Aplikacje na iOS-ie zawieszają się częściej niż na Androidzie

Jeśli zastanawiacie się, czy aktualizować swój system mobilny do najnowszej wersji, to wyniki stabilności powinny Was do tego przekonać.

Według nowego raportu Crittercism oba najnowsze systemy: iOS i Android wykazują najmniejszą liczbę awarii aplikacji. badanie wykazało jednak, że aplikacje Androida mają mniejszą tendencję do awarii niż aplikacje na iOS-ie. Nie dziwi też fakt, że starsze wersje operacyjnych systemów mobilnych, zarówno Androida jak i iOS-a, są mniej stabilne. Google KitKat (4.4), Jelly Bean (4.3) i Ice Cream Sandwich (4.0) mają tendencję do awarii na poziomie 0,7 proc., podczas gdy aplikacje uruchomione na Gingerbread ( Android 2.3) ok. 1,7 proc. Apple notuje najmniejszą liczbę niechcianych zdarzeń (1,6 proc.) na wypuszczonym 3 tygodnie temu najnowszym systemie iOS 7.1. Poprzednie wersje nie radzą sobie tak dobrze. Na iOS-ie 6 odsetek awarii to 2,5 proc., a na iOS-ie 7 jest na poziomie 2,1 proc.

Awarie aplikacji na Androidzie
Awarie aplikacji na Androidzie

W podziale na urządzenia najmniej awarii aplikacji zanotowano na iPhone’ie 5 (1,7 proc.) w porównaniu do iPhone’a 5s, na którym odsetek ten wynosi już 2 proc. Na telefonach z Androidem, Crittercism wyliczył 1,2 proc. awarii aplikacji na  HTC One i Galaxy S III oraz 0,9 proc. na Galaxy S4. Tablety są mniej stabilne niż smartfony na obu systemach operacyjnych, ale to może się zmienić. Popularność tabletów rośnie, i można się spodziewać, że programiści skupią się bardziej na optymalizacji wydajności dla tabletów. Wkrótce wykresy awarii aplikacji dla smartfonów i tabletów mogą się wyrównać.

Awarie aplikacji na iOS-ie
Awarie aplikacji na iOS-ie

Niezawodność naprawdę zależy jednak od rodzaju aplikacji. Procent awarii aplikacji waha od 0,4 proc. dla aplikacji e-commerce i 0,6 dla społecznościowych oraz komunikatorów, do 4,4 procent dla gier. Dla użytkowników bardziej niż stabilność liczy się jednak szybkość działania aplikacji.

Awarie aplikacji wg kategorii
Awarie aplikacji wg kategorii

źródło: Crittercism, PCMag