Kto kupuje przez urządzenia mobilne, a kto ogląda?

Już 1,4 mln Polaków przynajmniej raz w życiu zrobiło zakupy za pomocą urządzenia mobilnego. Taki sposób kupowania cieszy się znaczną popularnością na Zachodzie.

W USA urządzenia mobilne wykorzystują w tym celu najczęściej osoby w wieku 25-34 lata. Przez smartfony kupuje 81 proc. z nich, a przez tablety aż 88 proc. osób tej grupy wiekowej. Najpopularniejszą kategorią produktów sprzedawanych w kanale mobilnym są multimedia, a tuż za nimi ubrania. Według badania przeprowadzonego przez Sociomantic Labs, w USA już 66 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat, korzystających ze smartfonów lub tabletów, używa kilku urządzeń do robienia zakupów. Z podobną częstotliwością (63 proc.) kupują za pomocą smartfonów i tabletów osoby w wieku 18-24 lata. Najmniej aktywni są natomiast użytkownicy powyżej 65 roku życia, jednak i oni dostrzegają zalety mobilnych technologii.

Użytkownicy wykorzystujący urządzenia mobilne do robienia zakupów
Użytkownicy wykorzystujący urządzenia mobilne do robienia zakupów

Młodsi kupują, starsi raczej oglądają

Osoby młode, czyli w wieku 25-34 lata, to zdecydowanie najaktywniejsza zakupowo grupa wśród użytkowników smartfonów. To oni najczęściej szukają za ich pomocą produktów – 93 proc. oraz przeglądają strony sklepów internetowych – 82 proc. Są też grupą, która najczęściej dokonuje zakupu – 81 proc.

W przypadku tabletów widoczna jest większa dywersyfikacja grup wiekowych. Prawdopodobnie dlatego, że posiadają one zdecydowanie większe ekrany, co znacząco ułatwia robienie zakupów. Przykładowo najczęściej za ich pomocą szukają produktów osoby młodsze (18 – 24 lata) – 88 proc, a strony e-sklepów przeglądają raczej klienci w średnim wieku – 86 proc. – mówi Maciej Wyszyński z Sociomantic Labs.

Najczęściej jednak zakupu dokonują klienci w wieku od 25 do 34 lat – 88 proc. Co ciekawe, u osób starszych, czyli tych powyżej 65 roku życia, można zaobserwować największą różnicę procentową między oglądającymi, a kupującymi, która wynosi aż 25 punktów procentowych.

Tablet do zadań specjalnych

Urządzenia mobilne wykorzystywane do wyszukiwania informacji o produktach
Urządzenia mobilne wykorzystywane do wyszukiwania informacji o produktach

Warto zwrócić uwagę na urządzenia z jakich korzystają internauci podczas robienia wirtualnych zakupów. W przypadku szybkiego wyszukiwania ofert najlepiej sprawdza się smartfon, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników. Jednak wraz z wiekiem, widać tendencję do częstszego korzystania z tabletów. W przypadku, gdy internauta chce znaleźć więcej szczegółowych informacji na temat interesującego go produktu, przewagę mają właśnie tablety. Bez względu na wiek, użytkownicy korzystają z nich częściej niż ze smartfonów.

Co najczęściej kupują użytkownicy mobilni?

Urządzenia mobilne wykorzystywane do kupowania produktów
Urządzenia mobilne wykorzystywane do kupowania produktów

Najpopularniejsza kategoria produktów kupowanych za pomocą urządzeń mobilnych to multimedia. Wybiera je odpowiednio 57 proc. użytkowników tabletów i 46 proc. właścicieli smartfonów. – Ich popularność nie jest zaskoczeniem, gdyż dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez twórców mobilnych systemów operacyjnych, są one zdecydowanie najłatwiejsze do kupienia. Aplikacje, gry, e-booki czy książki można ściągnąć nawet w ciągu kilkunastu sekund, z pominięciem skomplikowanych procedur płatniczych – dodaje Maciej Wyszyński z Sociomantic Labs. Kolejną kategorią, pod względem popularności, są ubrania. Wybiera ją 30 proc. użytkowników smartfonów i 40 proc. właścicieli tabletów.
Zakupowa rewolucja mobilna na dobre zagościła w USA i Europie Zachodniej. Tamtejsi użytkownicy mobilni już bez większych oporów kupują za pomocą smartfonów oraz tabletów. Teraz przyszła kolej na Polskę, zwłaszcza że potencjał naszego kraju w tym zakresie ciągle rośnie. Tylko w ubiegłym roku, Polacy kupili ponad 6,7 mln urządzeń mobilnych, według IDC Polska.

Infografika „Moc małych ekranów”

Infografika: Moc małych ekranów
Infografika: Moc małych ekranów [źródło: Sociomantic Labs]

źródło: Sociomantic Labs Polska