Który tablet ma najlepszą baterię?

iPad Air zwycięzcą w zestawieniu pokazującym, który tablet ma najlepszą baterię?

Który tablet ma najlepszą baterię?

Serwis Which? sprawdził najpopularniejsze tablety pod kątem żywotności baterii i opublikował swoje wnioski na grafice. Testowi poddano: iPada Air, Google Nexusa 7, Tesco Hudl, iPada mini z wyświetlaczem Retina, iPada 2, Samsunga Galaxy Note 10.1 (2014), Kindle Fire HDX 8.9 oraz Kindle Fire HD 8GB od Amazona.

iPad Air z baterią o najlepszej żywotności

Badanie serwisu Which? wykazało, że choć iPad Apple’a może nie być najszybszy, ale znacznie przewyższa konkurencję w teście żywotności baterii.

iPad Air, iPad mini z wyświetlaczem Retina i iPad 2 wszystkie zostały wykonywane lepiej do przeglądania stron WWW niż alternatywy z Androidem. Na pełnym zbiorniku, iPad Air od Apple’a będzie działał 658 minut podczas przeglądania stron internetowych – pokonując 483 minut oferowanych przez najlepszy w teście tablet z Androidem – Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition). Podobnie, iPad mini z wyświetlaczem Retina oferuje imponujące 614 minut podczas korzystania z Internetu, podczas gdy trzyletni iPad 2 wyciągnął aż 590 minut.

Oczywiście, nikt nie używa ich tabletu tylko do przeglądania stron internetowych, czy sprawdzania wyników pilkarskich. Użytkownicy bardzo często wykorzystują tablety do usług streamingowych wideo i muzyki.

iPad Air okazał się również zwycięzcą w teście wytrzymałości baterii przy oglądaniu wideo, oferując 777 minut pracy na baterii – to wystarczy, aby obejrzeć całą rozszerzoną trylogię Władcy Pierścieni pod rząd :-) Zaraz za iPadem Air z 714 minutami oglądania wideo znalazł się Kindle Fire HDX 8.9 od Amazona, a na trzecim miejscu Nexus 7 od Google’a z wynikiem 669 minut.

Który tablet ma najlepszą baterię? – infografika

Który tablet ma najlepszą baterię?
Który tablet ma najlepszą baterię?, źródło: Which?

Test trwałości baterii tabletów

Testując tablet sprawdzano żywotność baterii do przeglądania stron internetowych przez Wi-Fi lub 3G (jeśli dotyczy) oraz do odtwarzania plików wideo. W celu zapewnienia równości wszystkich produktów ustawiano ich jasność ekranu na 200 nitów (rozsądny poziom jasności w ciągu dnia) przy użyciu światłomierza. Sprawdzano jak długo wytrzymuje w pełni naładowana bateria.

Mimo, że nie można oczekiwać, aby stale przeglądać internet aż skończy się zasilanie, wyniki wg serwisu oferują najlepsze dostępne porównanie. Warto zauważyć, że mimo iż  tablet może być wyposażony w akumulator o dużej pojemności, to nie musi wcale być bardziej oszczędny w zużyciu energii. Stąd nowy Nexus 7 i jego bateria o pojemności 3950 mAh przewyższa, w teście oglądania wideo, iPada 2 z baterią o pojemności 6930 mAh.

Co wpływa na lepszą żywotność baterii?

Większe rozmiary tabletów prawdopodobnie mogą zaoferować lepszą żywotność baterii. Jest to spowodowane tym, że 10-calowe tablety mają więcej miejsca na baterię o wyższej pojemności w porównaniu do swoich 7-calowych kuzynów. Jednak większe tablety mają również znaczne większe ekrany, które trzeba zasilić – tak więc wydajność systemu operacyjnego jest bardzo ważna podczas projektowania większych urządzeń. Aktualizacje systemu operacyjnego mają między innymi na celu zwiększenie wydajności baterii.

Z testu wynika, że iPad Air od Apple’a został optymalnie zaprojektowany, aby zachować odpowiednią równowagę między wydajnością i żywotnością baterii. iPad Air ma tylko 7,5 mm grubości, a mimo to udaje mu się zmieścić w akumulatorze 8820 mAh, dzięki czemu dobrze działa w połączeniu z systemem iOS 7.

Zobacz także: 10 sposobów jak wydłużyć czas pracy baterii pod iOS 7

źródło: Which?