier tego typu na iPada, możecie znaleźć w naszym wcześniejszym wpisie: Zestawienie niezwykłych Indie Games na smartfony i tablety

źródło: iDownloadBlog