Ile kosztuje zrobienie aplikacji mobilnej?

Serwis Yeeply stworzył narzędzie, które pomaga zrozumieć, co wpływa na koszt, oraz wylicza ile może kosztować określona aplikacja mobilna.

Ile kosztuje zrobienie aplikacji mobilnej

Zanim otrzymamy odpowiedź na pytanie ile kosztuje zrobienie aplikacji mobilnej, trzeba zadać sobie pytanie jakiego rodzaju ma być to aplikacja, komu ma służyć, jak bardzo skomplikowana, na jakie urządzenia i wiele innych. Przez ostatnie lata rynek aplikacji mobilnych rozrósł się w niebywałym tempie. Jednak, istnieje jeszcze wiele nieznanych aspektów tego rynku. Najczęstszym pytaniem wśród klientów jest poznanie ceny za zrobienie aplikacji mobilnej, zwłaszcza wśród tych, którzy nie mieli nigdy do czynienia z rozwojem, czy tworzeniem aplikacji.

Można powiedzieć, że tak naprawdę to nasze doświadczenia z tego typu technologiami ilustrują ile właściwie wiemy na temat aplikacji mobilnych.

Co wpływa na koszt aplikacji mobilnej?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na cenę aplikacji mobilnej. Cechy aplikacji bezpośrednio wpływają na jej cenę. Za dewelopment aplikacji mobilnej płacimy w zależności od funkcjonalności, skomplikowania i platform na jakie ma być dostępna. Dlatego też koszty mogą się często znacząco od siebie różnić. Istotne jest również, aby klient i deweloper przygotowujący aplikację mieli na samym początku jasność co do postawionych celów aplikacji, aby cały proces przebiegał sprawnie.

Aby zrozumieć koszty aplikacji mobilnych ważne jest określenie platform, na których aplikacja będzie rozwijana. Opracowanie natywnej aplikacji mobilnej zawsze będzie droższe niż stworzenie aplikacji WWW lub jej hybrydy. Należy pamiętać, że im większa liczba platform (mobilnych systemów operacyjnych, „must have” to iOS i Android), na których ma być dostępna nasza aplikacja, tym wyższa ceny jaką będzie trzeba będzie zapłacić za rozwój. Istnienie kilku odrębnych mobilnych systemów operacyjnych, zmusza twórców do uwzględnienia ich przy tworzeniu aplikacji. W ramach jednej platformy istnieje wiele urządzeń, które mają różne funkcje lub wersje systemu operacyjnego (patrz: fragmentacja Androida), czy rozdzielczości ekranów. Także aplikacje na iOS muszą uwzględniać chociażby wielkości ekranów iPhone’a 4s i iPhone’a 5s.

Estymowany koszt aplikacji mobilnej
Estymowany koszt aplikacji mobilnej

Ile kosztuje zrobienie aplikacji mobilnej

(Uwaga: ceny europejskie!)

Stworzenie aplikacji mobilnej powinno obejmować wszystkie koszty, także te związane z marketingiem i promocją oraz wydatkami administracyjnymi i obsługi technicznej.
Jeśli nadal masz wątpliwości, jak oszacować koszty aplikacji mobilnej, pomimo wszystkich tych czynników, blogi technologiczne i agencje interaktywne prezentują orientacyjne kwoty, które są dostosowane do różnego rodzaju aplikacji.

Poniżej europejskie dane rynkowe, przedstawiające przykładowe koszty przygotowania aplikacji mobilnych:

  • między 1 500 i 5 000 euro – prosta aplikacja, która może być zaprojektowana dla konkretnej firmy prowadzącej okresową kampanię. Czas przygotowania takiej aplikacji jest bardzo krótki,
  • między 5 000 a 35 000 euro – aplikacja z bazą danych, zainstalowaną na zewnętrznym serwerze, z dodatkowymi API i usługami internetowymi,
  • między 2 000 i 35 000 euro można stworzyć konkretne aplikacje sprzętowe, na przykład aplikacje fotograficzne,
  • miedzy 5 000 i 100 000 euro – aplikacja, która przeznaczona jest do rozwiązania konkretnego problemu/ celu,
  • między 7 500 i 100 000 euro – gry mobilne; gry są postrzegane jako najdroższe w przygotowaniu aplikacje, z powodu wysokiej wydajności i jakości elementów graficznych przeznaczonych na telefony komórkowe. Dobrym przykładem jest Angry Birds,  które płaci ponad 100 000 euro na rozwój jednej gry.

Aby odrzucić wszelkie wątpliwości i uściślić koszty dla własnej aplikacji mobilnej, możecie skorzystać z serwisu Yeeply, wysyłając swój projekt na platformę skupiającą deweloperów zajmujących się zawodowo rozwojem aplikacji mobilnych. Możecie tam również skontaktować się bezpośrednio z samymi programistami i skorzystać z ich oferty dla własnych potrzeb, bez konieczności płacenia dodatkowych opłat za obsługę w agencjach.

Yeeply – How it works

Jeśli potrzebujesz oszacować, ile może Cie kosztować projekt przygotowania aplikacji mobilnej, możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora na howmuchcostanapp.com. Odpowiadając na kilka prostych pytań otrzymasz szacunek, który jest zbliżony do rzeczywistych cen panujących na rynku europejskim.

źródło: How much does it cost to make a mobile application? Yeeply, Maksud Khan